şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trafiğe göre hızı arttıran veya fren yapan hız sabitleme özelliği. yeni model araçlarda 0-200 arası çalışabilmektedir.

  mesela 200 e ayarladığınızda araç 200 e çıkacaktır önünüze bir araba gelirse o arabanın hızına düşücektir eğer araç önünüzden çekilir ise yine 200 e çıkar. dur kalk trafikte hayat kurtarır.

  aynı zamanda auto pilot sürüşün başlangıç adımıdır. araç sizin yerinize gaz fren yapar bunun yanında bir de aktif şerit takip var ise araç yarı auto olarak gider ve şeritte kalır.
 • her ne kadar güzel bir sistem olsa da bu oyuncakları yönetecek de nihayetinde bir insandır. zira bu sistemin ne zaman devreye girip girmeyeceğine, sistemin düzgün çalışıp çalışmadığına, çalışmıyor ise devreden çıkması gerektiğine karar veren bir mekanizmanın araçta bulunması gerekmektedir.
 • bu zamana kadar kullanmak nasip olmadı. eğer takip mesafesini avrupa standartlarında koruyorsa ilk olarak kullanıcının küfür yemesine sebep olacak, sonrasında araya giren araçlar nedeni ile küfrederek kendisini kapatacaktır zannımca.
 • kötü yanı; önünüzde araç yok ise virajları algılayıp fren yapmamasıdır. uzun yol kullanımında dalgınlığa gelip de önünüzde araç yokken viraja yaklaştığınızda otomobil fren yapacak sanmayın.

  frene kendiniz bastığınızda devreden çıkan sistemdir.
 • benim araba, yol kenarındaki tabelaları okuyarak hız sınırları içerisinde kaldığı için virajlarda fren yapma ihtiyacı duymuyor.
  bana göre tek eksiği adının; kırmızı ışık algılayıp durabilen adaptif hız sabitleme olmamasıdır.
  onun dışında mükemmele yakın çalışır, sizi rahat ettirir.

  genel tavsiye : siz gene de ülkemiz sınırları içerisinde şehir içinde aktif etmeyin. şehirlerarası yollarda kullanın.
 • 2 yıldan fazla süredir kullandığım sistem. türkiye şartlarında maalesef çok keyif verici olmuyor. makas atan dalyaraklar dolayısıyla e5'te kullanmak çok zor mesela.

  esasında sistem size 5 kademeli takip mesafesi seçeneği sunuyor. yoğun bir trafikte orta seçeneğini kullandığınızda önünüze sürekli başka arabaların kaynaması durumu var. en yakın seçeneğini kullandığınızda da, araya başka bir araç girmesi yine mümkün ve bu durumda sistem ani bir fren yapabiliyor. tabi arkanızdaki aracın da takip mesafesine uymadığını düşünürseniz bu ani frenler pek hoş olmuyor.
  dolayısıyla bir müddet sonra sistemi sürekli gözlem altında tutmaktansa alıştığınız şekilde aracı kendiniz kullanmak daha rahat oluyor.

  ancak trafiğin görece stabil aktığı durumlarda oldukça keyif verici bir sistem.