• bu zamana kadar kullanmak nasip olmadı. eğer takip mesafesini avrupa standartlarında koruyorsa ilk olarak kullanıcının küfür yemesine sebep olacak, sonrasında araya giren araçlar nedeni ile küfrederek kendisini kapatacaktır zannımca.
  • kötü yanı; önünüzde araç yok ise virajları algılayıp fren yapmamasıdır. uzun yol kullanımında dalgınlığa gelip de önünüzde araç yokken viraja yaklaştığınızda otomobil fren yapacak sanmayın.

frene kendiniz bastığınızda devreden çıkan sistemdir.
  • benim araba, yol kenarındaki tabelaları okuyarak hız sınırları içerisinde kaldığı için virajlarda fren yapma ihtiyacı duymuyor.
    bana göre tek eksiği adının; kırmızı ışık algılayıp durabilen adaptif hız sabitleme olmamasıdır.
    onun dışında mükemmele yakın çalışır, sizi rahat ettirir.

genel tavsiye : siz gene de ülkemiz sınırları içerisinde şehir içinde aktif etmeyin. şehirlerarası yollarda kullanın.
  • 2 yıldan fazla süredir kullandığım sistem. türkiye şartlarında maalesef çok keyif verici olmuyor. makas atan dalyaraklar dolayısıyla e5'te kullanmak çok zor mesela.

esasında sistem size 5 kademeli takip mesafesi seçeneği sunuyor. yoğun bir trafikte orta seçeneğini kullandığınızda önünüze sürekli başka arabaların kaynaması durumu var. en yakın seçeneğini kullandığınızda da, araya başka bir araç girmesi yine mümkün ve bu durumda sistem ani bir fren yapabiliyor. tabi arkanızdaki aracın da takip mesafesine uymadığını düşünürseniz bu ani frenler pek hoş olmuyor.
    dolayısıyla bir müddet sonra sistemi sürekli gözlem altında tutmaktansa alıştığınız şekilde aracı kendiniz kullanmak daha rahat oluyor.

ancak trafiğin görece stabil aktığı durumlarda oldukça keyif verici bir sistem.
  • tam bir gerizekali oldugum icin 2 aydir kullandigim aracta bu ozelligin oldugunu gecen haftasonu gittigim 850 kilometrelik yolda farkettim. daha once cruise control 4-5 farkli aracta iyisiyle kotusuyle kullanmistim ama bunu tatmamistim.

diyelim 150'yle gitmek istiyoruz, 150'de arabamizin cruise control'unu sabitleyip devam ediyoruz. onumuze 148'le giden bir vatandas cikarsa araba aradaki mesafeyi koruyarak 148'le gidiyor. asil olayi bu. onumuzdeki vatandas exit'ten cikti onumuz bosaldi, hop biz yine 150'yiz. harika olay.

daha harika olani, uzun yolda bu ozelligin oldugunu bildiginiz/dusundugunuz bir arabanin pesine yapismak. o araba da onundekine ayak uyduracagi ve muhtemelen ani bir hareket yapmayacagi icin guzel oluyor. hatta bazen bu sekilde 5-6 arabanin tirtil gibi gittigini cokca goruyorum. trafigin gelecegi budur. puanim 10.
  • istanbul trafiğinde ben cepten oyun oynarken kendi kendini eve kadar götürebilecekse parayı basarım, yoksa anlamsız.
  • temel mantığı aracın takip mesafesini koruyarak güvenli sürüş deneyimi sunmaktır. radar, lazer, veya yaygın olarak kamera sistemlerinin çevreden topladığı verilerle çalışır. lakin otonom sürüşle karıştırılmaması gerekir çünkü adaptive cruise control tam otonom bir sistem değildir, yalnızca yardımcı bir sistemdir. fiyatına göre aktif çalışabileceği maksimum hız değişiklik göstermektedir.
  • 2000'li yılların başında fiat stilo'nun bazı modellerinde bulunuyordu bu sistem. ismi de radar cruise control olarak geçiyordu.
  • volvo xc90 aracında bu özellik standart olarak sunulmakta. şerit takip ile birlikte çalışarak "pilot asist" özelliğini adana-mersin arasındaki otobanda birkaç kez kullanma fırsatı buldum.

aracı sanki ben değil de özel şoförüm kullanmış hissine kapıldım. araçtaki apple car play sayesinde telefonu kurcaladım tüm yol. bir baktım otoban bitiyor, öyle bir rahatlık. aracın konforu da üst düzeyde olunca uzun yol yapası geliyor insanın.

not: tabi ki bir gözüm sürekli yoldaydı, sonuçta %100 güvenmemek gerekiyor bu sisteme. malum türkiye yolları ve şoförleri
  • uzun süredir kullanım deneyimleri sonrasında geliştirilmesi gereken yönleri;

1) dur kalk sıkışık trafikte, öndeki araç hareket ettiğinde hemen harekete geçmiyor önündeki araç ile mesafe bırakıyor, bu esnada yan şeritten araya girmeye çalışanlar olduğunda o yandan girenleri bazen algılamadığı oluyor ve kaza riski doğuruyor. yandan araç girmese bu sefer öndeki araç ile ara açıldı diye hızlanıyor ama öndeki araç trafikten dolayı durunca bu sefer sert fren yapıyor. öndeki araç kalktığında hemen tepki gösterip arayı çok açmadan ilerlese bu sorun olmayacak.

2) öndeki aracı farketme mesafesi kısa gibi geliyor. şehirler arası yolda önde trafik durmuş (ışık vb ya da trafikten) siz trafiğin durduğunu görüyorsunuz ama radar henüz görmediği için aynı süratle devam ediyor. farkettiğinde durduracak ama farkettiğinde öndeki araçın hızı sıfır olduğundan sert fren yaparak duruyor daha uzun mesafeden algılamalı.

3) bazen altında yüksek boşluk olan büyük tekerlekli araçları algılamıyor.

4) yarı emniyet şeridi, yarı sağ şeritten giden traktör gibi yol kenarından giden yavaş araçları algılamıyor.
hesabın var mı? giriş yap