şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adaptörü radyonuza lehim suretiyle baglamakla pil parasindan kurtulabilir, doğayi da korumuş olursunuz.
 • simdilerde insanlarin gicikligina telefon sarj aleti diye uzatarak yada sarj cihazi diye geverek, ismi degismis olan minik bir yardimci olmadigi zaman bakirköy ruh ve sinir hastaliklari hastanesinde 24 sene gecirtebilecek olan alet.
 • (bkz: uyarlayıcı)
 • fransızca adapteur. uzun zamandan beri dilimizde kullanılan bu kelime türkçe sözlük’te “bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı” şeklinde tanımlanmıştır. kurulumuz bu kelime için uyarlayıcı karşılığının benimsenmesine karar vermiştir. örnek: firmanın yeni ürettiği uyarlayıcı, araç çakmağına takılarak cep telefonu, el bilgisayarı gibi elektronik cihazların şarj edilmesini sağlıyor.
 • ayarlı olanlarını kullanılırken özellikler dikkat edilmelidir.. yoksa burnunuza hoş olmayan kokular gelmesine neden olabilir..
  bu güzelim icat zamanında yakılmadık ne atari bırakılmıştır ne de radyo..

  (bkz: babanin yeni aldigi elektronik cihazi o an bozmak)
 • evde prizlerimize taktığımız adaptörler;
  1) 220 voltu düşük voltajlara indirirler. bu bakımdan büyük çaplı bir boruyu küçük çaplı bir boruya uydurduklarını söyleyebiliriz.
  2) ac dalgalı akımı dc'ye çevirirler.
  3) şebekedeki priz şeklindeki bağlantı noktasını da jak*'a çevirirler.

  bence adaptör diye anılmalarına neden olan şey bu saydığım özelliklerden 2.'si. çünkü sadece 1.'sini yapan aygıta transformatör deniyor. (bkz: zil transformatörü)

  220-110 çeviricisi de adaptör olarak anılır. o da sadece voltaj düşürür fakat ona da çıkış prizi farklı olduğu için adaptör denmiş olabilir.

  adaptörün bir de kademeli adaptör ya da ayarlı adaptör adı ile anılan, çıkış gerilimi üzerindeki düğmeler yardımı ile ayarlanabilen çeşitleri mevcuttur.
 • (bkz: 110 volt)
 • küçükken asansör kelimesinin yanlış söylenişi sandığım kelime.
 • sevgili hoparlör üreticileri, (printer ve scanner yapanlar siz de dinleyin!)

  bilmem kaç desibel ses çıkarabilen, volümü sonuna kadar açıldığında dahi cızırtı yapmayan hoparlör yapmayı biliyorsunuz, biliyorsunuz da, adaptör yapmayı mı bilmiyorsunuz?

  eşşek kadar adaptörün ucuna 2 karış daha kablo eklesen, ve fişi de bu kablonun ucuna koysan, adaptöre yapışık tutmasan olmuyor mu?
  bilgisayar masasının altına girip çekip takmaya çalışmaktan köstebek gibi oldum. duvardaki prizden düşer, istediğim uzatma kablosuna girmez, ne esprisi var bu fişleri adaptöre bitişik yapmanın?

  cep telefonu şarjı mı bu? biraz daha düzgün yapın allahaşkına!

  15 santimlik kablo be...