şükela:  tümü | bugün
  • eğitim fakültesi'nden mezun olup, kamu personeli seçme sınavı'nı geçen bir öğretmenin atandıktan sonraki bir yıllık stajerlik döneminde adlandırıldığı isimdir.
  • öğretmenler odasında her işi yapması gereken kişi olarak bakılan, okulun hademesinden en üst yetkilisine kadar kimse tarafından ciddiye alınmayandır.
  • tüm devlet memurlarında olduğu gibi kişinin kamu kurumlarında ilk senesi staj niteliğindedir. milli eğitimde de buna aday öğretmen veya stajer öğretmen denilmektedir. temel eğitim ve hazırlayıcı eğitimleri alıp sınavlarını da geçtikten sonra uygulama olarak idari amiriniz yani müdürünüzün vereceği puan ile asaletiniz tastik olunur. göreve başlangıçtan itibaren 1 sene sürer. 1 seneden az 2 seneden fazla olamaz. normalde aday öğretmenler derslere giremez, rehber öğretmen eşliğinde yolu yordamı 1 sene içinde öğrenir. ama günümüz türkiyesinde zaten atamalar kısır bir de böyle bir sistemi yapmaya kalkarsak okullarda derse girecek öğretmen bulunmaz. meb'in aday öğretmenler derslere girebilir şeklinde bir yönetmelik çıkarmasıyla böyle bi durumu ortadan kalkıyor.

bir gerçek var ki; bu aday öğretmen eğitiminde harcanan zaman okullarda harcansa, daha çok şey öğrenilir. çünkü sürekli teorik bilgiler, zaten çoğu kpss'de var. uygulama olarak yani yaşayarak öğrenilse daha kalıcı olur. seminerlerde uyumayan varsa çıksın desin ben uyumadım, pür dikkat dinledim. gereksiz, boşuna zaman kaybı.
  • 2009 yılında meb kadrolarında göreve başlamama rağmen 2012 yılında hala beni de kapsayan öğretmenlik tipidir.

1 sene şözleşmeli çalıştım.
    sözleşmeli süreyi adaylıktan saymayız dediler

1 sene de asker öğretmen çalıştım.
    onu da saymayız dediler.

bu sene yaza aylarında artık son bulacak bu durum.

yani olay "eğitim fakültesi bitirmiş, kpss'yi kazanmış hala ne adaylığı" durumundan çok daha ötedir bazılarımız için.
    ben 3 sene adaylık belasını çektim bu ülkede.
  • son yasa tasarısıyla itin götüne sokulan öğretmen.

--- spoiler ---

aday öğretmenliğe atanabilmek için devlet memurları kanunu'ndaki şartlara ek olarak, yönetmelikle belirlenen yükseköğretim kurumlarından mezun olma, bakanlıkça ve ösym tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olma şartları aranacak.

aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak, performans değerlendirmesine göre başarılı olmak kaydıyla yazılı ve sözlü sınava girebilecek. aday öğretmenler, bakanlıkça oluşturulacak komisyonca değerlendirilecek. sınavda başarılı olanlar, öğretmen olarak atanacak, başarısız olanlar bir başka il veya ilçede görevlendirilecek, bir yıl içinde tekrar sınava girme hakkı tanınacak. sıanva girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybedecek ve memuriyetle ilişiği kesilecek.

öğretim elemanları, memur ve diğer personele uygulanabilecek disiplin cezaları uyarma, kınama, yönetim görevinden ayırma, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, üniversite öğretim mesleğinden çıkarma ve kamu görevinden çıkarma olabilecek.
    --- spoiler ---

http://www.mebpersonel.com/…bul-edildi-h126215.html
  • halihazırda bulunan benim gibi aday öğretmenleri de etkileyecek mi acaba yoksa gelecek yıldan itibaren mi geçerli olacak hala merak içerisinde olduğum değişiklik. her turlu boktan bir gelişme ama sonuçta önce can sonra canan.
  • haklarında konusulan yasa şu anki aday öğretmenleri kapsamayacaktır. ağustos ataması ile beraber devreye girecektir.
  • bahsedilen kabul şartları objektif bir biçimde yapılan değerlendirme sonucu yansıtılıcaksa, kalitesi artacak olan kişilerdir.

ancak çoğunluğun malumudur ki bu şartlar kim bizden kim değil olarak uygulanacaktır. şüphesiz ki türkiye cumhuriyeti bir kayırma ve kutuplaştırma devletidir.
  • devlet okullarina yeni atamasi yapilmis öğretmeni, kendisinden sadece birkaç yıl daha tecrübeli olan "danışman" ogretmenine muhtaç eden gereksiz ve faydasız bir o kadar da saçma olan uygulama.

eger danismaniniz yardımsever, paylasimci, mütevazı, arkadaş canlisi bir insan ise yani gorevini tam olarak yerine getiriyorsa hic sorun yok. ne destek ne köstek oluyorsa o zaman da sorun yok ama destek olmayıp guleryuzuyle çaktırmadan köstek oluyorsa allah yardımcınız olsun.

it's fate derdi teresa ne kadar haklı.
  • yazılı sınavının üstüne sözlü de geldi,oh çok iyi oldu çok güzel oldu.meb ne yapsak ne etsekte öğretmenleri zorlasak diye beyin fırtınası yapıyor sanırım.