şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  adayların 24.08.2015 ile 11.09.2015 tarihleri arasında http://www.meb.gov.tr/ adresinden başvurularını yapacaktır.
  sınav ücreti yatırma ve sınav başvurusu 24/08/2015 - 11/09/2015
  sınav giriş belgesinin onaylatılması 21/09/2015 - 09/10/2015
  sonuç ilanı 02/11/2015
  sınav 120 dk sürecektir.
  sınav da 100 adet çoktan seçmeli (4 seçenekli) soru sorulacaktır. her sorunun puanı eşittir.
  yanlış doğruyu götürmeyecektir.
  sınavı geçmek için 60 alma şartı konulmuştur. sınavı geçemeyen aday öğretmenler il içinde başka bir eğitim kurumuna yönlendirilecektir

  asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavı 11 ekim 2015 pazar günü saat: 10.00’ da 81 il merkezinde yapılacaktır.

  milli eğitim bakanlığı yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre aday öğretmenlerin 1 yıllık fiilen çalışma süresini tamamladıktan sonra adaylıklarının kaldırılması için önce performans değerlendirme yapılmaktadır. bu performans değerlendirmede başarılı olan aday öğretmenler ölçme değerlendirme genel müdürlüğü tarafından yapılacak olan sınava tabii tutulur.

  sınav çoktan seçmeli test veya açık uçlu sorular ile yapılır, uygun görülen soru çeşitlerinden biri veya birkaçı birden kullanılabilir. yazılı sınav konuları ve puan ağırlıkları şunlardır;

  a) 657 sayılı devlet memurları kanunu ve 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkında kanun (%20),

  b) bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı (%30),

  1739 sayılı millî eğitim temel kanunu,
  652 sayılı millî eğitim bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname,
  5580 sayılı özel öğretim kurumları kanunu,
  görevin gerektirdiği diğer mevzuat.

  c) öğretmenlik uygulamaları (%50).

  eğitim öğretimin planlanması,
  öğrenme ortamları,
  sınıf yönetimi,
  öğretim yöntem ve teknikleri,
  ölçme ve değerlendirme.
  --- spoiler ---
 • an itibari ile 88 alıp kurtuldugum zimbirti.

  bundan sonra sınav iptal mi olur, devam mi eder bilmem. ancak olası devam durumuna karsi şunu söyleyebilirim; calismadan geçilecek bir sınav değil. eğitim bölümünde onbilgilerinizle birşeyler yapabilirsiniz, yeterli gelir. ancak mevzuat, kanunlar, yonetmelikler uydurmayla, tahminle yapilamayacak kadar zor.
 • 2015 şubat ataması olan öğretmenler için sınav kılavuzu yayımlanmıştır. adresten bakılabilir.
  yayımlanan kılavuza göre adaylık sınavına ek olarak sözlü de eklenmiştir. sınav tarihi 19 mart 2016, sözlü tarihi 21 mart-15 nisan 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. hayırlı uğurlu olsun demek düşer. inşallah çok torpil de olmaz.
 • bu ve bunun gibi sınavlara hiçbir zaman ılımlı yaklaşamayacağım. eğitim fakültelerinde emek verip diplomamızı almamıza rağmen genel kültür-yetenek, eğitim bilimleri ve alan sınavlarına giriyoruz. birilerinin gözünde başarılı olabilirsek atanıyoruz. hadi gel aday öğretmenlik sınavına diyorlar. ona da tamam demek zorunda kalıyorsun, bu da yetmedi gel bir de sözlüye diyorlar. okurken bile yoruluyor insan değil mi?

  öğretmenlerin dahi ömürlerinin sınavla geçtiği ülkemde çocuklara yarış atı muamelesi yapılmaması gerektiğini söylüyoruz velilere ne ironi ama!

  gün gelir de öğretmene eskisi kadar değer verildiğini, eğitim sisteminin biraz olsun iyileştiğini, aklı başında bireyler yetiştirilebilecek ortamların oluştuğunu görebilir miyiz acaba güzel yurdumda..
 • önce yazılı sonra sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşur. yazılı sınavda eğitim ve mevzuat olmak üzere iki kısım vardır. soru dağılımı 50 eğitim 50 mevzuat. eğitim genel itibariyle çok zor olmayan bir sınav. lisansını eğitim fakültesinde bitirmiş birisi zorlanmayacaktır. mevzuatta ise 657-652 ... gibi kanun ve yönetmelikler var ve bu sene yapılan biraz zorlayıcıydı bence. ancak çalışıldığı ve çıkmış sorulara bakıldığı müddetçe sorun olmayacaktır. sözlü mülakata gelince komisyonlar var farklı farklı. içeri girene kadar iyice gerilip korkuyorsunuz. içeri girince bir rahatlama oluyor. önce kendinizi tanıtmanızı filan istiyorlar. sonra bir zarf çekiyorsunuz içinde iki soru var. sesli okuyup cevaplıyorsunuz. bitti.. artık aday değilsiniz. level atladınız. ilk 24 kasımda yemin töreni ile tamamen adaylık havasını atmış oluyorsunuz.
 • 19 mart 2016'da yapılanı sözlü mülakat sonuçlarıyla birlikte mebbis'te açıklanmıştır.
  bu sınava çalışmadan girmeyin sakın, ekimde yapılan ilk olduğu için kolaydı. marttaki sınavda kenarda köşede kalmış bilgileri de sordular. ebs'nin son yayınladığı denemeden 96 net çıkarıp gerçek sınavdan 85 aldım, oradan hesap edin. ebs'nin kitabı dışında pegemin soru bankasından da özellikle 657 ve 4483 kısımlarını çözdüm, baya faydası dokundu.
  sözlü mülakatta ilk olduğu için herhalde bizi pek zorlamadılar. 2015 eylül atamalarına daha ciddi yaklaşabilirler.
  sonuç olarak artık asil öğretmenim. çok güzelmiş, ben şahsen çok sevdim :)
 • bugün sonuçları geç de olsa açıklanmıştır. buraya bakabilirsiniz.
  mebbisten öğrenirsiniz.
  sabahki şaibeli linki açıp kapamadan sonra en sonunda tam olarak açıklanmış.
  ilgililere hayırlı uğurlu olsun.
 • konularını okuyup okuyup unuttuğun sınav. kpss sonrası çoktan seçmelı sınavları reddediyor beynim artık.
 • sınavın doğru ismi "asil öğretmenliğe geçiş sınavı" olmakla beraber bu pazar, 19.03.2017 'de, gireceğim sınav. hiçbir şey anlamadım. çalıştım ama ben neden valilerin nasıl soruşturma geçirdiğini ezberlemek zorundayım, anlamlandıramıyorum.
 • 24 aralık 2017'de yine yapılacak sınav. yayınlanan kılavuza göre bu sefer mülakat olmayacağı açıklandı.