şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir rte beyani. hüküm giymemis henüz mahkumiyeti olmayan bir kişinin bile aday olmamasi gerektigini düşünüyor. o zaman adama sormazlar mı, sen hüküm giyip daha sonra projen gereği milletvekili yolun açılıyorsa, ilk senin aday olmaman gerekmez mi diye?
  sen o zaman, her korktugun kişiye iftira at, tutuklat bi şekilde sonra da aday olamaz de. bu insanlarin muz cumhurriyetinde bile muhtar olamamasi gerekiyorken, projesi gereği yazdirilan yazıları okumasi (bazen prompter kazasi sonucu okuyamayabiliyor) ile bu ülkeye cumhurbaskani olabiliyor. kaynak da aşağı da yeniçağ gazetesi

  edit 1-bir çaylak arkadastan gelen tutuklama ile ilgili bilgiyi de paylasmak isterim;

  - tutuklama, bir suç işlediğine dair şüphe bulunan kişiye, kaçma şüphesi, dellileri karatma şüphesi gibi yargılanma sürecinde serbest olmasının davaya zarar verebilme ihtimali muhtemel olan istisnai durumlarda tedbir amacıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır.
  - tutuklama bir ceza değildir, suçluluğu göstermez hatta tutukluğun cezaya dönüşmesi (çok uzun sürmesi) hukuka aykırıdır.
  - tutuklular cezaevinde değil, ''ceza ve tevkif evi''ndedir. (tevkif: tutuklama)
 • ancak aziz nesin'in hazret-i dangalak taşlamasında konu edilen şahıstan beklenir bir beyandır. çünkü bu tür bir sözün dile getirilme ihtimali akıl, fikir ve geçmiş örneklerle epey bir çelişir.