şükela:  tümü | bugün
 • analog to digital converter
 • dijital kayıtların geri çalınması aşamasında okunan sayısal bilginin amplifiye edilmeye uygun analog sinyallere çevrilmesini sağlayan aletler. bunlar cd veya dvd player, md gibi cihazların içinde chipler halinde yer aldığı gibi, başlıbaşına cihazlar da olabilir. theta high end camiasında bilinen bir konvertör markasıdır
  (bkz: converter)
 • aqua nuts diving club. suat erim tarafından işletilen bir dalış okulu.
  (bkz: scuba)
  (bkz: padi)
  (bkz: cmas)
 • analogdan dijitale çevrim yonteminin genel kısaltılmış hali. bunun tersi de dacdır ("digital to analog converter" şeklinde). yöntemlerden biri de sigma/delta metodudur. ölçülmek istenen gerilim değeri bir kondansatöre doldurulur, ardından bu kondansatör boşaltılır boşalma süresi ölçülüp ne kadardı bu gerilim değeri diye hesap kitap yapılır. açıklaması bu kadar basit gibi görünse de aslında bi dolu elektronik devre elemanı gerektirmektedir. (bafırlar, presijın (precision) dirençler, lojik kapılar, seviye düzenleyici şmit trigerler (schmitt triger) vs. vs.) yalnız temel fikir budur.
 • ks. ing. anti distortion choke. high end ürünler için ses bozulmalarını önleyen sistem.
 • 6502 işlemcisindeki 8080'deki ile aynı isimde ve aynı işlem için kullanılan assembly mnemonic.
  akümülatördeki değeri kullanılan adresleme tipine göre verilen değer, register ile toplar. taşma durumunda oluşan 1 biti carry flag'inde saklanır.
 • analog bilgi diye ifade ettiğimiz gerçek dünyanı büyüklüklerini , dijital dünyanın anlayabileceği şekle sokma işlemi ve bunu yapan aygıtlara bu kısaltma uygun görülmüştür.
  mesela sen bir cpu'ya, bir plc'ye 50 santigrad diyemezsin, o anlamaz 50'den. ama buna bak canım sana gelen binary bilgi 00000000 (1 word olsun misal) ise sen anla ki o 0 santigrad, ve sana gelen bilgi 11111111 ise o zaman da 100 santigrad diye tanıtırsın. (çalışma aralığını değiştirebiliriz tabii) sonra da arasında lineerizasyon yap dersin. o zaman anlar işte dijital dünyanın elemanı.

  100 santigradı 11111111'e çevirmeyi ise adc elemanı gerçekleştirir.