şükela:  tümü | bugün soru sor
51 entry daha
 • adderall, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi için geliştirilen bir amfetamin tuzu karışımının marka ismidir. abd’de 2007’den bu yana reçeteli kullanımı ikiye katlanmış durumda olan bu ilacın reçetesiz kullanımı da oldukça yaygındır. üniversite öğrencilerinin yaklaşık %30’unun adderall’ı “ders çalışma geliştiricisi” olarak kullandığı tahmin edilmektedir.

  adderall kullanıldığında beyinde ne oluyor?

  kullanımdan bir saat içinde etkisini gösteren ve metamfetamin’in kuzeni diyebileceğimiz adderall, merkezi sinir sistemindeki nöroreseptörleri etkileyerek serotonin ve dopamin’in etkilerini artırır.

  genetik çalışmalar dehb’li hastaların dopamin salınımında bir bozukluk olabileceğini göstermektedir. dopamin eksikliği nedeniyle beyinlerinin sürekli olarak uyarıcılar aradığı ve bunun da dikkat dağınıklığı ile sonuçlandığı düşünülmektedir. adderall ile salınan dopamin ve serotonin bu bozukluğun üstesinden gelerek daha iyi odaklanmaya ve daha az kafası karışık hissetmeye neden olur. adderall ayrıca norepinefrin salınımını da artırarak vücuttaki “savaş ya da kaç” yanıtını devreye sokar. bu da vücuttaki kanı ve enerjiyi uzuvlardan ve sindirimden uzağa, ana organlara doğru taşıyarak uyanıklığın artmasına neden olur.

  peki dehb olmayanlarda daha iyi notlar almaya yardım eder mi?

  bunu araştırmak için araştırmacılar dehb’siz 32 kişi ile dört bilişsel test gerçekleştirdiler.

  - birinci testte, katılımcılara 10mg adderall verildi ve adderall olduğu söylendi.
  - ikincide plasebo verildi ve adderall olduğu söylendi.
  - üçüncüde 10mg adderall verildi, fakat plasebo olduğu söylendi.
  - dördüncüde plasebo verildi, ve yine plasebo olduğu söylendi.

  test sonucunda adderall aldığını düşünen birinci ve ikinci grup * en iyi sonuca ulaştı. adderall alıp plasebo olduğu söylenen üçüncü grup ise en kötü sonucu elde etti.
  https://www.newscientist.com/…t-so-could-a-placebo/

  bazı çalışmalara göre bunun nedeni; adderall tekrarlayan öğrenme ödevlerinde performansı artırabilirken, çoğu bilişsel ödev veya sınav için gereken karmaşık öğrenme teknikleri söz konusu olduğunda fark yaratmıyor. çalışma becerilerindeki herhangi bir artış, ilacın enerji verdiği gerçeğinden ve ders çalışılan gece boyunca uyanık tutmasından kaynaklanıyor olabilir.

  adderall’ın faydaları akademik çevrelerde halen tartışma konusudur. ancak uzun vadeli kötüye kullanımının zararlı etkileri açıktır. serotonin ve dopamin’in sürekli salınımı, beynin zamanla bu nörotransmiterleri doğal olarak üretmeyi durdurmasına neden olur. bu nedenle aynı etkiyi elde etmek için çok daha fazla adderall almak gerekir ve sonuçta bağımlılık oluşabilir. uzun dönem adderall kullanıcıları kimyasal uyarıcı olmadan keyifli hissedememe rahatsızlığı geliştirebilirler ve bu etkiler adderall kullanımı sonlandırılsa bile sürebilir.
 • epifiz bezine nasıl etkileri olduğunu merak ettiğim ilaç. sırf bunun için dahi olsa günün birinde kullanmak isterim.

  (kullandığım en yüksek muadili concerta 54 mg ki onu da dehb tedavisi için en son 3,5 yıl önce kullanmıştım ancak epifiz dahil en ufak olumlu etkisini görmedim.)