şükela:  tümü | bugün
  • engelsiz hayat sistemi ve engelsiz hayat merkezi'nin kurucusu olan muhteşem adamdır.. dostluğu, samimiyeti ve insanlığı bir tarafa, sırf bu sistemi kurup, her şeyini ortaya koyup, böyle çabalıyor olmasıyla bile cennetin en güzel köşesini fazlasıyla hak edendir.. konuyla ilgili olarak da şöyledir hikayesi;

adem kuyumcu, doğuştan bir gözü görme engelli olarak, 1970 yılında rize’nin ardeşen ilçesinde doğmuş ve hayatını istanbul da sürdürmektedir.

kuyumcu, daha 10 yaşındayken, kendinden üç yaş büyük ağabeyinin süreğen engellilik durumu olan epilepsi ( sara) kriz nöbetleri başlamıştır. ağabeyinin caddelerde, okulda ve spor alanlarında güvenli olarak yaşaması için bakım sorumluluğu ailesi tarafından kuyumcu'ya yüklenmiştir. sara hastası ağabey, 2001’de, bir sara nöbeti sonucu geçirdiği trafik kazasında eşiyle birlikte hayatını kaybetmiştir. bu kaza sırasında iki yaşında olan kuyumcu’nun yeğeni şans eseri kazandan sağ olarak kurtulmuştur. ancak anne ve babasını kaybeden yeğen de hiperaktif olduğu için onun bakımı ve yaşamını normal seyirde sürdürebilmesi için gerekenleri sağlama görevi de kuyumcu'nun diğer görevlerine eklenir.

2002 yılında kuyumcu’nun babası evlat acısına 1 yıl dayanabilmiş ve beyin kanaması sonucu felç olmuş, baba %91 bakıma muhtaç bir engelli haline gelmiştir. adem kuyumcu, babasının hayata tekrar bağlanması ve rehabilitasyonu için kişisel çalışmalar yapmış ve %91 engelli olan babanın bakımı ve fiziki olarak hayatını sürdürebilmesi için çareler aramıştır.

sadece kuyumcu’nun ailesinde değil çevresinde de bir çok engelli vardır. sürekli engeller ve engellilerle ilgilenmek zorunda kalan adem kuyumcu'nun kafasında engellilere gönüllü hizmetler verecek kurum düşüncesi ilkin 1994 yılında doğmuştur. 1986 yılında 16 yaşındayken ağaçtan düşme sonucu omurilik felci olan ve yaşamını almanya da sürdüren çok yakın çocukluk arkadaşının 1994 yılında “türkiye ye gelmek istiyorum ancak arabamı da getirmem gerekiyor, gümrükte zorluklar var ve türkiye de mimari fiziki şartlar orada yaşamama hiç uygun değil ne yapabiliriz?” sorusu ile başlamıştır. kuyumcu, o tarihten bu yana engellilerin rahat yaşaması ve engelli basketbolu ile yakından ilgilenmektedir.

adem kuyumcu 2006 yılı başında çevresindeki yüzlerce engelli yakınının çözüm aradığı, çocuklarının ve engelli yakınlarının bakım kaygılarına çare olmak için çalışmalara başlar. birçok aile ile görüşür, bakım sistemlerini araştırır. babasını ziyaret için sıksık gittiği rize’de konuyla ilgili trajik bir olayla da karşılaşır.70 yaşlarındaki bir anne, adem kuyumcu'nun yolunu keser ve der ki: “sen engellilerle ilgileniyorsun seni tv de gördüm, benim oğlum zihinsel engelli 40 yaşında ve ben 40 yıldır ona bakıyorum. malım mülküm de var ama kardeşleri büyük şehirde yaşıyorlar, ona bakmıyorlar. sana tüm malımı bağışlayayım, sen oğluma ölene kadar bak.” bu feryadî çağrı karşında sarsılan kuyumcu, daha sonra da bu tür bir dramı izmir'in bir ilçesinde engelliler için birlikte projeler yürüttüğü bir kaymakamla gittiği ev ziyaretinde yaşar.bir engelli annesi kuyumcu'ya şöyle dua ettiğini söyler ; “ allahım engelli oğlumun canını almadan, benim canımı alma ki oğlum ortada kalmasın. ben olmazsam ona kimse bakmaz. ben ne yapayım? bana bir yol göster ya rabbim”. o andan itibaren engellilerin ve ailelerinin bu önemli sorununa çözüm bulmak üzere bütün enerjisini bu konuya vakfetmeye karar verir.
    bakım konusundaki çalışmalarına devam ederken 2008 yılında bel fıtığı nedeniyle yürüyemez hale gelir.hastalık ayaklarına vurmuş, bu yüzden üç ay hiç yürüyememiş, ameliyat olduktan sonra da ancak üç ay daha dinlenerek yürümeye başlayabilmiştir. altı aylık bu yürüme engelli süreçten sonra çalışmalara yeniden başlar. projeler geçici bir süre için aksamış da olsa sağlığına kavuşur kavuşmaz daha büyük bir azimle çalışmalarını sürdürür.

2009 yılı başında yurt dışında ve yurt içindeki önemli sigorta şirketleri ile görüşmelerini sonuçlandırır. yarattığı fikirlere iki isim koyar; engelsiz hayat sistemi ve engelsiz hayat merkezi. çok zor bir koordinasyonla sağlanacak olan sistem artık hazırdır. türkiye'de yakınlarının bakımı ile yaşayabilen ve çözüm bekleyen %70 ve üzerinde engeli olan yaklaşık 3 milyon engelli bulunmaktadır. engelli yakınlarının en büyük kaygısı olan “ ben vefat ettikten sonra engelli yakınım ne olacak, ona kim bakacak?” ve engellilerin de “bana bakan yakınım vefat ettiğinde ben ne olacağım?” endişesi adem kuyumcu tarafından geliştirilen sosyal güvence sistemi ile ortadan kalkmaktadır ve çözüme kavuşmuştur. engelsiz hayat sistemi konuya duyarlılık gösterip projeye dahil olan türkiye'nin en büyük sigorta şirketi ile temmuz 2009 dan bu yana birlikte yapılan yoğun çalışmalarla 2010 mayıs ayında yürürlüğe girmiştir.

engelsiz hayat sistemi'nin mimarı adem kuyumcu, geçen 4 yıllık süre içinde hiçbir kişi, kurum, resmi daire, fon ve vakıftan maddi yardım almadan zor şartlarda projesini sonuçlandırıp hayata geçmesini sağlamıştır.

adem kuyumcu, 1994 ile 2010 arasında engellilerin eğitimi, rehabilitasayonu, bakımı, istihdamı konularında önemli projeleri tamamlamış, halen ardeşen engelliler derneği'nin başkanlığını da sürdürmektedir.
  • • kendi görme eksikliği dışında ağabeyinin süreğen engellilik durumu olan epilepsi ( sara) nöbetleri ve hafif otizmi vardı. ağabey 2001 yılı başında trafik kazası sonucu eşiyle birlikte hayatını kaybetmiştir. araçtan sağ kurtulan yeğen de ileri derecede hiperaktiv dir. 2002 yılında babası felç olarak %91 bakıma muhtaç bir engelli haline gelmiştir.
    • 1994 yılından bu yana iş dışındaki tüm zamanını engellilerin eğitimi, rehabilitasyonu, bakımı, konularına ayırmıştır. 2001 yılından bu yana ise bu çalışmalarına profesyonel olarak devam etmektedir.
    • almanya’da özel bir programla sosyal pedagoji eğitimi almış ve bu bağlamda engellilerin ve ailelerin kabullenme süreçleri ve engelli – ebeveyn - toplum ilişkileri ve iletişimine yönelik kabullenme danışmanlığı vermektedir.
    • 2004 yılında engelliler kanunun yazılması sürecinde çalışmalara gönüllü olarak katılmıştır.
    • engelli ve yaşlı bakım merkezlerinin kurulması,
    • tek gözü görenlerin sürücü belgesi alabilmesinin kanunlaşması,
    • karavanların ağır özürlüler için ötv muafiyeti ve yıllık vergi muafiyetleri alması da özel çalışmasıdır.
    • hayatın ve şehirlerin engelsiz hale getirilmesi için belediyelere, resmi ve özel kurumlara danışmanlık hizmeti vermektedir.
    • engelsiz şehirler teknik başvuru kitabının derleyici yazarıdır.

*engelsiz hayat, engelsiz konut ve mekanlar,engelsiz turizm konularında çalışmaları başlatandır.
    * engelli yakınlarının en büyük kaygısı olan “ ben vefat ettikten sonra engelli yakınım ne olacak ona kim bakacak” ve engellilerinde “bana bakan yakınım vefat ettiğinde ben ne olacağım” endişesi adem kuyumcu tarafından geliştirilen engelsiz hayat sigorta sistemi ile ortadan kalkmış ve çözüme kavuşmuştur.
    * ilk okullar, orta dereceli okullar, devlet ve vakıf üniversiteleri ile belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği konferanslarda “herkes için engelsiz hayat” ve “engelsiz evrensel tasarım ve herkes için ulaşılabilir şehirler” konulu konferanslar ve seminerler vermektedir. bu güne kadar konferans verdiği bazı üniversiteler ; mimar sinan üniversitesi, çanakkale onsekiz mart üniversitesi, trakya üniversitesi, uludağ üniversitesi, koç üniversitesi, marmara, karadeniz, iç anadolu, ege ve akdeniz bölgelerinde çok sayıda konferans vermiştir.
    *engelsiz turizm için engelsiz tesisler konulu programlarla, otellerin, lokantaların, pastanelerin, alış veriş merkezlerinin ve halka açık tüm tesislerin engelsiz hale gelmesi için eğitim seminerleri vermektedir.
    bu konuda da türkiye de bir ilki başararak istanbul ticaret odası iş birliğinde büyük meclis salonunda “ engelsiz turizm için engelsiz tesisler konferansı” nı vermiştir. istanbul da birkaç otelin engelsiz hale gelmesini sağlamıştır.
    *istanbul büyük şehir belediyesi “engelsiz ve herkes için erişilebilir istanbul komisyonu” üyesidir.
    halen ; merkezi istanbul da olan engelsiz hayat dayanışma derneği başkanlığı ve rize de bulunan ardeşen engelliler derneği başkanlığını yürütmektedir.
    çalışmalarında hiçbir kurum ve kişinin maddi katkısı yoktur. başkanı olduğu derneklerin bağışçısı ve sponsoru yoktur. tüm çalışmalarını kendi kişisel imkanları ile gerçekleştirmektedir.
  • ''engelleri aşmanın yolu eğitimden geçiyor'' başlıklı yazıda, özellikle mimar ve mühendis olacak öğrencilere verdiği ücretsiz seminerlerden bahsedilen, engelsiz hayat dayanışma derneği başkanı..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24655403.asp