*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: before adam)
 • (bkz: jack london)
 • adından da anlasılacagı üzere ilkel zaman insanlarından bahseden kitaptır. onların tek derdi karınlarını doyurabilmek ve yatacak güvenli bir dam altı bulabilmektir. biraz da sıcak olsa ne iyi olur o sıgınılan yer. vahşi hayvanlara yem olmamak için dar girişli magaralara veya yüksek agac dallarında konaklarlar o zamanlarda. ve tabi haliyle devlet yoktur, din kavramı gelişmemiştir, dil yoktur bi kere, insanlar düşünmeyi bile yeni ögrenmiştir ne konusmasından bahsediyosun. iletişim çok kısıtlıdır, ancak somut şeylerden bahsedebiliyordur insanlar çünkü soyut şeylerden bahsedebilecekleri kelimeler yoktur henüz. ve cok yenidirler dünyaya, 'bir çocuk gibi şaşarcasına bakarak' yaşarlar. suyun donmasına tanık olmak bile onlar için çok eglenceli şaşırtıcı izahı olmayan bir olaydır. dünyaya hayata karşı saf bir cahillik içerisindedirler. ama mutludurlar. zamanlarının cogunu oyun oynayarak geçirirler. katıla katıla gülerler, vahşice hayvanca, tutmazlar kendilerini gülmemek için. dogaldırlar. çıplak dolaşmak, soguktan titremek, vahşi hayvanlardan kaçmak, yiyecek bi şey bulamamak, hastalanmak, hatta ölmek bile sorun değildir onlar için. sevişirler, eglenirler, neşelidirler. çünkü onların hareketlerini kısıtlayacak herhangi bir şey yoktur, çünkü özgürdürler.
 • jack london'ın rüyalarında insan-maymun arası atalarından birinin hayatını yaşayan bir adamın ağzından kaleme aldığı roman. london, bu kitabı yazarken biyoloji ve antropoloji alanında ciddi araştırmalar yapmış. özellikle darwin'in insanın kökenine dair teorilerinden etkilendiğini anlamak zor değil.
  romanda bir ilkelin doğumundan itibaren yaşantısını ve hayat tecrübesini anlatıyor. diğer türdeşleriyle kurduğu ilişkiler, kabileler arası mücadeleler, bir ilkelin yaşamında aile kavramının şekillenmesi gibi bir çok konuyu işliyor.
  bununla birlikte jack london'ın klasik tarzının dışında olan nadir eserlerinden biridir.
 • yazarını bilmeden okumuş olsaydım , jack london etkisinde kalmış acemi bir yazarın denemesi diyeceğim kitap.

  sırf anlatım tekniği ve kullandığı hayvan betimlemeleri ile diğer kitaplarıyla benzerlik gösterse de , konu itibari ile farklı bir tamamen farklı tarzda yazılmış bir kitaptır.

  bir çocuğa evrimi nasıl anlatamazsınız ismini verse belki kitap doğru bir okuyucu kitlesine ulaşabilirdi fakat beni yarısına gelmeden vazgeçirdiği için bitiremediğim kitaplar arasında yerini almıştır.
 • jack london ile tanıştığım kitap.

  tüfek, mikrop ve çelik ile başlayan insanlık tarihine merakım bu kitap ile görsel bir boyut ve kimlik kazandı diyebilirim.

  sanıyorum evrimin cro magnon halkasını anlatıyor. yarı insan olduğumuz bir dönem ise ancak bu kadar eğlenceli ve büyüleyici olabilir. uzak geçmişinizi okurken sık sık gülümserken ve hayal kurarken buluyorsunuz kendinizi.

  kısa bir şey. renkli karakterler var...

  köpekler yerine kurtlar, tüysüz insanlar yerine gorile benzeyen yaratıklar var mesela...

  bir şeyler okumak isteyen küçüklerinize hem jack london ile tanışsın hem de kafasında bir insanlık tarihi tablosu oluşsun diye önerebilirim ya da uzun süredir kitap okumayan yetişkinlere iyi bir yeni başlangıç olacağını söyleyebilirim.

  ben can yayınları etiketlisini okudum, çeviriden memnun kaldım. başka yayınevleri basıyor mu, çevirileri nasıl bilemiyorum ama.
 • simgesel düşüncenin doğuşuna ilişkin ilginç bir paragraf içerir:
  "fiil çekimi diye bir şey yoktu. geçmişten mi yoksa gelecekten mi söz ettiğimiz, ancak cümlenin genel anlamından çıkarılabilirdi. konuşmalarımız hep somut şeyler üstüneydi, çünkü hep somut şeyler düşünürdük. pantomim de geniş bir yer tutuyordu konuşmalarımızda. en basit bir soyutlama bile bizim düşünce yeteneğimizin ötesindeydi denilebilir; ayrıca, herhangi bir soyutlamaya erişebilen biri çıktığında, bunu türdeşlerine anlatmakta binbir güçlük çekerdi. düşündüğünü söyleyecek söz dağarcığına sahip değildi çünkü."
  (jack london, adem'den önce, çev. pınar kür , can yay., s. 36.)
 • (bkz: #67329422)