şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: adn)
  • bir kitap ismi. yazarı nükhet okutan.

    okumadım ama reklamını yapasım geldi işte.
  • tevrat'ın "tekvin" bölümünde “ve tanrı doğuda, aden’de bir bahçe yaptı" şeklinde yer alan, pişon, gihon, fırat ve dicle nehirleri arasında bulunduğu belirtilen ve adem ile havva'nın kovulduğu bahçedir.
  • cennet bahçesidir. the fountain filmiyle hayatıma girmiş bir kavramdır yoksa bana ne cennet bahçesinden. ahite göre hz. adem ve havva'nın yaşadığı yerdir. ancak merak ettiğim bildiğimiz cennet mi burası çünkü hayat ve bilgelik ağaçlarının orada olduğu söyleniyor. yoksa ortadoğu'da bir yer mi?
  • yemen'in bir şehrinin de adıdır. şehir huti(husi)lerden yana daha az tehlike içerdiği için resmi/sosyal ziyaretler bu şehre yapılıyor. aden körfezi hasebiyle kuru yük gemileri falan da bu şehrin açıklarında demir atıyorlar. eskiden (3 sene önce) denize girebileceğiniz (kadın olsanız bile!!!) otel plajları vardı. bir de dünyadaki son epidemik cennet sokotra adası için buradan ulaşım sağlanabilirdi eskiden. şimdi çok şükür dubai'den uçak kalkıyormuş. ölmeden yapılacaklar listesini fena işgal ediyor.

    aden bahçesi başlığını görünce işte sokotra adası'nın o insana farklı bir dünyada imiş hissini yaşatan görüntüleri aklıma geldi. adem ile havva'nın da bu şehre yollandığı ve dünyadaki bütün insanların-daha kıtalar ayrışmamışken- buradan çoğalıp çıktığı söylenir... kadın hükümdarların çok çok çok eskiye dayanan iki uygarlık kurduğu topraklardır ayrıca...
  • yaratılış(tekvin) kitabına göre adem'in yaratılarak konulduğu bahçedir. yaşam ve iyiyi kötüyü bilme ağaçlarının orada olduğu yazmaktadır. aden'den bir ırmak doğuyor ve dört kola ayrılıyor. ilk ırmağın adı pişon, ikincisi gihon, üçüncüsü dicle, dördüncüsü ise fırat'tır.