şükela:  tümü | bugün
 • dünyada halen deniz korsanlığının varlığını sürdürdüğü coğrafi bölge.

  (bkz: ukte)
 • yemen cumhuriyeti'nin aden şehrindeki körfezmiş.
  somalide değil yani!
 • yıldızlar arası seyahate olanak sağlayacak bir solucan deliğine sahip olduğu yalanı ortaya atılan körfez.

  (bkz: http://gizemlervebilinmeyenler.com/…ir-kapi-mi-var/)
 • ortadoğunun kaos ortamından nasibini almış, ticaret anlamında altın değerinde körfez.

  özellikle somalili korsanlar tayfası kan kusturuyor her sene ticari gemilere ülke ayırt etmeksizin ganimetten nemalanmak için saldırıyorlar. sivil gemilerde silah bulundurma nato tarafından ve birkaç hukuki antlaşmayla yasaklandığı için güvenlik önlemleri gemilere güvenlik adamı tedarik eden şirketlere ve ülke deniz sahasına ait kiralık eskort güvenlik tekneleriyle sağlanmakta. iki-üç tane m4a1 ile o kadar kolay olmuyor tabi.
  şimdi hiç -yok zamanında denizi kirlettiler, sömürdüler oraları adamlarda intikam alıyor hümanizmi yapmaya gerek yok
  ulan adamlar işi tekniğe dökmüş, fidye istemek için uluslararası çalışan departmanları var, esir aldıkları mürettebatlara hayvan muamelesi yapıyorlar, şimdiye kadar kopardıkları paralar milyon dolarları aştı her yıl 100'e yakın gemiyi kaçırıyorlar.
  rus gemilerinin umrunda mı? değil
  adamların bu konuda silahsızlanma gibi resmiyette bir anlaşmaları yok silah ambarı gibi gemilere sahipler
  önlerine çıkan casus korsan botlarına, teknelerine vs. kafalarına göre karşılık verebiliyorlar iş artık savunmadan çıkıp zevke dönüşüyor bazı videolarda resmen kül ediyorlar tekneleri hatta yanan tekneye güdümlü rpg ateşlediklerine şahit oldum.
  bir zamanlar türk bandıralı bir yük gemisinin mürettebatlarıyla yapılan röportajda, sığınma odasında 3 saat kilitli kaldıkları halde nato tarafından en yakın menzildeki yerden yardım gelmesi gerekirken hiçbir şekilde yardım almadıklarını söylüyorlardı, durum böyleyken ve bir grup haydut koca gemilere kök söktürebiliyorken artık bunun bir çözüme kavuşturulması gerekiyor.
  en az möntrö boğazlar sözleşmesine yan çizmemek için istanbul ve çanakkale boğazlarında %75 indirime gitmemiz kadar saçma bir durum.
  amerika güdümünden çıkıp rusya kafasında bir ülke olmak, günden güne çekici oluyor.