şükela:  tümü | bugün
 • boya tekniginde kuru film tabakasının yüzey üzerinde kabarmadan,ince tabakalar halinde kalkmadan veya çatlamadan durma kabiliyetidir. aderans,boyanın belki de tek en önemli özelliğidir. islak tutunma,ıslak koşullara rağmen kuru boya filminin yüzeye tutunma kabiliyeti,genellikle dış cephe boyaları için önemlidir.
 • betonarmede betonla çelik arasındaki adherans 3 ana sebepten ileri gelmektedir. kapiler bag kuvveti, sürtünme kuvveti ve yüzey kenetlenme kuvveti.

  betonla çelik arasında yapışmayı sağlayan molekülsel ve kapiler bağ kuvvetidir. bu kuvvet çimentonun cinsine bağlıdır, ayrıca bağ kuvveti çok düşüktür.

  betonla çelik çubuk arasında oluşan sürtünme kuvvetidir. bu kuvvetin meydana gelmesi için betonla çelik arasındaki yüzeye basınç gelmesi gerekmektedir.

  yüzey kenetlenme kuvveti ise düz çubuklarda yüzeylerinde bulunan girinti çıkıntıların, nervürlü çeliklerde ise nervürlerin betona kenetlenmesi ile meydana gelir.
 • betonarme yapılarda beton ile donatının şekil değiştirme etkisi altında arada kayma olmadan birbirlerine gerilme iletmeleridir. betonla donatının arasındaki sürtünme yüzünden birlikte hareket etmeleri şeklinde de basite indirgenebilir.
 • kolon filizleri 60-75 ø uzunlukta aderans sagliyor efenm.
 • (bkz: adherence)
 • farklı inşaat malzemelerinin birbirlerine yapışabilirlik derecesi. örneğin, yüzeyi hafif paslı inşaat demirleri betonarme içinde, normal demire oranla daha yüksek bir aderans gösterir.
 • inşaat mühendisliğinde kullanılan anlamı ile iki farklı malzemenin, uygun şekilde birleşmesi. örneğin; beton ve demir- beton ve beton gibi.

  beton ve demirin aderansının kuvvetli olması için, demir beton dökülmeden önce ıslatılabilir. demirin korozyonsuz olması önemli.

  beton -beton aderansını sağlamak teknik ve uygulama açısından daha zordur. bunun için özel teknikler vardır (bkz: chipping). eski beton yüzeyi basınçlı su tabancaları ile güzelce temizlenir ve yontulur, ardından yüksek dozajlı çimento şerbeti eski beton üzerine dökülür bunun üzerine ise yapısal beton rahatlıkla uygulanabilir.
 • yapı öğelerinin, çimento yada tutkal gibi kimyasal yada mekanik bağlayıcı bir bağlayıcı ile birbirine yapışması. yapıda ahşap parçalar tutkalla;tuğlalar, taşlar harçla; betonarme çeliği de çimento ile olan aderansı dolaysıyla betona bağlanır
 • yapı öğelerinin, çimento yada tutkal gibi kimyasal yada mekanik bağlayıcı bir bağlayıcı ile birbirine yapışması. yapıda ahşap parçalar tutkalla;tuğlalar, taşlar harçla; betonarme çeliği de çimento ile olan aderansı dolaysıyla betona bağlanır.
 • yakın bir akrabamın oturduğu sitenin ismidir. site tabelasında güller çiçekler falan da vardı. ben de çiçek ismi zannedip ;

  “ anneee baksana ne güzel isim aderans, benim ekşi sözlük nickim olsun muuu ? hadi hadi nolursun . hadi amaaa “

  diyerek kendime nick seçtikten sonra, inşaat mihendisliğinde kullanılan bi terim olduğunu öğrendim. he öğrendim ama baksana daha mühendisliği bile yazmayı beceremeyen bi adamım ...
hesabın var mı? giriş yap