• toplamda 3 adet taktik kullanıyorum ve şunu söyleyebilirim sitelerin açılırken cpu kullanımı azaldı ve %50 daha hızlı açılıyor. doğru duydunuz reklamın artık r'si yok.

ilk olarak pc'de ki hosts dosyasıyla zaten çoğu reklamı engellemiş oluyorum. bu hosts dosyası çok kapsamlı ve türk sitelerinde ki reklamları da içeriyor. youtube'de ki reklamların da bir çoğunu engelliyor desem yalan olmaz. google reklamları ve ekşi sözlükte ki reklamlar da benim tarafımdan engellenmiş halde. son olarak ublock origin ile son darbeyi vurmuş oluyorum. ublock kullanmasanız da olur verdiğim hosts dosyasını kullandıktan sonra.

bunları yaptıktan sonra ram kullanımı bile düştü. en önemli olan burda ki şey hosts dosyası. çünkü bu direkt engelliyor.

hosts dosyasını bir çok kişi istedi, şuraya aliyim sizi... hosts dosyası

windows'da host dosyasını bulamayanlar için ; c:\windows\system32\drivers\etc

sitelerde ki hızlı açılmaları farkediyorsunuz. cpu kullanımı da düşüyor. işe yaradığını gözlerinizle görmek istiyorsanız reklam engelleme uzantısını kapatıp speedtest.com sitesine gidin. normalde yanlar da google reklamları olur. ama artık yok.

veya adblock test adresine uzantıyı kapatıp girin, host dosyamın bütün reklamları engellediğini göreceksiniz.

--- spoiler ---

log;
    30 haziran 2022 - dev güncelleme! google, facebook, amazon, reddit, yandex, doubleclick'a ait firmaların ve ek olarak bir çok reklam veren kuruluşların reklam hizmetleri %100 engellenmiştir. şuana kadar en büyük güncelleme budur. deneyip görebilirsiniz.
    30 ekim 2022 - filtre ve hata düzeltmeleri içeriyor. ek olarak amazona ait eklenmeyen reklamları google'a ait izleyici parametlerini engellemiş bulunmaktayım. bunun yanında birçok daha reklam filtresi eklenmiştir.
    4 mart 2023 - eklenen youtube filtresi bağlantı sorunu yarattığı için kaldırılmıştır. liste dosyası stabil hale getirildi.
    11 aralık 2023 - güncel reklam filtrelerinin üstüne çok daha güçlü engellemeler getirdim. spotify'da şarkı dinleme sorunu düzeltildi. reklam engelleme stabil hale getirildi. reklamların kökleri tam anlamıyla kazındı diyebilirim. uzun süredir yoktum tekrar bir el atayım dedim. adblock kullanmayı bıraktıracak seviyeye geldik dostlar!
    --- spoiler ---
  • tarayıcı reklam engelleme eklentisi olan adguard'ın dns hizmeti. girilen sitelerdeki reklamları direk engelliyor eklentiye bile gerek kalmıyor.

ben direk modemin arayüzüne yazdım modeme bağlı tüm cihazlarda sıfır reklam.

https://adguard.com/tr/adguard-dns/overview.html

94.140.14.14
    94.140.15.15
  • bombayı patlattılar
    dns.adguard.com adresini android pie in içerisinde gelen private dns özelliğine giriyorsunuz ve tüm bağlantılarınız (hem wifi hem 4g) üzerinden app teki web deki tüm reklamları engelliyorsunuz.

ne adguard app ı kurmaya gerek var ne de bi vpn app ı çalıştırmaya

https://adguard.com/…blog/adguard-dns-announcement/
  • her internet kullanıcısının bilmesi gereken dns. burada aslında bilgiler verilmiş ama başlıktaki entry sayısı acı verici. oysa aktif şekilde kullanmamla oluşan tecrübelerim çoğu kullanıcı için işe yarar.

öncelikle adguard dns kullanmanın iki yolu var. biri modemde ya da cihazda dns değiştirmek.
    adguard'ın dns adresleri şu;
    176.103.130.130
    176.103.130.131

ben bu yolu modemde denedim. tüm cihazlarda tam olmasa da çoğu reklam kalktı. ortam rahatladı resmen. mesela podcast addict ve ekşicep gibi reklamli uygulamalarda reklam görmüyorum.

şimdi diğer seçenek ise daha da fantastik. eğer bir android 9 cihazınız varsa (belki ios için de yol vardır gizli dns özelliği varsa sizde de olur) gizli dns özelliği ile tüm bağlantılarınızda(wifi ve mobil veri) adguard dns kullanarak reklamsız kullanımı sağlayabilirsiniz. bu tüm wifiler ve mobil veri için geçerli olduğundan cihaz sahibi için çok daha yararlı. tek tek wifilerde dns değiştirmekle uğraşmaz, mobil veri ile de reklamsız kullanırsınız. bunun için gizli dns yerine dns.adguard.com yazın. ayrıca eğer chrome ve türevlerine sahipseniz flagsa girip dns resolver yazın. çıkan seçeneği disable moda getirin. artık tüm bağlantılarınızda reklamsız kullanım sağlıyorsunuz.

gördüğüm tecrübeler; podcast addict, ekşicep gibi uygulamalarda reklam hiç görmedim daha. eksiup reklamları hiç yok. çoğu sitede de reklamlar yok. bir tek donanım haber forumda bir tane arada çıkıyor. onu da geri bildirim yollanıyorsa çözülür. youtube için denemedim çünkü vanced var. başka da reklamli uygulamam yok. diğer cihazlarda da reklam görmüyorum. özellikle smart tv, windows phone gibi değiştirmenin neredeyse imkansız olduğu cihazlar için kurtarıcı.
  • dns adresleri degisen servis (eski dnsler 2 sene daha aktifmis)

ipv4:

"varsayılan" sunucular için:
    94.140.14.14
    94.140.15.15
    "aile koruması" sunucuları için:
    94.140.14.15
    94.140.15.16
    "filtrelemeyen" için:
    94.140.14.140
    94.140.14.141

ipv6:

"varsayılan" sunucular için:
    2a10:50c0::ad1:ff
    2a10:50c0::ad2:ff
    "aile koruması" sunucuları için:
    2a10:50c0::bad1:ff
    2a10:50c0::bad2:ff
    "filtrelemeyen" için:
    2a10:50c0::1:ff
    2a10:50c0::2:ff

lütfen dikkat: "filtrelemeyen" dns sunucuları güvenli ve güvenilir bir bağlantı sağlar, ancak "varsayılan" ve "aile koruması" sunucularının yaptığı gibi hiçbir şeyi filtrelemezler.
  • vodafone'un engellediği dns wifi'dan mobil veriye geçiriyorum net çalışmıyor dns'i kapatınca giriyor. alternatif bulursam buraya editlerim.

edit: btk'ya şikayet ettim sonuçları editleyeceğim.

edit2: sadece adguard değil nextdns'de engelliymiş bu adresten btk'ya şikayet edebilirsiniz. https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

edit:3 vodafone'un şikayet üzerine cevabı

şikayeti çözümle
    sayın x ilgi yazınıza istinaden yapılan incelemede; 5xxx gsm numaralı hattınız ile ilgili inceleme sağlanmıştır. şikayete konu hususun internet erişimi ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. bağlantı kurulamayan siteye ait ekran görüntüsü ve tarihi iletmeniz durumunda gerekli inceleme sağlanacaktır. talep ve şikayetleriniz konusunda vodafone müşteri hizmetleri'nden de (542 ya da 05425420000) destek alabileceğinizi belirtmek isteriz. müşteri hizmetlerimiz memnuniyetiniz için size 7/24 hizmet vermektedir. bilgilerinize sunarız, saygılarımızla.

anlayacağınız vodafone daha dns server ne onu bile bilmiyor.
  • wifi kullanırken turknet ile birlikte sorunsuz çalışırken mobilde vodafone tarafından aylardır engellenen dns sunucusudur. müşteri hizmetleri konudan bir haber olduğu için cihaz ayarlarınızı suçlayabiliyor. aynı cihazda turkcell hat ile test ettiğimde sorunsuz çalıştığına şahit oldum.

taahhüt bitince turkcell'e geçmek en mantıklısı olacak sanırım. reklamsız internete bir kere alıştıktan sonra reklam görmemek için değil operatör telefon bile değiştirilir.

mutlu son editi: turkcell'de sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.
  • türk telekom'dayken canavar gibiydi bu hede, reklam diye birşey kalmamıştı telefonumda. bugün vodafone'a geçtim, mobil internet çalışmıyor. aklıma geldi, kesin bundandır diye, iptal ettim. internetim geldi tabi bonus olarak yanında reklamları da getirdi. vodafone için var mı bunun gibi bir nane aceba???
  • vodafone adguard dns'yi engelliyor. taahhüdüm bittiği gün veya günü yaklaştığı an hattımı başka operatöre taşıyacağım. görsün vodafone engellemek neymiş.
  • üyelik bazlı kişisel hizmeti ve kamuya açık suncuları olmak üzere iki ayrı kulvarda ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir. kamuya açık sunuculara erişmek için aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz.

kamuya açık ipv4 suncularılarının adresleri şu şekildedir:
    - adguard dns (reklam ve takipçi engellemeli varsayılan sunucular): 94.140.14.14 ve 94.140.15.15
    - aile koruma filtreli (üstekkine ek olarak yetişkin içeriğini de engelliyor): 94.140.14.15 ve 94.140.15.16
    - filtresiz: 94.140.14.140 ve 94.140.14.141

aynı sıralamadaki ipv6 adresleri:
    - 2a10:50c0::ad1:ff ve 2a10:50c0::ad2:ff
    - 2a10:50c0::bad1:ff ve 2a10:50c0::bad2:ff
    - 2a10:50c0::1:ff ve 2a10:50c0::2:ff

üyelik bazlı hizmet bunların üstene daha fazlasını da koyabilmenizi sağlıyor. işte çeşit çeşit istatistiki verilerden tutun da istediğiniz alan adını filtreleme/bloklamaya ya da ebevyn kontrollerinden tutun da istediğiniz cihaz özelinde farklı kurallar uygulamaya kadar pek çok özellik barındırıyor. hizmeti kullanmak ücretsiz ancak limitli, ücreti mukabilinde limitleri kaldırmak mümkün. kamuya açık adreslerden farklı olarak burada uygulama size cihazınıza özgü bir ip adresi tanımlıyor ve onu kullanmanız gerekiyor.

iyi güzelde bunu yapan/yapabilen başka hizmetlerde var (bkz: next dns), neden bunu kullanalım?

- ücretsiz ve mahremiyet-merkezci bir hizmet, ve hizmetten bağımsız olarak adguard, kişisel mahremieyete, kişisel verileri toplama ve bunlar üzeinden kar elde etmek için satmak ve/veya kişiselleştirilmiş reklam göstermek gibi kavramlara karşı olan bir firma.

- dns isteklerini çözmekten hariç olarak; reklam ve takipçi engelleme, bilinen zararlı web sitelerini ve hizmetleri engelleme, ve ebeveny kontrollerine ek olarak kişisel alan adı kuralları oluşturma gibi çeşitli opsiyonlar sunma.

- dnscrypt, dns-over-https, dns-over-tls, dns-over-quıc gibi şifreli bağlantı protokollerini ve, kök bilgi doğrulaması ve bütünlüğünü temin eden dnssec adlı eklentileri deskteliyor ve kullanıyor oluşu.

- piyasa standartlarını belirleyen filtre listesinin sahibi bir firma olarak sürekli güncel engelleme mekanizmalarına sahip olması ve engelleme sürecini dns sunucusuna ip adresini göndermek yerine null girdisi göndererek sağlaması

- ve bence en önemlisi, türkiyede (istanbul) sunucu bulundurmalarından ötürü buarada yaşayan herkese olabiecek en hızlı bağlantılardan birini sağlaması cevapları verilebilir.

bazı girdilerde okuduğum kadarıyla bazı sözlük yazarları kimi yerde reklam engellemesinin çalışmadığından yakınmışlar. bununla ilgili söyleyebileceğim şey uygualamarın ve programların hardcoded bağlantıları olabilmektedir. örnek vermek gerekirse; reklam engellemeli adguard dns suncularını kullandığınız zaman eğer tarayıcınız üzerinden youtube'a girerseniz reklamsız temiz bir tecrübe elde edersiniz, ancak youtube uygualamasından girerseniz bildiğiniz reklamlı tecrübeyi elde edersiniz. bu adguard dns'e özgü bir durum değildir, youtube uygulaması kendi dns bağlantılarını kullnarak internete bağlanır ve sizin cihazınınzda ne kullandığını umursamaz, zaten bu yüzdendi vanced gibi uygulamaların popülerliği.
hesabın var mı? giriş yap