şükela:  tümü | bugün
  • ilk kez 1 aralık'ta yayınlanacak olan, yönetmenliğini okan özbay'ın yaptığı trt tv filminin adı.

çoğunlukla ankara dt sanatçılarından oluşan oyuncu kadrosu oldukça sağlam: irfan kılınç, kemal uçar, yıldırım gücük, engin özsayın, sinan pekinton, ergin özdemir, esat tanriverdi, eda ateş, sertel ugur, ırfan buzcu, kadri özcan.

filmin konusu ve çekildiği mekan da oldukça ilgi çekici:

"doksanlı yıllarda geçen hikâyede, acımasız cezaevi koşullarını işleyen film, gardiyanlar arasındaki anlayış farklılığından kaynaklanan bir çatışmayı ve bu çatışmaya neden olan tavizsiz tutumuyla, cezaevinin yeni tutuklusu yunus'un hikâyesini gözler önüne seriyor."
    fragman: https://m.youtube.com/watch?v=wm7ifiq20y8

ulucanlar cezaevi müzesi'nin sinema platosunda çekilen 'adı yunus' filminin çekimleri, ulucanlar cezaevi'nin 90 yıllık tarihi atmosferinde yapılmiş.

film, asıl mesleği gardiyanlık olan senarist hulusi çelik tarafından kaleme alınmış.

ilgi çeken diğer bir detay ise filmin görüntü süpervizörünün pulp fiction, rezervuar köpekleri, amerikan sapığı gibi pek çok kült filmin görüntü yönetmenliğini üstlenmiş andrzej sekula olması. https://m.youtube.com/watch?v=2enqz6assxa

...........................................

izledikten sonra gelen edit: irfan kılınç oyunculuyla yine harikalar yaratmış. öyle zor bir karaktere öyle başarıyla hayat vermiş ki...o rolde bir başkası olsa "hadi ordan len, insan bu kadar da saf olur mu" diyeceğim karakteri ağzım açık izlememe sebep olmuştur. film boyunca hipnotize olmuş gibi yunus'un dediklerini düşündüm, hissettiklerini anladım, sözleriyle dinginleştim, acısıyla yandım. helal olsun irfan kılınç, başta senin olmak üzere tüm ekibin emeğine, ruhuna sağlık!
    (bkz: irfan kılınç)
  • konusu güzel olsa bile kurgusunda yavanlıklar olan, diyalogları istenilen derinliği veremeyen karakterlerin (özellikle sufi olanların) gene yavan kaldığı film. iyi tek şey kemal uçar
  • son sahnesinde, yunus'un duâsıyla, cem'in kucağında bebek, "adını ne koydunuz?" sorusuna "adı, yunus" cevabını vermesini beklediğim pek güzel bir film. inşallah öyle olmuştur.