şükela:  tümü | bugün
 • 2010 güney afrika dünya kupası'nda messi ve david villa'nın ayagında görecegimiz yeni krampon. genel olarak adidas f50 konsepti ile adidas'ın gelenekleri, nostaljik sadeligi ve çizgisi ile harmanlanmış. bunun bir diğer örneğini adidas copa mundial'in adidas adipure ile modernizasyonunda görmüştük.

  krampon şöyle: http://img709.imageshack.us/i/f50adizero.jpg/
  http://img.youtube.com/vi/9yuyrsm2x0a/0.jpg

  tanıtım filminde zidane, messi ve david villa oynamakta.
  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=akdg7ottnpk)
 • tanıtım filminde arka planda çalan müzik, once upon a time in the west'in sound track'i. yeni düzenlemesi ile oldukça datlu olmuş...
 • açık açık söyleyebilirim ki dünyanın en iyi futbol ayakkabısıdır. ancak alıp da giyilmek isteniyorsa pro modelinin alınması gerekir. zira en önemli özelliği hafifliğidir ki yarı pro veya amatör modelleri bildiğin standart ağırlıktadır. eğer pro alınmayacaksa adipure alternatifini düşünmek daha mantıklı olur. ya da yarı pro mercurial.

  iki tip modeli vardır; birincisi deri ikincisi ne olduğunu tam anlamadığım yüzeydir. eğer çim sahada top oynayacaksanız gidip deri versiyonunu almak gerekir. halısaha veya suni çimde oynanacak ise klasik plastikimsi modeli tercih edilmelidir. bu tercih sebebi tamamen dayanıklılık açısından olup, plastikimsi alan 3 kişinin 6 aydır sorunsuz (haftada ortalama 5 maç) giymesine rağmen, aynı maçları yapan derili versiyonunu giyen 2 kişinin ayakkabısında meydana gelen açılmalar ve ayakkabılarının geri götürülüp plastikimsi olanla değiştirilmesi baz alınarak yapılmıştır.
 • şimdi ukalalık veya züppelikle suçlanma ihtimalim olmasına rağmen satın alacak arkadaşlara ayakkabı hakkında etkili yorum yapabilmek ve ayakkabıyı kullanabilmek için profesyonel modelini almalarını gerektiğini söylemem lazım. 424 lira yanılmıyosam yeni çıkan şekerleme gibi rengarenk olanları.

  neden bunu söylüyorum?

  çünkü adidas f50 adizero'nun asıl orjinal noktası hafifliğidir. giydiğinizde ayağınızda ayakkabı yokmuşçasına hareket edebilme ve sanki çıplak ayakla top kontrol ediyormuşçasına kontrol edebilme olanağı sunar. zaten profesyonel ile diğer modelleri arasındaki fark da budur; dolayısıyla eğer profesyoneli alınmayacaksa almanın da pek bir anlamı yoktur (güzel görünsün diye alınıyorsa eyvallah). öte yandan ayakkabı taraklı ayaklara hiç uygun bir ayakkabı değildir, çok ince bir kalıbı vardır. taraklı ayaklar için adipure veya adinova (pure prof nova yarıprof) tercih edilmelidir.
 • adidas'ın hafif futbol ayakkabısı pazarındaki amiral gemisi. adidas elinde bulundurduğu ''dikiş kullanmadan iki parçayı birbirine ekleme tekniği'' yani ''adidas noseam'' teknolojisi ve bunun gibi bir çok teknolojiyi `sleek` adı verilen plastik ve canlı renklerden oluşan materyallerin kullanımı ile harmanlamıştır. hafif futbol ayakkabıları sınıfında hemen hemen tüm rakipleri karbon taban kullanımına doğru yönelseler de adidas bu ayakkabıda ayağın anatomik hareketini bozmayacak şekilde yerleştirilmiş 6 adet aluminyum plakanın bulunduğu ve ''speed frame'' adını verdiği plastik topuk destekli tabanıyla futbolcuya maksimum hızlanmayı sağlayacak bir yapı inşa etmiştir. bir çok otorite tarafından çok beğenilen bu ayakkabının ''elite'' versiyonu (adidas f50 adizero prime fg) 600 tl etiket fiyatı ile satılmaktadır.
 • 175g'lık ağırlığı ile inanılmaz hafiflikte olan, deri ve sentetik modeli bulunan ayakkabı. ayrıca en üst versiyonu olan prime versiyonu 150g'lık ağırlığı ile en hafif futbol ayakkabısı unvanını elinde tutmaktadır.

  (bkz: adidas f50 adizero prime)
 • deri versiyonu ayağa tabiri caize patik gibi saran, inanılmaz konforlu ve rahat ayakkabı.

  gelelim 1 aylık yoğun kullanım sonrası düşüncelere:
  çok hafif olduğu için ayağınızda gereksiz bir hantallık yaratmıyor ve çıplak ayakla oynuyormuşcasına topa hakimiyet sağlıyor. ayağınıza tam oturanını alsanız dahi derisinden dolayı ayak kalıba sokulmuş gibi durmuyor, rahat bir ayakkabı bu nedenle. tabanı çok ergonomik. ancak ultra thin taban çok ince kaldığından daha yumuşak zeminlerde tercih etmek gerekir gibi. bu yüzden comfort tabanı kullanmak daha mantıklı.

  ayakkabının herşeyi iyi güzel hoş, tek kusuru ise fiyatı, onun da karşılığını veriyor ama.

  edit: dayanıksız çıktı ne yazık ki. çok az giymeme (6 ayda toplam 20 kere falan), bu giymelerde de yıpratmamama, titiz ve ayakkabısını temiz kullanan biri olmama rağmen burunda açılma, iç astarlarda yırtılma oldu ve tabanda çatlama başladı. neyse adidas geri aldı ayakkabıyı ama gerçekten keyifli ve güzel bir ayakkabıydı, dayanıksız çıkması üzücü oldu.