şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: stan smith)
  • adidas'ın ünlü tenisçi stan smith adına 1963 yılında ürettiği tenis ayakkabısı. günümüzde tenis için kullanılmamakta, sneaker olarak rafları süslemektedir. beyaz deriden üretilen ilk model basit tasarımı ve klasik üç çizgi yerine kullanılan delikleriyle ayırt edilebilir.
    1967 yılında achilles tendonu korumak için ayakkabıya yeşil süngerden yastıklama eklenmiştir.
    1988 yılında ulaştığı 22 milyon adetli satış ile guiness rekorlar kitabına girmiştir.
    1994 yılında bu rakam 23,7 milyon olarak kayıt edilmiştir.
    bilinen rakamlara göre 1971-2003 yılları arasında 30 milyon adet çift stan smith modelinden satılmıştır.
    2005 yılı itibariyla bu rakamın 40 milyona eriştiği söylenmektedir.
    gelmiş geçmiş en çok satan tenis ayakkabısı olan adidas smith'in üretimine 2011 yılında son verilmiş, 2014 yılında ise tekrar üretimine başlanmıştır.
    adidas stan smith, adidas stan smith ii, adidas stan smith 80s olmak üzere 2011 yılına kadar 3 versiyon halinde üretilmiştir. bu versiyonlarda kendi içlerinde ufak tasarım farklılıklarıyla ayrışırlar.

https://www.adidas-archive.org/…#/guidedtours/smith
    http://www.adidas.com.tr/…nestyle&prefv1=stan smith
  • artik kusma istegi olusturmus ayakkabidir.
  • ne zamandır aklımda nerden hatırlıyorum diye, buldum. yıl 1986, o zaman böyle spor mağazaları falan yok ama beden dersi var hehe. neyse babamın eczacı bir arkadaşı var ve eczanede bu stan smithler satılıyor artık almanyadan mı geldi bilinmez.

neyse babam tuttu kardeşime aldı ama nasıl güzel beyaz spor ayakkabı, arkası yeşil falan. bende de babamın almanyadan getirttiği böyle aydan görünen turuncu spor ayakkabısı ama benim ayağıma olmuş ne hikmetse, herhalde yanlış numara geldi.

neyse ben bu turuncu ayakkabılar yüzünden zaten utanç içindeyim, spor hayatım bitti yani ve tutmuşlar kardeşime stan smith alınmış, ben ortalığı birbirine verdim ama sonuç değişmedi.

ben yine o turuncu spor ayakkabılar kardeşim stan smithler ile okulda beden dersine katıldı.

şimdi bakıyorum da hiç cazip gelmiyor ha bu arada geçen yaz tuttum air max aldım, bilin bakalım ne renk, evet o meşhur turuncu rengi.

hayat garip sahnelere gebe işte.
  • superstar'dan oldukça daha sağlam ve rahat adidas potini.
  • 350 lira verdim ayakkabıya. ayakkabı beyaz. kışın giyemiyorum çamur oluyor, yazın giyemiyorum çok sıcak tutuyor. yol gösterin gençler. çok şık güzel bir ayakkabı ama hiç rahat değil.
  • gereksiz moda ve statü ayakkabısı olmuştur.
    rahatlığı 5 para etmez çünkü hiç bir arge çalışması yapılmadan halen ilk çıktığı tararım ve teknolojisi ile üretilip son kullanıcıya sunulmaktadır. bu ''sözde efsane klasik'' eski moda, eski teknoloji ayakkabıya 550 tl vermek akıl karı değildir.