şükela:  tümü | bugün
  • zeytinburnu'nun eski belediye başkanlarından. yanılmıyorsam; 90'larda, bir dönemden fazla belediye başkanlığı yapmıştı ve sol partilerden birine mensuptu. giresun kökenlidir ve seçilmesinde zeytinburnu'ndaki giresunlu nüfusun rolü büyüktür*.
  • adnan polat 'ın listesinden galatasaray yönetimine aday olmuş doktor.
  • z.burnu'nda kazanması gerçekten büyük bir sürpriz olur. rasyonel olmak gerekirse murat aydın karşısında şansı çok az.
  • adının sonuna ünlem getirilince bozuk türkçeli bir emir cümlesi elde edilebiliyor.
  • zeytinburnunda ikamet eden giresunlu hemşerilerinin çokluğunu göz önünde bulundurduğumuzda, kazanması büyük bir sürpriz olmayacak chp zeytinburnu belediye başkan adayı. adil emecan ın tek dezavantajı akp belediye başkan adayı murat aydının da giresunlu olmasıdır.
  • sanirim önce anap'tan belediye baskani secilmisti. ardindan ani bir manevra ise yamulmuyorsam dsp saflarina gecti.

kendisi amcam olmasi nedeniyle aile ziyaretlerini pek sever. elbette aile ziyaretlerini evlere degil de, tüm sülaleyi kahvehane/lokal gibi bir yere toplayarak yapar.

bu toplantilardan birinde yeni aileyi bir araya toplamis, belediye baskanligi döneminde neler yapacagindan söz ediyor. konusmasi bitmek bilmiyor, alkis aliyor, aileyi costuruyor falan filan ama konusulan konu sadece ve sadece bayrampasa belediyesi'nin otogar girisine diktigi "bayrampasa'ya hosgeldiniz" tabelasi. neymis efendim, otogar esenler'inmis, buna izin verilemezmis, belediye baskani uyuyor muymus gibi safsatalar...

dayanamayip konuya, "amca esenler'in sorunu bu mu yahu? burada biz bizeyiz neler yapilmali esenler'in bunca sorunu icin?" diye giriverdim. konuyu gecistirdi elbette, kaldigi yerden, yani bayrampasa tabelasindan konusmaya devam etti.

toplanti sonrasi akrabalardan biri yanima geldi, "sen bi daha toplantilara gelmezsen iyi edersin" dedi. neyse, konu bu degil:

iyi konusur, emecan sülalesini gaza getirme potansiyeli fevkaladedir. lakin o parti senin, bu parti benim seyyah gibi dolasmasi, saglam bir anap altyapisina sahip emecan'lar arasinda homurtular yasanmasina neden olmustu. o nedenle, her ne kadar zeytinburnu'nda iyi bir oy potansiyeline sahip olsa da, ayni soyisme sahip (emecan ailesi epey kalabaliktir. ben diyeyim 5 bin, siz deyin 7 bin) insanlar artik ona oy vermiyorlardi.

sanirim chp yönetimi onu zeytinburnu'ndan aday gösterirken bu "ailevi" meselenin farkina varamadi.

giresunlu gider kendi sehrinde chp'li birini belediye baskani yapar, ama adil emecan'a oy vermez. bizde parti gezginlerine yer olmaz. chp'den sonra hangi partiye gececekse eger, yolu acik olsun...
  • '94 senesinde zeytinburnu başkan adayı olarak anap ile siyasete girmişti, '99 senesine kadar süren başkanlık döneminde ecevit faktörü ile dsp'ye geçmişti, 10 senelik bir aradan sonra en son olarak 2009 yerel seçimlerinde murat aydın'a alternatif olarak chp'den başkan adayı çıkmıştı. son yerel seçimde ak parti adayı ve şimdiki belediye başkanı murat aydın %44.4 oy alırken adil emecan %33.3 oy almıştı. oylarının birbirine yakın olmasının sebebi ikisinin de giresunlu olmasıydı. bugün zeytinburnu'nda en fazla giresunlu nüfus ve bölge olarak bilhassa karadeniz hakimiyet göstermektedir. bunun doğal sonucu olarak karadeniz bölgesi'nden zeytinburnu'na göçmüş seçmenin başkanlık seçiminde önceliği vardır.
  • zeytinburnu halkı tarafından çok sevilen belediye başkan adayı olması halinde parti gözetmeksizin tüm ilçe halkından oy alabilecek yegane insan bu nedenle uzak ara seçileceği kesin olan efsane başkanımız canayakın güzel insan
  • zeytinburnu'nda yaşayan biri olarak oyumu alacak olan chp'li başkan adayı.
    anne tarafım giresunlu, ben kendimi pek saymam oralardan; ama oyum sana başkan.
    başarılar hocam.
    kendisi doktordur.
  • zeytinburnu belediye başkan adayı.

akp, zeytinburnu'nun illet ettiği murat aydın'ı beykoz'a gönderdi. giresunlu aday adayını, aday göstermeyip, ankara'dan bir tane rizeli getirtti. kendisinin belediye başkan yardımcılığı geçmişi var ama karşısında bu sefer adil emecan var.

giresunlular, kendi destekledikleri adayın gösterilmemesine kırgın. muhtemelen parti farketmeden oyları adil'e atarlar diye düşünüyorum.

zb dışında kimse olayın farkında değil belki ama chp burayı alırsa ilginç olacak.