*

şükela:  tümü | bugün
 • (adil kullanım); fikri haklara sağlanacak sınırsız bir korumanın, toplumun sosyal ve kültürel gelişimini ve yaratıcı düşünceyi engelleyeceği mülahazasıyla, “fikri ve sanat eseri üzerindeki hakların, belli amaçlarla, belli ölçü ve şartlarda sınırlandırılmasının toplum menfaatine olacağı” düşüncesi ile ortaya çıkmış bir amerikan hukuku doktrinidir.mahkeme kararları yolu ile ortaya çıkmış bir hukuk kuralı olup ilk olarak 1976 amerikan copyright kanununda düzenlenmiştir.adil kullanım; bir fikir ve sanat eserinin, sınırlı ve dönüştürücü olmak şartı ile, yorum, eleştiri veya parodi yapmak gibi amaçlarla, sahibinin izni olmaksızın iii. kişiler tarafından kullanılmasına olanak sağlamaktadır. bu kapsamda adil kullanım, eser sahibinin, eser üzerindeki haklarının, en önemli kısıtlamalarından birini oluşturmaktadır. fikir ve sanat eserinden salt ticari amaçla yararlanma, eser sahibinin münhasır haklarının zarar görmesini önlemek bakımından, tamamen eser sahibinin tasarrufuna bırakılmışken, kâr odaklı olmayan, kamu yararına ve toplumsal gelişime yönelik yararlanmaların, toplumun sosyal etkileşimi bakımından önemi göz önünde bulundurularak, istisnai bir hukuki koruma yaratılmıştır.
 • ttnet'ten sonra turkcell'in de kendilerince tanımlayarak kullanmaya başladığı kavram. 3g kullanılmaya başlandığında, turkcell'in de nasıl tanımladığını öğrenmiş oluruz artık.
  http://www.turkcell3g.com/yasalmetin.html
 • fiber internet hizmetine de bulaşmış melanet kanundur. kanunun amacı her kullanıcıya aynı hız ve kalitede hizmet vermek ise fiber internette neden gerek duyulur ki?

  superonline adil kullanım koşulları
 • hani bir şey moda olur da herkes ona özenir ya hemen.
  dizilerin/filmlerin/haber bültenlerinin son 2 saniyesinden önce reklam koymak birisinin aklına gelir, diğer tüm kanallar da buna uyar ya,
  veya birisi düşük bel pantolonu giyer, diğerleri de hemen ardından onu giymeye başlar ya,
  bu da aynı hesap.

  pahalıya satma fırsatı sunduğu için fiber internet'e de bunu getirmişlerdir. zaten sınırsız 100mbps internet 200tl türkiye için inanılmaz bir rakamdı, hemen 600tl'ye çektiler.
 • teknik yetersizlikten dolayi turkiye'de suistimal edilen durum. yapilan uygulamalar sadece ve sadece yuksek hizda internet erisimi verdiklerini gostermektir. hizlandirilmis tren'den farki yoktur. 100 lira verip sinirsiz denilen bir internet alirsiniz ancak 250gb'dan sonra cag disi bir hizla karsilasirsiniz. neden? cunku teknik yetersizlik. ayni durum fair usage seklinde dunyanin cogu yerinde bulunmakta. ancak adil kullanim; yoğun denilebilecek, hemen herkesin kullandığı saatler arasi uygulamaya tabi tutulmaktadir.

  ornegin ingiltere'deki virgin media'nin adil kullanima denk gelen traffic management'ina bakalım;

  5-20mbit
  30-100mbit

  belirli saatler arasinda (10:00-15:00 / 16:00-21:00) kullanim kotasi konmakta. nedir bu belirli zamanlar? mesai baslama ve eve donus saatleri. bu saatler arasinda belirlenen kullanimi asan abonelerin hizlari 5 saatligine %50-75 oraninda dusuruluyor. belirlenen limitler de youtube'dan video izlemek, goruntulu konusma yapmak icin gayet yeterli. boylelikle interneti gercek amaci icin kullananlar zan altinda tutulmamis oluyor. gece de sabaha kadar esekler gibi download yapilir af edersiniz. diger saglayicilar da benzeri kisitlamalar yapmakta, kimisi sadece p2p hizini yavaslatmakta kimisi de download ve streaming'i durdurmakta. yine de sikayetciyiz orasi ayri.*
 • çoğunluk tarafından teknik yetersizlik nedeniyle koyulduğuna inanılsa da asıl amacın tek hesap üzerinden internet paylaşımı yapılmasını engellemek olduğunu düşündüğüm uygulama. ttnet'in artık sınırsız* paketlere yeni abone almıyor oluşu bu düşüncemi destekler nitelikte. ayrıca hali hazırda sınırsız paket kullanan kullanıcıları da yeni paketlere geçirmeye çalışmaktadırlar. yeterince sayıda kullanıcıya ulaşıldığında adil kullanım koşulları tamamı ile uygulanacak ve tek hesap üzerinden paylaşım yapan kullanıcılar için çok çileli günler başlayacak.
 • çok düşündüm ve galiba buldum, adil kullanım mantığına erişebilmek için interneti çoban çeşmesi olarak düşünmek lazım. başında da hz. osman adaleti taşıyan bir sanal derviş varmış gibi bakılmalı. mesela bir numaralı kullanıcı internete girdi, bakındı bakındı ne bok yediyse yedi, isterse koca gün youtube'daki soft-erotic* vidyoları izledi durdu ama bir anda ulu derviş çıkmalı ve; "hooopp! yolcuu! hele sakin iç şu interneti. tüyü bitmemiş yetimini adil kullanma hakkını yeme!" diye kafa sikmeli. işte bunu kafasında kuran dayıi ki her kimse düşündü taşındı ve adil kullanım bokunu ortaya attı. alla razı olsun o götten.