şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yenimahalle endüstri meslek lisesinin efsanevi elektronik bölüm başkanıydı (artık emekli olduğunu sanıyorum). her daim beyaz önlük giyer, sinek kaydı traş olur, saçlarını geriye tarar ve bryantinlerdi. uzmanlık konuları yetmişbeş derece sağa eğik norm yazı, miyadını doldurmuş elektronik semboller ve iş güvenliğiydi. haftabaşı adeta melek gibi olan adil hoca hafta sonuna doğru logaritmik olarak artan oranda sinirli olmaya başlardı. perşembe cuma günleri kendisini sinirlendirmiş talebeleri sabahtan akşama sürekli sopalayabilen bir bünyeye sahipti, sabah odunu yemeye başlayan öğrenci, sınıf içerisinde ne kadar hedef küçültmeye çalışsa da adil hoca bir süre dinlendikten sonra artçı saldırılarına devam ederdi. adil hocanın sotrileri esnasında en çok kullandığı ve diksiyonuyla izleyenlerini hayran bıraktığı sıfatlar "eşşek herif" "bok herif" ti. iş güvenliğinde unutamadığım sahnelerden biri ayakta çok çalışanlarda görülen flebit hastalığının önlenmesini sağlayan flebit çorabını anlattıktan sonra pantolonunu sıyırıp, tamamına yakını erkek talebelerden oluşan sınıfa flebit çoraplı muntazam bacaklarını göstermesiydi. sen çok yaşa adil hoca.
  • 1987-1988 li yılların ve daha öncesi yenimahalle endüstri meslek lisesi elektronik bölümü başkanı ve öğretmenidir. çok değerli bir öğretmendir öyleki yetiştirdiği talebeler her yerdedir ve öğrencilerinin bilgisi kadar adamlığınada etki etmiştir.

onun eline odun gelenleri dosdoğru kalem gibi yapmıştır. tabii o yılların eğitim sisteminde bunlar vardı ve aslında bence şimdide olmalı.

her kurumda bir adil hoca öğrencisi vardır ve onu rahmetle ve saygı ile anar. tabi artık onlarda emekliliğe doğru gidiyor yıllar tükeniyor.

o günlere gelince evet bizi asker gibi dizerdi. ve disiplinin neden gerektiğini okulda önce ilk sınıfta bize atelyede anlatmıştı. sonradan dert yananlarımız olsada şimdi yaptıklarımızı düşününce ne kadar doğru olduğunu anlıyorum.

sınıfta 220 voltta kondansatör patlatmalarımız, sıralara elektrik vermediğimiz mi kalmadıydı, sınıfta playboy penthouse dergiler, sigaralar, sınıfın kız öğrencilerine bakarak 31 mart kutlamaları yapanlar, neler neler.

gürültü patırtı eksik olmazdı. hafif gelen hocaları zaten madara ederler sınıfta hoca varken soytarılıklar olurdu. resmen sınıfın terörist öğrenci takımı öğretmenleri tartarlardı. ama topunun kilosu adil hoca karşısında çuvallardı.

adil hocanın sesi nefesi yeterdi ama sadece otoritesiyle değil. haşmeti, görkemi, babacanlığı ve adaleti ile disiplini sağlar ve olması gereken sınıf düzeni sağlanırdı.

o zamanlar norm yazı ve üç boyutlı çizim her ne hikmerse bizim elektroniğin vaz geçilmezi idi. adil hoca girmiştir çoklarının derslerine.

allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun adil hoca. bizim gerçekten adam olmamızda sonsuz payın var. her birimiz mesleklerimizle trt ye aski vs tüm kurumlara girdik. girdiğimiz yerlerde bile büyüklerimiz amirlerimiz onun talebesiydi.

hep şaşırırdım ne çok insan yetiştirmiş diye.

evet üzerimizde emeği çok büyüktür. kitapları vardır. elektroniği bile onun kitaplarından öğrendim.

onun gibi hocalar eskisi gibi kalmadı artık. tek başına tüm okulu en etkin ve verimli şekilde amacına uygun işletebilir. öğretebilir. disipline edebilir.

her bir öğrencisini ayazda bırakmaz iş imkanı sunabilir. isteklileri doğru kişilerle baş göz edip yuva sahibi yapabilir. aile dostu olabilir. bir arkadaş gibi ona yardımcı olabilir. kopmamak şartıyla zorluklarda yanında olur ve onu doğru şekilde yönlendirir.

yanlış okunmasın diye özellikle belirtiyorum burda yazdıklarımdan sadece onu mezun olduktan sonrada arayıp soran ve bir büyük olarak takip edenlerdenim.

başkaca bir ilgim olmadı. ancak burada yazdığım her iyiliğini görmüş en az yirmi otuz öğrenci bulurum sayarım. bu benim bilebildiklerim. yılların hocası.

kısaca adi hoca tüm talebeleri ile talebeler kendisi ile iletişimini koparmamışsa ilgili ve alaka içinde olmuştur.

bundan güzel bir öğretmenlik düşünemiyorum hani amca baba yarısı derler ya. işte bu şekilde bir öğretmenlikte baba yarısı gibidir.

allah gani gani rahmet eylesin. hakkını helal et adil hocam.