şükela:  tümü | bugün
  • bunun adil şekli ödeyenlere ödediklerini enflasyon kadar fazlasıyla geri ödemek, bundan sonra kyk kredisi şartlarına uyan herkes her öğrenciye karşılıksız burs vermektir. aslında teorik olarak zamanında kyk kredisi alabilecek olup almamış herkese de yine enflasyon oranında fazlasıyla ödeme yapılması lazım da hadi onu bir kenara bırakalım.

    şimdi yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi var. hane gelirlerine baktığımızda da yaklaşık %80'i yoksulluk sınırının altında görünüyor. hadi istatistiksel olarak mantıklı değil ama yoksulluk sınırındaki ailelerin öğrencilerinin bu 8 milyona tekdüze dağıldığını düşünelim ve bunlar kredi alabilir kişiler olsun. o zaman 6,4 milyon öğrenci için 12 ay boyunca ayda en az 550 lira ödemek gerekecek. yani yıllık olarak gereken para miktarı 42 milyar lira.

    yani çoğu bakanlığın bütçesinden fazla bir para. 2019 kdv gelirlerinin 6'da biri, gelir ve ötv vergilerinin yaklaşık 4'te biri. bu tabii sadece mevcut durumu döndürmek için gerekli para. geriye dönük ödemeleri yıllara yaydık diyelim ve kabaca yıllık 40 milyar da bu tarz ödemeler için yapılacak 10 sene diyelim. var mısınız kdv'yi %33 (oran 18'den 24'e çıkıyor), gelir vergilerini %50 yada ötv'yi %50'i arttırmak için referanduma?