şükela:  tümü | bugün
  • ucuz tartışmaların adamı olmakta aranan ilk özellik.
  • düşmek. neye göre? kendi ahlaki öğretilerine göre. bunu neden söylediğime gelirsek, şimdi normalde çoğu zaman benim de yaptığım gibi birileri çıkıp kim neye göre bayağılaşıyor arkadaşım diyebilir diye diyorum bunu.

genellikle fonksiyonel bir akışın kesilmesi sonucu oluşur yaşamın orta deliğinde. pek çok kez değişim bayağılaştırır insanı, sıkı zamanlarda meydana gelen alışılmadık semptomlar insanı istem dışı davranışlara iter. pek tabi bunları istem-dışı diyerek savurabilirsiniz; asıl istem-dışılardır bizim içimiz derim ben de size.

kimi zaman da değişim sonrası değişimden etkilenmediğini ispatlamaya çalışırken karşı karşıya kalır insan bununla. etkilenmişsindir ki, bayağılaşıyorsun. kendin değilsin, olamıyorsun. inorganik asitler saçarken vucut, kimi zaman libido, kimi zaman insanı kirleten adi'ler çıkınca ortaya vuk'u buluverir vücutta bayağılaşmak.

güç gösterisi denemesinin bir aşamasıdır aslında, pek tabi güçsüzlüğün en açık kanıtı. herkes olursun bir anda, önemsendiğin kişilerin gözünde. ya da önemsendiğin kişiler çok da umrunda değildir artık, olabilir tabi bu. bayağılaşıverirsin işte, farketmeden ya da farkettiğin halde doğal gibi görünüp farketmediğine vurgulamak işi. pis bir duygudur, göstermesi kolay, ifadesi zor. gösterisi mide bulandırıcı, uyarması mide bulandırıcı.

en son bir zaman okuduğum küçük bir romanın bir küçük orospusundan alıntıyla bitiriyorum diyeceklerimi.

bayağılaşıyor:

''ama yine de beni seviyosun''

''evet öyle'' ''-tatlım...''
  • "şefkat mi bekliyorlar, aşk mı? mahpushane**, insanı demek ki farkına varmadan adileştiriyor. bizi buraya neden koyduklarını şimdi anlıyorum. adileşelim diye... kendi kendimize karşı bile güvenimiz kalmasın diye... aman dikkat arkadaş... aman silah başına..." kemal tahir - karılar koğuşu

(bkz: bayağı), bayağılık/@ibisile
  • ilk çatışmada belden aşağı vurmak. zamanında sır olarak söylenen bir takım sözleri ilk çatışmada yüzüne vurmak da olur.