şükela:  tümü | bugün
 • doğalgaza geçmek isteyen konut sahipleri veya kiracılar için faydalı olmasını dilediğim bir "adım adım" rehberidir.
  ...

  istanbul'da yaşıyorsanız (ha avrupa, ha anadolu) bu mevzuda muhatap olacağınız kurum bir bit olan igdaş'tır.

  doğalgaza geçmek için geçmeniz gereken üç aşama vardır:
  - abonelik (konut aboneliğinizin yapılması)
  - sözleşme (gaz kullanım sözleşmesinin yapılması)
  - gaz (gazın kullanıma açılması)

  önce *abonelik*:

  önemli : 1- bu işlem için bina aboneliğiniz yapılmış olmalıdır. 2- abonelik sorumluluğu konut sahibine aittir. ancak bedelini kiradan mahsuplaşmak şartıyla kiracı da abonelik müracatı yapabilir.
  - btn'yi yöneticiden alarak not ediniz.
  - www.igdas.com.tr'den (yahut 444 36 36'dan) size en yakın igdaş şubesinin adresini alınız.
  - ikametgâh belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopyası ile beraber igdaş şubesine doğru yola koyulunuz.
  - igdaş şubesinin aboneliklerle ilgili bölümüne (üst kat olabilir) varıp bir sıra numarası alınız.
  - sıra size geldiğinde yeni abonelik için geldiğinizi (ayrıca btn'yi ve daire numaranızı) söyleyiniz ve belgeleri teslim ediniz. az bir süre sonunda sizi elinizde bir kağıtla aşağı vezneye gönderecektir. burada abonelik bedelinin ilk taksidini ödeyeceksiniz. (halihazırda 350 ytl'lik abonelik bedeli 4 takside bölünüyor.) yanlış anlamaları düzeltelim bu konuda, bu para depozito filan değildir, iadesi yoktur.
  - bu abonelik bedelinin diğer taksitlerini bizzat şubeye gelip vezneden ödüyorsunuz. (başka şekilde değil!)
  - ödeme makbuzunuzu, sizi vezneye gönderen kişiye gösterip abonelik talep bildirim formunuzu alınız.

  doğalgaz tesisatınız tamam mı?
  - eğer doğalgazı doğal olarak bir kombi ile ısınma ve sıcak su amaçlı kullanacaksanız dairenize tesisat döşetmeniz gerekecek. bunun için de igdaş'ın yetkili kıldığı tesisatçı firmalardan birisiyle anlaşmanız gerekiyor. hangi firmaların yetkili olduğunu, yine www.igdas.com.tr den öğrenebilirsiniz.
  - tesisatçı firma ile anlaşma şeklinize göre dairenize kalorifer tesisatı döşenir ve kombi takılır. kapınızdaki doğalgaz vanasından kombiye kadar doğalgazı taşıyacak boru da döşenir. tesisatçı firma tüm bu işçilik faaliyeti bittikten sonra kendince kalorifer testi ve doğalgaz testi yapar.
  - tesisatın döşenmesinin ardından tesisatçı firma bir proje çizer. bu proje, igdaş'ın sizden istediği tesisat projesidir. firma, bu projeyi igdaş'a iletir ve onay bekler. proje onay durumu da ne mutlu ki www.igdaş.com.tr'den takip edilebilir.
  - projeniz onaylandığını gördükten/haber aldıktan sonra derin bir nefes çekebilirsiniz. işinizin yarısı bitmiş durumdadır. hayırlı olsun.

  sıra geldi *sözleşme* aşamasına:

  - eğer konut sahibi iseniz tapunuzu; kiracı iseniz kira sözleşmenizi (kontratınızı) yanınıza (mutlaka) alarak bir de nüfus cüzdanı fotokopyası ile yine aynı igdaş şubesine giriyor, sıra alıyor ve bekliyorsunuz.
  - bu sefer masadaki görevliye "projem onaylandı, sözleşme yapacağım" diyorsunuz. btn ve daire numaranız isteniyor, bakılıyor ve sözleşmeniz için imza atmanız isteniyor. ayrıca burada ikinci bir ödeme gündeme geliyor: igdaş güvence bedeli. size güvence bedelini ne şekilde ödeyeceğiniz (taksitle veya peşin) soruluyor. yalnız bu güvence bedeli, abonelik bedelinden farklı olarak vezne yoluyla değil de adresinize gelecek fatura içinde alınıyor. bu güvence bedeli, gaz kullanım sözleşmenizi bitirdiğinizde size geri ödeniyor ve şu sıra 135 ytl.
  - görevli size bir fiş veriyor (malzeme ambar çıkış fişi) ve gidin ilgili görevliden sayacınızı alın diyor. siz de sayacınızla birlikte, doğalgaz yolunda bir aşamayı daha geçmiş olmanın huzuruyla evinize dönüyorsunuz.
  - tesisatçı firmanızı arayıp "sözleşmemi yaptım, sayacımı aldım" diyorsunuz. tesisatçı firma bir eleman gönderip sayacınızı takıyor ve ufak bir doğalgaz testi daha yapıyor.
  - ek olarak yaptırmanız gereken iki iş daha var. kombi yakınlarına elektrik getirmeniz: topraklı priz veya 6 amperlik anahtar. ve kombinin bulunduğu yer kapalı ise camlardan birine menfez takmanız.

  ve *gaz açma randevusu*nun alınması

  - sizin sözleşmenizi yapmanızın ardından tesisatçı firma, sizin yerinize igdaş'tan gaz açma randevusu talep ediyor. (hatırlatma: gaz açma randevu takibini www.igdas.com.tr'den yapabiliyorsunuz)
  - igdaş'ın verdiği gün ve saati size bildiriyor, evde olun diyor.
  - randevu anında evinize bir igdaş görevlisi ve bir de tesisatçı firma elemanı geliyor. doğalgazını kontrol ediyorlar. igdaş görevlisi de borunun geçtiği yerlere, çevresine bakıyor, tesisatın "onay" kriterlerini sağlayıp sağlamadığını yerinde görüyor. ve, sonunda "doğalgaz uygunluk ve onay belge"niz onaylanıyor.
  - tesisatçı firma doğalgaz uygunluk belgesinin bir nüshasını size veriyor ve kombinin yetkili servisini göndereceğini söylüyor.
  - kombi yetkili servisi elinizdeki uygunluk belgesini kontrol ederek kombinizin elektriğini bağlıyor ve garantisini başlatıyor. (kombiye getirdiğiniz prizin/şalterin kombinin altına gelmemesine çok dikkat ediliyor.)
  - artık doğalgazınız kullanıma hazır. eğer ocağınızın doğalgaz dönüşümünü yaptırmadıysanız servisini çağırarak onu da bu yeni enerji kaynağınıza ortak edebiliyorsunuz.

  geçmiş olsun.
 • eve tesisat döşetmek sanırım bu geçişin en zorlu kısmıdır. en uyduruk malzemeyi mümkün olan en yüksek fiyata kaktırmaya çalışan doğalgazcılar sürekli yalan söyleyip, insanları kandırırlar. yalanlarına kanmayın ve konuyu iyi araştırın.

  kombi+tesisat seçimi konusunda tavsiylerim şu şekilde:

  1) kombi:

  en yeni teknoloji olan premix tam yoğuşmalı kombi kullanın. maksimum 55 derece kombi sıcaklığında evinizde ısınabilecekseniz yoğuşmalı kombi size her türlü uygundur. yalıtımsız, 100 m2 bir evde, 8-9 m.tül petek boyu ile çok soğuk olmayan bir ilde 55 derece ve altında ısınabilirsiniz. izmir'de en soğuk günlerde bile bunu yapabiliyoruz örneğin...

  doğu anadolu vs. gibi çok soğuk yerlerde değilseniz, mutlaka yoğuşmalı kullanın, evinizin kaç m2 olduğu önemli değildir, aksini söyleyen doğalgazcılar yalancıdır, geri zekalıdır ya da cahildir, tekme-tokat evden kovabilirsiniz. kombi 55 dereceye kadar verimli yoğuşma yapar bunu da unutmayın... bu sıcaklığın üstüne çıktığınızda ise diğer sıradan kombiler gibi ekonomik olmaktan çıkar.

  özetle yoğuşmalı kombi 50 m2 ev için bile uygun olabilir. "100 m2 ve altı eve yoğuşmalıya gerek yok " sektördeki en büyük yalandır. o yalancılara bazı avrupa ülkelerinde enerji tasarrufu için yoğuşmalı olmayan kombilerin satışının yasak olduğunu söyleyin.

  doğalgazcılar kendilerine daha çok prim veren genelde ithal markaları ısrarla size kaktırmaya çalışacaklar. aldırmayın, çok kullanılan yerli markaları tercih edebilirsiniz. örn. şu aralar demirdöküm nitromix ya da eca confeo premix tercih edilebilir. her iki kombi de kendini ispatlamıştır. ferroli econcept tech, ariston egis premium, baymak duo tec , vaillant ecotec ile ilgili de iyi şeyler duydum ama tam bilgi sahibi değilim.

  başka marka/modeller almak niyetindeyseniz, kombi alırken "minimum ısıl güç değeri"ne bakın, düşük olanını alın. "ooo alman markası!", "kombinin mercedes'i!" diye minimum ısıl gücü 8-9 larda, hatta 10'larda olan eski teknoloji ürünü kombileri kesinlikle almayın.

  2) borular:

  tesisatı çekme bakır boru yaptırsanız çok iyi olur tabii... ama bunu doğru-düzgün, adam gibi yapan bir şirket/usta bulsanız bile döşetmesi plastik boruya göre oldukça maliyetli olacaktır. bu maliyete değer, hem verim, hem ısınma, hem tesisat ömrü anlamında paranızın karşılığını alırsınız ama siz bilirsiniz... eviniz yeniyse bu seçeneği değerlendirin. doğru bir yatırımdır, yıllarca kullanırsınız. çok örnek verilen almanya'da tesisat boruları hep bakırdır unutmayın... bu boruları sonradan boyatmak da iyi olabilir.

  plastik borularda ise en çok kullanılan birkaç katmanlı düz kompozit boruları mecbur kalmadıkça tercih etmeyin. tercihen deliksiz alüminyum folyolu, "oksijen bariyerli" boruları tercih edin. örn. dizayn oxy plus gibi... hem oxy plus eritip, yapıştırma esnasında da kompozitler gibi fazla koku çıkarmıyor.

  bu arada sırf döşemesi kolay diye çok sevdikleri akıllı boruları asla ve asla kullandırtmayın. en kötüsü budur.

  öteki türlü tesisatınız yamulur, kıçı başı dağıtır, ayrıca sisteme oksijen girip kombinizi de ne marka olursa olsun 4-5 senede elinize alırsınız. boru seçimi çok önemli. tesisatta kalp kombi ise borular da damarlardır. düz su borusunu, ısıtma tesisatı borusu diye kaktıran doğalgazcılar bile var. tabii ki boru konusunda da size bolca yalan söyleyecekler.

  tesisat yaparken bütün evi en ince yarım parmak 1/2 inch boruyla dolaşmasınlar. 1/2 inch boruyu sadece petek altlarında kullansılar, peteğe kadar taşıyan daha kalın borular olsun. nerdeyse bütün eve 1/2 inch boru döşeyen firma müsveddeleri var. büyük çaplı boru iyidir.

  3) petekler:

  meydana gelecek korozyonu önlemek için çinko fosfat kaplama+katoforez boyalı demirdöküm plus, vairad, airfel alabilirsiniz. ötekilere yüz vermeyin kendiniz kaybedersiniz. neticede evi ısıtan peteklerdir. iç tasarımı kötü olan petekler satılıyor, bunları almayın. biraz bol petek koydurmaktan çekinmeyin, petek miktarında cimrilik etmeyin, bol petek koydurun. doğalgazcılar petekleri eksik hesaplayıp, "fazlasına gerek yok" diyebilirler. petekler genelde camların altında olsa güzel olur.

  aslında sadece m2 hesabından petek hesabı yapılmaz. cam-pencere tip ve boyutlarına, odanın iç cephe-dış cephe durumuna göre ısı kaybı da hesaplanmalıdır. oda küçük olabilir ama ısı kaybı çoksa buraya sırf m2 az diye küçük petek koymak yanlış olur. "bu oda da çok soğuk oluyor canım" dediğiniz bir oda varsa yalıtımında sıkıntı olabilir, o odaya da büyük petek koyulabilir.

  kısacası, 100 m2 yalıtımsız bir eviniz varsa en az 8-9 m.tül petek olsun. "6 m.tül yeter" diyene kafa atabilirsiniz.

  4) vanalar ve termostatik vanalar:

  düz vanalar demirdöküm, kas, alarko, vessen olabilir. (eca rve almayın) petek girişlerine gidiş vanası, çıkışlara dönüş vanası takılmalıdır. ikisine birden giriş vanası takılmaz. ısrarla takanlar sadece cahildir.

  termostatik vanalar ise gaz sensörlü danfoss ya da siemens olsun. elinize aldığınızda bile yerli termostatik vanalara göre bunların daha kaliteli olduğunu anlayacaksınız. bu arada oda modülasyonuna göre termostatik vana sistemi daha çok tavsiye ediliyor. ikisini birden kullanmak ise pek anlamlı değil gibi. gerçi evde her zaman birileri yoksa haftalık programlanabilir modülasyon sistemleri de avantaj sağlayabilir.

  bu arada evdeki 2-3 petekte termostatik vanalı olmayacak, onlarda düz vanalar kullanılacak. bu peteklerden birini banyonuza muhtemelen takılacak havlupan olarak düşünebilirsiniz.

  5) kombi bağlantı seti:

  metal filtreli/pislik tutuculu, metal bağlantı seti kullandırın. yakıt tasarrufu için sakın plastik ve uyduruk setleri kombinize bağlatmayın. bunların delikleri küçük oluyor. hem tıkanması kolay, hem de son derece verimsiz. 1/2" ve 3/4" tam geçişli metal kelebek vanalar ve yine bu çaplardaki pirinç pislik tutucular/filtreleri kolaylıkla koçtaş'ta bile bulabilirsiniz. hem de plastik set ile aynı fiyata. (25-30 tl)

  geçiş yeri biraz daha büyük olduğu için pislik tutucu eca, kvs vs. olabilir. tam geçişli olduktan sonra metal kelebek vana markası ise bence önemli değil.

  6) güvenlik paketi:

  gerektiğinde gazı kesebilen alarmlı bir güvenlik sisteminiz olsun. neredeyse her yerde zorunlu zaten. gerçi bir süre sonra çalışmayacağı için onu da senede bir defa falan değiştirmek lazım ya neyse...

  7) doğalgaz giriş tesisatı:

  izmir'de borusan borular+eca vanalar kullanılıyor. bu ikiliyle ilgili olumsuz bir şey duymadım. varsa beni de bilgilendirirseniz sevinirim. ana hat-kombi arası boru uzunluğu mümkün olduğunca kısa tutulsun. boru bütün evi dolaşıp, kombiye ulaşmasın.

  kısa notlar:

  ** yalıtım çok çok çok önemlidir. eviniz yalıtımlı değilse, mümkünse önce tadilatla evinizi yalıtımlı hale getirin. durum çok değişecektir. binaya mantolama mı yaptıracaksınız, daireye çift cam pvc kapı-pencere mi taktıracaksınız onu ben bilemem. bu arada son kattaysanız/çatı katındaysanız yukarıya da bir önlem almalısınız.

  ** oluşacak ısı kaybından dolayı; evin içinde olan kombi, dışında (örn. balkonda) olana göre daha az yakar. evin içine örn. mutfağa, banyoya monte ettirmeye çalışın.(gerçi banyo yaparken oluşacak nem kombi için iyi değil) bütün imkanları zorlamanıza rağmen dışarı monte ettirmekten başka şansınız yoksa kombiyi ve mutlaka "alt setini" de içeri alan geniş ve izolasyonlu şahane ve muhteşem bir dolap almalısınız. dışarıda, dış havaya temas eden boru kalmasın, gerekirse, hatta mümkünse borular duvara gömülsün.

  ** aynı şekilde mecburen dışarıdan (örn. balkondan) geçen boruları da çok iyi izole ettirin. yere gömdürebilirsiniz mesela. tabii dışarıdan boru geçirmemek daha etkili bir çözüm olur. açıkta boru bırakırsanız ısı kaybı olacaktır.

  ** dairede dış cephede olan duvarlara bağlı peteklerin arkasına ısıpan yerleştirebilirsiniz. ısıpan(izopan) ucuz bir malzeme olup, yine koçtaş'ta bile bulunabilir. binanızda mantolama yoksa bu ucuz önlem kısmen de olsa işe yarar.

  ** tesisat döşenirken iyi ustalık/işçilik ve tesisat dizaynı çok önemlidir. bunu da size referansı olan, iyi ve büyük firmalar verebilir. istisnaları elbet vardır ama küçük firmalara çok yüz vermeyin. firma ekip kiralamasın, kendi ekibi tesisatı döşesin. dolayısıyla mümkünse kendine ait ekibi olsun.

  ** firmayla baştan anlaşın. isteklerinizi söyleyin, kabul ederse etsin, etmezse alternatifleri değerlendirin. bu arada "gerek yok", "biz bu işi çok iyi biliyoruz" , "biz hep böyle yapıyoruz"lara aldanmayın. çoğunun bi bok bildiği yok, bi boktan haberi de yok.

  ** dizayn konusunda evin yalıtım durumu, üst kat olup olmaması, odaların ve odalardaki pencerelerin boyutları, dairenin cephesi, binanın yalıtım durumu, bölgenin iklimi önemli hususlardır. bu değişkenler ile her oda için ayrı ayrı kalori hesabı yapılmalı ve koridor da düşünülmelidir, hatta duruma göre koridora da bir petek eklenmelidir.

  ** tesisatta mümkün olduğunca az dirsek olsun. dizaynı buna göre yapmak gerekir. tabii mecburi hallerde yapacak bir şey yok. bir de koridoru/koridorları kırdırmaktan o kadar da çekinmeyin.

  ** peteklere su girişi üstten olsun. peteğe alttan girip, karşı yanın altından çıkmak diye bir şey yok. her peteğe üstten girilsin, alttan çıkılsın.

  ** reglaj ayarı yapmanız lazım. şöyle ki kombiye en yakın olan peteğin gidiş ve de dönüş vanası sadece %10-%20 oranında açılmalı. daha doğrusu kısılmalı. ondan bir sonraki petek ise %30, ondan da sonraki %40 vs. diye en son petekler en çok açılacak şekilde bir ayarlama yapılmalı. dediğim gibi bu ayarlama hem gidiş, hem de dönüş vanalarına yapılmalı.

  ** anladığınız üzere; son petek en az ısınır. örn. en çok kullandığınız odada son petek olmasa iyi olur. bu yüzden son peteğe termostatik vana değil, düz vana takıp, sonuna kadar açık tutabilirsiniz. hatta son petek en az ısınır dediğimize göre bu peteği planlanandan daha büyük taktırmak da iyi bir fikir olabilir. az kullanılan bir odaysa sorun yok ama.

  ** tesisatta maliyeti düşürmek için dediğim hususlara dikkat etmezseniz daha çok doğalgaz yakarsınız ve uzun vadede harcamadığınız paranın fazlası cebinizden çıkar. üstelik ısınamadığınızla da kalabilirsiniz. tekrar ediyorum: doğalgazcıların çoğu bu yazdıklarımı muhtemelen bilmezler/anlamazlar/ gereksiz bulurlar, sizi farklı yollara girmeye ikna etmelerine izin vermeyin.

  elbette dikkat edilmesi gereken başka şeyler de vardır ama aklıma gelenler ve araştırdıklarım şimdilik bunlar. şimdiden kolay gelsin ve geçmiş olsun.
 • (bkz: doğalgaz 101)
 • yıl olmuş 2013 (bkz: adım adım doğalgaza zam geçirmek)
 • insana sinir harbi yaşatan bir olay, tesisatçınızı iyi seçin.
 • akp seçim öncesi "2017 yılı sonuna kadar tüm illerde konut sektörüne doğal gaz iletiminin tamamlanmasını planlamaktayız.” vaadinde bulunmuştu. ama 2017 biterken bu vaat halen gerçekleşmedi.

  ayrıca hükümetin hangi vaadi gerçekleşmiş hangisi gerçekleşmemiş buradan görebilirsiniz.