• ben anket sevmem, elim ayağıma dolaşır, en sevdiğim "şeyler" sorulduğunda hemen ortamdan uzaklaşırım. yine de deseler ki; "sevgili dolls, ıssız bir adaya düşsen yanına alacağın üç şarkı nedir?" biri kesinlikle bu şarkı, derim. diğer iki şarkıyı bilmiyorum. çünkü dediğim gibi, liste yapmak beni korkutur. ama bu şarkının o üçlüden biri olduğunu kalpten biliyorum.

hadi diyelim ki ıssız adaya düşmedik, ama bu sefer dediler ki; "sevgili dolls, sen öldün. dostların, sevenlerin toplandı, seni andılar, kah üzüldüler, kah hüzünlendiler... herkes toplanmışken, son şarkı ne olsun? hangi şarkıyı arkandan söylesinler istersin?"
    yine bu şarkı, arkamdan, hep bir ağızdan söylensin isterim. söylesinler ve yavaş yavaş salınsınlar ve gözlerini kapatsınlar ve buradan, bu dünyadan uzaklaşsınlar... tıpkı benim yaptığım gibi;

"bilmeyen ne bilsin beni, bilenlere selam olsun"
  • adimiz miskindir bizim düsmanimiz kindir bizim
    biz kimseye kin tutmayiz kamu alem birdir bize
    kamu alem birdir bize

biz dünyadan gider olduk kalanlara selam olsun
    bilmeyen ne bilsin bizi bilenlere selam olsun
    bilenlere selam olsun bilenlere selam olsun
  • yunus emre sözleriyle bestelenmiş, leziz bir mfö parçasıdır.
  • 1986 yılında yunus emre'nin sözleri kullanılarak vak the rockalbümünde 'mazhar' olmuş şarkıdır.
    kelime oyunlarımı bir yana bırakırsak bu şarkıda bahsi geçen miskin kelimesi, tasavvufta 'varlıktan, benlikten geçmiş kişi', yani heralde dünya işlerinden elini ayağını çekmiş kimse manasın da kullanılır, ya da 'saksıya fesleğen gibi oturturum manası da çıkartılabilir' (ah şu şakacı kimliğim) ki yıllarca bu şarkıyı dinlerken ''ulan ne şarkı be... demek bu adamlar da benim gibi üşengeç ama bak, tembel adam nasıl da yaratıcı oluyor'' düşünceleri ile dinledim. ancak maalesef bu şarkıda ki miskin ben değilmişim.
    yine de severiz.
  • asil haliyle turkuz turku cagiririz lp'sinde yer alan mazhar fuat sarkisi..
  • yunus emre'nin şiirinin sözlerinin tamamı şöyledir:

biz kimseye kin tutmayız
    ağyar dahi dosttur bize
    kanda ıssızlık var ise
    mahalle-vü şardır bize

adımız miskindir bizim
    düşmanımız kindir bizim
    biz kimseye kin tutmayız
    kamu alem birdir bize

vatan bize cennetdürür
    yoldaşımız hak'dürür
    haktan yana yönilecek
    başka yollar dardır bize

dünya bir avrattır karı
    yoldan iltir niceleri
    sürün gitsin öyleleri
    onu sevmek ardır bize

yunus aydur allah deriz
    allah ile kapılmışız
    dergahına yüz tutuban
    hemen bir ikrardır bize
  • ilk olarak 1972 senesinde yayınlanmış olan mazhar ve fuat şarkısıdır.
  • athena'nın son albümünde yer alan şarkıdır.
    şarkının en güzel yanı mazhar alansonla düet yapılmasıdır.
    yıllardır "acaba bir düet yaparlar mı" diye düşünürdüm. bu iki tatlı, kaliteli, güzel grubun yollarının kesişmesine vesile olan altüst albümüne saygılar sonsuz.
  • mfö versiyonu hipnotize edici akıcılıkta bir bass ritmine sahiptir. kulaklık ile dinleyiniz.
  • ender türkçe yol şarkılarımdan biri. dördüncü vitesten beşe geçerken sevgili yol arkadaşım, kardeşime döner, sorarım... benim ne işim var ulan bodrum'da?! aslında ne bodrum'dayızdır, ne bodrum'dan geliyoruzdur, ne bodrum'a gidiyoruzdur... gidenlere selam olsun.
hesabın var mı? giriş yap