şükela:  tümü | bugün
  • peşin not: aktroll değilim, incesporluyum.*

    halk, bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu iken millet bunun alt kümesi denebilir. millet halk olabilir ama her halk millet değildir. (bkz: halk ve millet arasındaki fark)

    şimdi millet ittifakının kurucusu ve ana aktörü olan chp'nin açılımı cumhuriyetçi halk partisi. partisinin adı daha kapsayıcı olan bir parti kurduğu ittifakın ismini neden millet yapar? chp'nin sağa kaymasının neticesi midir? millet daha güzel birşey ise neden atatürk 9 eylül 1923'te halk fırkası olarak kurmuştur. millet dahagüzel birşey ise chp'yi cumhuriyet millet partisi (bkz: cmp) olarak değiştirecek misiniz?
  • millet = ulus=atatürk'ün ümmet veya tebaa yerine yerleştirmek için ömrünü verdiği kavram.

    muhafazakar eğilimli bir kitleyi de kazanmak gerektiği için eski dilde söylenmiş olmasını hoşgörüyoruz. isabetli seçimdir özetle.
  • tdk; millet: "çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu." insan topluluğu dediğimiz de halktır zaten. dolayısıyla halkın partisinin yer aldığı millet ittifakı gayet de olur.
  • millet demek daha taktiksel çünkü erdoğan "millet" kelimesini ağzından düşürmüyor (millet parkı, millet kıraathanesi, vs) buna alışan seçmen millet adını görünce bu bizim ittifak deyip oraya basabilir mührü.