• 2015 yılının ilk günü öğrenmiş olduğum, başıma gelmiş olaydır.
    akşamüstü eşimle oğluma ayakkabı almak için avm gezerken mevcut hatlarımla ilgili
    birkaç şey sormak için turkcell'e girdim, işimi hallettim, adıma kayıtlı hatlarımı da kontrol ettirdim, sorun yoktu. hemen karşıdaki avea bayisinde ayakta bekleyen görevli arkadaşa adıma hat vs var mı ve nasıl öğrenebilirim dedim. operatörü aramamı söyledi ve aradım. lakin allah'ın işine bakın ki bir gün önce tc kimlik numaramla ve adımla bir faturalı hat açıldığını öğrendim. operatördeki görevli bayiye başvurmamı söyledi. başvurdum. öğrendiğim adıma açılmış numarayı aradık birlikte, telefona çıkan kişi hattın kendisinin olduğunu, önce 5 yıldır kullandığını, bir gün önce faturalı hatta geçtiğini söyledi. benim adıma nasıl hat açtırdığını sordum, öyle bir şey yapmadığını ama (ben de daha ismimi söylemeden) xxxx ismiyle ilgili mesaj geldiğini söyledi ardından bu seferde 1 yıldır hattı kullandığını söyledi.. xxxx benim adım soyadım, nasıl olur kardeşim bu iş derken kapattı ve cihazı da kapadı. ulaşılamıyor oldu artık benim adıma açılmış hat. 155'i aradım. bayiye dilekçe verip sözleşme reddinde bulunmamı ve savcılığa gitmemi söyledi. sözleşme reddi dilekçesi verdim. eve gelince daha detaylı bilgi vereyim ve alayım diye 155'i bir daha aradım. 155'teki görevli yardımcı oldu ve bilgilendirdi tekrar. sonra tanıdık bir savcı komşuyu aradım, yol gösterdi. hukukçu doç. bir candostu da aradım, o da destek olup bilgi verdi ve içimi biraz olsun rahatlattı(yoğurtlu sos olmasa da). yarın savcılığa gidiyorum ilk iş.
  • itfaiye, jandarma, polis imdat, orman yangını, cenaze hizmetlerini aramadan hiç uğraşmayıp (bkz: e-devlet)'ten kontrol edebileceğiniz sorgu.
  • son derece normal bir durumdur. hatta çok da rutin ve sıradandır yapanlar için. turkcell, vodafone ya da avea hiç farketmez. konu kurumsal değil bireyseldir. her mağazanın bulunduğu konuma bağlı olarak sahip olduğu hedefler kotalar vardır. örnek vermek gerekirse istiklal caddesi kazıkcell ile beylikdüzü belediye kazıkcell şubesi aynı olmaz. faturalı hat açma, faturasız hat satışı, operatör değişikliği ki o da kendi içinde ayrılır faturalıya geçiş faturasıza geçiş olarak, internet modem, aksesuar vs. mağaza bu şekilde sınıflara ayrılmış aylık hedeflere ulaşırsa çalışanlar prim alır. dolayısıyla bundan sonra dikkat edin her ayın 25 - 30 'u arası kazıkcell' in bazı şubeleri böyle anlamsız balonlar aktiviteler ile donatılır. işte o mağazalar hedefi tutturmak için uğraşan mağazalardır . konumuza dönecek olursak... faturalı hattı kimse üzerinize kolay kolay açmaz merak etmeyin. açan olmuşsa da yürek yemiştir. amma velakin faturasız hat açılır affedilmez. çünkü size maddi bir zararı olmaz üç ay sonra sessiz sedasız kapanır size zarar gelmez zaten haberiniz olmaz mağaza prim alır. kimlik fotokopisi bıraktığınız her mağaza yapabilir bunu. eğer yaptığınız kontroller sonucu devam ediyorsa hala cüzi miktar karşılığında kimliğinizi değiştirin yenileyin seri numarası değişiyor üzerine işlem yapamıyorlar. sonrası zaten sizin hukuksal mücadeleniz. sevgiler saygılar.
  • vardır böyle bir şey. hat aldığınız bayilere kimlik fotokopisi vs verildiği için ve personele yönelik bayilerdeki satış baskısının da bir neticesi olarak oluyor böyle şeyler. benim adıma üç tane hat çıkarmışlar mesela ben bunu öğrenince bayiye ilettim sonuç alamadım o zaman için btk'ya şikayet etmiştim ordan da birşey çıkmadı. daha doğrusu onlar incelemiş ve benim ıslak imzam varmış hat başvuru formunda! böyle bir cevap gelmişti o zaman için btk'dan. ama yok çok iyi biliyorum ki ben hattımı x bayisinden aldım ve başka bir yerden de hiç bir işlem yapmadım falan filan. bir yerden sonra delirmemek için unutmaya çalışıyorsunuz çünkü konu kilit cidden. ha hukuk yoluna başvurulabilirdi onu da o zaman yapmadım. hatlar kontörlüydü, faturalı olabilirdi, o hatlarla suç işlenmiş olabilirdi vs ama ben zaten kontörlü hat uzun zamandır da kullanılmamış gibi düşüne düşüne konuyu kendi gözümde önemsizleştirdim.
  • benimde başıma gelen hadise. geçen ay turkcell'den bir mesaj geldi. aynı gün kapatmak adına aradım, dilekçe verdim. süreç 5 günde sonuçlandı. herhangi bir ücret tarafıma yansıtılmadı. olay bitti, gitti derken, bugün öğlen saatlerinde bir polis arkadaş beni arayıp, adıma kimlikle telefon alındığını ve gelip ifade vermem gerektiğini söyledi. kalktık gittik, dükkan sahibi de gelmiş. bana kimliği gösterdiler adamlar soğuk damgasını kadar birebir kopyalamışlar. şikayetçi olmanız lazım dedi. şikayetçi oldum. siz, siz olun eğer böyle bir mesaj gelirse tüm işinizi gücünüzü bırakıp direk hattın iptali için hemen başvurularda bulunun. yeni kimlik içinde salı günü gidip, müracaatta bulunacağım. can sıkıcı olaylar.
  • işini adam akıllı yapmaya çalışan bir telefoncu olarak;
    böyle bir durumun farkında olur olmaz hemen müşteri hizmetlerini arayarak şikayetçi olun, hattın faturalı mı yada faturasız mi olduğunu öğrenin. kesinlikle kulak ardı etmeyin bırakın maddi sıkıntıyı adli problem bile yaşayabilirsiniz. haberiniz olmadan kullanan kişi uyuşturucu satıcısı olabilir, terör örgütü üyesi olabilir ve o hatta yaptığı her türlü pis iş yüzünden sizin başınız da ağırabilir. faturasız olarak açılan bir hat günümüzde çok basit bir şekilde faturalıya çevrilebilir. örn vodafone yanımda uygulaması ile faturalı tarifelere tek tuşa dokunarak geçebilirsiniz. ve faturalı hat üzerinden pahali bir cihaz satın alabilir. ben bir telefoncu olarak hattın yasal sahibi olmadan, ıslak imza almadan asla hat açmıyorum/taşımıyorum. yok efendim babam hasta gelemiyor, hat annemin adına annem burda değil vs vs. bu tür bahaneler yarın sıkıntı yaşadığınız zaman işe yaramaz. bu devirde baba oğluna güvenmiyor siz başkasına güvenmeyin.
  • yıllar evvel sim taşınması sahteciliği başıma geldi. şerefsiz kartımı kafasına göre taşıyıp patates hat olarak satmış. savcılık, şikayet mahkeme derken kekonun biri çıktı. hattı aradığımda da kekonun teki çıkmıştı. abe wollaha bilmiyörim telefonciden aldım dedi. amk meymuni.

ibneye bikaç yıl verip hagb verdiler. inşallah bir hata yapıp anasının amına gitmiştir.

savcı sizden yazı, imza örneği alır. sahteciliği yapan ibne zaten sizi tanımaz, sahteciliği ortaya çıkar. imzanızı taklit bile edemediği için. üzerine gidin.
  • bende tam tersi durum oldu. çocuk okula yakında başlayacak, yanında telefon dursun diye 4 ay önce vodafone bayisinden faturasız hat aldık. çok meşgul olmaması için akıllı olmayan eski bir telefon verdik. süresi gelince internet bankacılığından hatta para yüklüyordum. 2 ay önce dedesi hediye akıllı telefon aldı, ben de artık işlemleri oradan yaparım diye telefona vodafone yanımda uygulamasını indirdim. para yüklemek için uygulamayı açtığımda hat sahibi olarak başka birinin isminin yazdığını gördüm.

hattı aldığım bayiye gittim, abi biz de anlamadık nasıl oldu, hat sahibini bulmaya çalışalım ayağı çekti, büyük ihtimal yalan. vodafone müşteri hizmetlerini aradım, hiç bir çözüm sunmadılar, bayiyi şikayet etmek istiyorum dedim, adını verdim, illa bayi kodu gerekiyormuş. vodafone sosyal medya hesaplarına yazdım, hiç bir geri dönüş yok.

görsel
    görsel

edit : imla
  • bir dönem benim adıma turkcell'den açılıp , avea'ya taşınmıştı. adam hem açmış , hem taşımış.
    arada e devlet'ten üzerimize kayıtlı hatları kontrol etmekte fayda.
  • o yüzdendir, ara sıra e-devlete girip, adınıza olan gsm hatları ve abonelikleri kontrol etmenizde fayda var. böyle imkanlar varken, kullanın ki sonra başınıza iş açılmasın...
hesabın var mı? giriş yap