*

şükela:  tümü | bugün
 • ing. yardım eden, yardım sever, tıp: ilaçların ve tedavinin etkisini arttırıp güçlendiren kimyasal madde, adjuvan
 • verildiği zayıf antijeni bir arada tutma yeteneğine sahip, immun sistemi uyarıcı ,kimyasal yada biyolojik maddeler.
 • abd'deki domuz gribi aşısında olmayan ama bizde olan madde.
 • (bkz: antijen)
 • aşıya çok fazla miktarda inaktive edilmiş virüs eklemek yerine bağışıklık sisteminin biraz daha fazla tepki vermesini tercih eden aşı üreticilerinin ürünlerine eklediği bir çeşit doğala özdeş aroma. tamamen zararsız bir tercih.
 • domuz gribiyle tekrar gündeme gelen zımbırtı.

  sağlam kaynaklardan aldığım teorik bilgilere göre;

  adjuvan bir madde olmaktan çok bir kelimedir.
  canlandırır doğrudur ama aslında bir karışımı ifade eden kelimedir.
  kimyasal adı değildir!

  herhangi bir uzmanlığımın olmaması ile birlikte konuyla ilgili ahkam kesmem gerekirse, aslında bu adjuvan iki kısımdan oluşur.

  1.) vücuda girdiği zaman immun sistemi uyaran kimyasal kısmıdır. bu aslında köpekbalığının karaciğerindeki yağdır. (squalene) ( shark liver oil.) ticari olarakta birtakım yerlerde bunlar satılmaktadır ve eskiden beri aşılarda (tüm aşılar demedim bak!) standart olarak kullanılmaktadır.
  2.) bu kısım ise aslında laboratuarlarda kullanılan batticon türevi bir maddedir. aşıya damlatılır ki aşının içinde birtakım kendini bilmez mikroorganizmalar üremesin. bu madde de standart olarak aşılarda bulunmaktadır. ne alaka derseniz, eskiden insanlar tedavi olmak için aşı olduğunda hastalık iyileşiyordu fakat bu sefer septisemiden ölüyorlardı. çünkü uygun olmayan koşullarda aşı içerisinde birtakım mikroorganizmalar üremişti.

  adjuvan aslında bunların karışımıdır. bizim aşılar için "efendim adjuvan olsun mu, olmasın mı?" diye tartıştığımız konu ise aslında immun sistemi harekete geçiren bu squalene içindir. immun sistemi kuvvetli bir şekilde harekete geçirmek bazı insanlar için risk oluşturabilmektedir ve bu nedenle de aşılarda kullanılmaması sözkonusudur.

  örneğin hamilelerde bu madde immun sistemi çok uyarırsa, doğacak çocuğun, anne tarafından, yabancı bi madde olarak görülüp vücuttan atılması sözkonusu olabilir.

  durum bundan ibarettir.

  adjuvan öldürmez, bilgisizlik öldürür.
  adjuvanla yaşamaya alışmalıyız.
 • domuzun gribi sayesinde milletin topyekün hakkında her bi haltı öğrendiği(ni sandığı ama bir kısmının telaffuz dahi edemediği) ve ahkam kesmeye başladığı ve gulyabani muamelesi çektiği ve -bilmem farkındalar mı- çocuklarına daha doğdukları günden itibaren rutin aşı takvimi çerçevesinde çatır çatır yaptırdıkları hepatit aşısı, karma aşı gibi aşılarda da bulunan sevimli katkı maddeleri.. ha, kıymetli amerikan bebelerine o aşılar da adjuvansız uygulanıyor, ona göre* ! amerika'nın bu uygulamasının sebebini de azıcık internet araması yapabilen her sabi rahatlıkla bulabilir..

  buyrun bütün çokbilmişler, kahve köşesinde kıçından kılıflar uyduran ahkamcılar, "ay çok kafamız karıştııı" demeyi bilip, iki satır aramaya gücü yetmeyenler (bi zahmet, sayfalarda "adjuvan"ı aratın artık) :

  http://www.asicalismagrubu.org/konjuge.asp

  http://asidanisma.com/genel_bagisiklama_06p.asp

  http://www.turkpediatriarsivi.com/…ziid=160&sayiid=
 • birlikte verildiği antijenlere karşı bağışık yanıtı güçlendiren ve daha uzun süreli olmasını sağlayan maddelerdir. adjuvan maddeler, aşılamada daha kuvvetli bağışık yanıt almak için kullanılırlar. örneğin freund adjuvanı, madensel yağlar, alüminyum bileşikleri, bazı bakteriler (bcg, boğmaca mikrobu), bazı bakteri ürünleri (endotoksin, nükleik asit yıkım ürünleri) gibi.

  adjuvan madde, antijen ile birlikte, karıştırılarak verilirse istenilen etkiyi gösterir, önce veya sonra verilirse yararlı olmaz.
 • aşıların içinde bulunan, aşı yapılan alanda enflamasyon oluşturmak ve bölgeye savunma hücreleri göçü sağlayıp bağışıklık kazanmamıza yardımcı olan maddelerdir.

  kimi insanlar içinde civa var , alüminyum var , o var , şu var diye aşıya karşı bir hareket yürütmekte. aşının içinde bir tek zararlı maddeler mi var? hayır.

  tek tek olan elementleri sayıp besinlere bakarsan besin de alma tuz da yeme. sonuçta tuzun içinde sodyum var patlayıcı ve aşırı zehirli , klor var uçucu ve ekstra zehirli bir madde. tuz da yeme!

  demem o ki bazı zehirli ya da zararlı maddeler diğer maddelerle karıştırıldığında yararlı şeyler ortaya çıkabiliyor. aşıda bulunan adjuvant maddeler bunlara örnektir.
hesabın var mı? giriş yap