1. benim de aklımda çocukluktan kalma bir film ya da dizi serisi gibi bir şey var. şöyle sahnelere sahip bir filmdi:

  adam oradan oraya koşuyor, ve de nereye gitse karşısına "9" rakamı çıkıyor. her yerde bu sayı ile karşılaşıyor. otel odası sanırım, gidiyor ki kapı numarası 9. başka başka şeyler de vardı bu rakamla ilgili ama aklımda özellikle de kapı numarasının 9 olduğu kalmış. böyle gizemli, gerilimli sahneler bolluktaydı. ya da ben öyle hatırlıyorum.

  evet bu kadar ayrıntıdan sonra sooppi hemen aklınıza geldi di mi hangi film olduğu?
  şimdi gelsin mesajlar, gitsin editler..

  edit: filmi ya da diziyi, 80 lerin sonu 90 ların başında izlemiştim tv'de...
 2. bir film vardı 90ların sonunda izlemiştim ama filmin baya baya eski, renkli filmlerin ilk çıktığı yıldan gibi bir görseli vardı. filmde bir sürü dedektif (böyle meşhur hepsi de) bir malikanedeki cinayeti çözmek için toplanıyorlar. hizmetçi falan var, tam maid kıyafetli ama sağır dilsiz, sonra o kuklaymış, kuklasını buluyorlar ama kuklada olmayabilir o kukla yanıltmak için de olabilirdi tam hatırlamıyorum. böyle bir film ama çok harikaydı kurgusu falan sırayla herkes katil gibi gözüküyordu.
 3. seneler önce star'da izlediğim, fakat çok küçük olduğumdan, korkup sonunu izleyemediğim ama deli gibi merak ettiğim bir korku filmi. her filmi defalarca yayınlamalarına rağmen buna bir daha hiç rastlamadım. bir korku filmi klasiği olarak çocuklu bir aile yeni bir eve taşınıyordu. bu evde başlarına garip olaylar geliyordu ve bu yüzden bir rahipten yardım alıyorlardı. sonunda bakıyorlardı ki meğer evin bodrumunun duvarına bir kız cesedi gömülüymüş -sanırım canlı canlı gömmüşler-. cesedi çıkarıp, cenaze yapıp, kızın ruhunu huzura kavuşturuyorlardı ve tam rahatladık derken garip olaylar devam ediyordu. gerisini bilmiyorum izleyemedim. bir bileniniz, hatırlayanınız çıkarsa çok süper olacak.
 4. benimki bir gerilim filmi. film gayet sen sakarak basliyor. anne kahvalti hazirliyor, baba yukarida giyiniyor filan, gunesli bir sabah. derken kucuk kizlari geliyor mutfaga ve masanin uzerindeki elmayi alip hart diye isiriyor. ve fakat yutamiyor, elma bogazina takiliyor. anne ugrasiyor ama olmuyor, kiz mosmor gitmek uzere. derken kadin eline bicagi alip kizin bogazini deliyor, o arada baba geliyor, hastane falan derken kiz oluyor. sonrasinda ciftimiz asla duzelemiyor ve bosaniyorlar. galiba kadin bir sure hapis ya da rehabilitasyonda yatiyor ama emin degilim. sonra kadin bir ev tutuyor, hayatini duzenlemeye calisiyor. hatta biriyle tanisiyor. ama evde gariplikler basliyor. sarisin bir kucuk kiz cikiyor ortaya. ama kiz su gibi bir sey, o kadar guzel ki. yalniz kizin cok da iyi bir kucuk kiz olmadigini anliyoruz flashbacklerden. tabi kiz hayalet gibi birseydi sanirim bundan sonrasi iste net degil hafizamda. sonunu hatirliyorum bir de. kadin koltukta oturuyor, kamera etrafinda donuyor. kizi goruyoruz, kadinda goruyor gulumsuyor, kollarini aciyor. kamera bir tur daha donuyor ve kadini olu goruyoruz.

  muzikleri de guzeldi diye hatirliyorum filmi. etkilenmistim bayagi. ama sonradan ve hatta az once de ne kadar aradiysam bulamadim ismini. belki izlemis biri vardir burda, ay insallah.

  heyodit: jiyuu sagolsun filmin adi full circle imis. http://www.imdb.com/title/tt0074611/
 5. kadir inanır'ın bir filmini arıyorum ama ismini hatırlamıyorum. 1980'li yılların sonlarına doğru çekilmiş bir filmdi. birkaç sene evvel show tv'de izlemiştim. aşk ve dram filmiydi. konusu kısaca şöyle:

  kadir abimiz evli ve bir çocuğu olan kendi halinde bir adamdır. evliliğinde genel olarak mutsuzdur. monoton bir hayatı vardır. bir gün mahallede bir kadınla tanışır. arkadaş olurlar. arkadaşlık giderek aşka dönüşür. önceleri parklarda buluşurlar. daha sonra kadir abimiz, bir iş için bir sahil kasabasına gider. sanırsam bodrum veya çeşme. tesadüf bu ya, otobüste de o tanıştığı kadın vardır. romantik ama bir o kadar da yasak ve umutsuz bir ilişki olur.

  (bkz: bi buldurun be)
 6. film 1 :çok kesik kesik ve hayal meyal hatırlıyorum çok küçüktüm çocuk bir vampir vardı sanırım vampir olmayı istemiyordu. şaçlarını kesiyodu falan fakat yine aynı hale geliyordu saçları.birini öldürüyodu cesedi odasındaki oyuncak bebeklerin arasına saklıyordu. ailesi vardı galiba bunları kandırıp ölü bi adamın kanını içirip öldürüyodu hatta ölü bir kadın ve erkeğin yanına oturuyor ailesine bakın tatları çok güzel daha yeni ısırdım diyordu falan

  (interview with the vampire) damaskrose(3 film için de) ve chigun a teşekkürler

  film 2: bitane kadın bir şeytan vardı ve erkeğin dileklerini yerine getiriyordu ama her dilekte ters bişeyler oluyordu birinde adam çok unlu ve cekici olmayı diliyor oluyor ama penisi çok küçük oluyor ve kimseyle yatamıyor falan

  (bedazzled 2000 versiyonu)

  film 3: hayaletleri görebilen ve onlarla arkadaş olan bir adam var. hayaletler bir eve giriyo ev sahibini korkutuyor sonra adam geliyo hayaletleri yakaladım diyip para alıyor falan. ama sonra başka bi hayalet çıkıyor öldürüce adamların arnına sayılar yazıyor adam bu sayıları görüyor ve kurbanları kurtarmaya çalışıyor falan hatta ilk gordugu sayı 33 du galiba

  (the frighteners)
 7. bir cüneyt arkın filmiydi. sonunda ayakta ölüyordu. ama yıkılmayan adam değil. babasıyla beraber vuruşuyorlardı galiba filmin sonunda, tersane gibi bir yerde. filmin merkezinde ikisi vardı. neydi adı?

  edit: prdeay hatırlattı. ahmet mekin'le oynadığı çaresizler'miş. sonunda ayakta ölmüyor gerçi.
 8. bir fransız filmi. kadın hamile, müzisyen, kocası akademisyen ama ilgisiz. kadının erkek kardeşi iskandinavya taraflarında bir yere balıkçı gemisinde çalışmaya gidiyor. kadının kanser olduğu anlaşılıyor vb vb. uzuuun yıllar önce cnbce'de gösterilmişti ama bi türlü ismini bulamadım.

  teşekkür editi: cheshire kedisi sağolsun, filmin adı haut les coeurs imiş. tavsiye ederim güzel film.
 9. adı hep insanın dilinin ucundadır ama bir türlü çıkmaz. hatırlanamazsa insanı delirtir.

  -hani savaş sonrası dönemi, adam dönmüş ama hafızasını kaybetmiş, ailesini hatırlamıyor.
  +çıkaramadım abi. kim oynuyordu?
  -ya şeydeki adam, vardı ya yarış atlı bi' film, sonra dizisini de yaptılar?
  +...
  -kesin izlemişsindir de ben şimdi anlatamadım tabi.
  +...
  -hatta şeyle beraber de bi' filmde oynamıştı, komedi, hani bunlara miras kalıyor da parayıalabilmeleriiçinönceikihaftaboyunca...
  +abi sakin ol.
  -...ormandayaşamalarıgerekiyorsonraayısaldırıyorbunlara...
  +abi dur, tamam...
  -...tammağarayasaklanacaklarıandaoradandayabandomuzuçıkıyorbirininayağıtakılıyoryüzüstübokuniçinedüşüyor...
  +ab..
  -...kalkmayaçalışırkenbuseferdedereyedüşüyor...
  +abi, eve gidince imdb'den bakarız...
  -böhü!!!