• (bkz: alfred adler)
  • almanca kartal.
  • kondisyon ürünleri üreticisidir.
  • (bkz: nancy adler)
  • soçi yakınlarında bir yerleşim merkezi
  • 175 yıl geçmişi olan almanya demiryolu tarihinde kullanılmış olan ilk lokomotif.(7 aralık 1835 tarihinde nürnberg - fürth arasında)
  • soçi 2014 kış oyunlarının buz sporları müsabakalarına ve tesislerine, olimpiyat stadına, açılış ve kapanış törenlerine, olimpiyat meşalesine, ve sahil olimpiyat köyüne evsahipliği yapan kasaba
  • eski bir pastane adı.

ortaklar caddesinde adler pastanesi vardı, kahvaltı ürünleri için sıra olurdu.
  • bir yazı makinesi/daktilo markası. 20'li yıllardan.
  • çocukluğumun efsane pastanesi.
    şimdi öğrendim ki fulya’ya taşınmış.
    eskiden ortaklar’da küçük bir pastaneydi, annem de hemen yakınında bir iş yerinde çalışıyordu. iş yerine ne zaman gitsek sabah orda kahvaltı ettirirdi.
    benim için en unutulmaz olanı ballı pastaları idi. annem işten gelirken alırdı arada, eve geldiği gibi 3 sn içinde tükenirdi. dünyanın en güzel ballı pastasını ve hatta pastacı kremasını o dönemin adler pastanesi yapıyordu.
    annem emekli olup ben okul için oradan oraya savrulduktan sonra da kapandığını öğrendim. sonra da taşındığını. bir gün fulya’daki yerlerine gidip o efsane ballı pastalarından var mı bakacağım.

edit: @gigo sağ olsun uyardı. fulya’da tasındığını duyduğum yer de kapanmış. yok artık böyle bir yer. ballı pastanın minyatürü pelit’te var canı cok çeken olursa. ama asla o ballı pasta değil.
hesabın var mı? giriş yap