şükela:  tümü | bugün
 • canlı veya ölü kişilerde çeneleri, ağız dokularını, diş kalıntıları ve yaralanmalarını inceleyerek cesetin veya şüphelilerin identifikasyonunu veya eliminasyonunu sağlayan bilim dalıdır. özellikle tanınmaz halde olan cesetlerin kimlik tespiti için diş ve diş restorasyonları incelemesine başvurulmaktadır.
  adli diş hekimliğinde kimlik tesbitinde; dişler, dental kayıtlar, radyografiler, damağın ön bölgesinde bulunan 'ruga' adı verilen katlantıların izleri, kişilerin intraoral fotorafları, kişinin kullandığı protezler kullanılmaktadır.
 • el-bilek radyografileri ile kişinin yaş tespitinde yararlanılır kendisinden.
 • (bkz: adli odontoloji) (bkz: forensic odontology) ısırık izi analizi yoluyla suçluların tespit edilmesine yönelik çalışmalar yapan alan. ilginç.

  şu an izlemeye başladığım netflix belgeseli masumiyet dosyaları (bkz: the innocence files) 1s s1-''kesinlikle ve şüphesiz'' bölümünde, 90'lı yılların başında amerika'da mississipi eyaletinde, siyah-beyaz ırkçılığının yoğun olarak yaşandığı bir bölgede, küçük yaştaki siyahi çocukların kaçırılarak tecavüz edilmesi ve öldürülmesi üzerine benzerlik gösteren iki ayrı vakada olup bitenler, özellikle iki adli diş hekiminin farklı çalışma prensipleri ele alınarak yansıtılmakta. çarpıcı.

  işte onlardan birisi

  önemli not: izlerken, satır arasında, o yıllarda henüz dna analizi yapılmadığından söz edilince bir baktım google'a; bilgi şöyle: ''amerikan federal soruşturma bürosu (bkz: fbı) dna testini 1980'li yılların sonundan itibaren uygulamaya başladı ve mahkeme 1987 yılından itibaren delil olarak kabul etti.''