şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adli sicil bilgileri ;şartların oluşması ile adli sicil kaydından silinir. yani suç ''sabıka kaydınızdan'' silinir. ama devlet arşivlerinden siz ölene kadar ya da kaydın girildiği tarihten 80 yıl sonra silinir.

  hatta adli sicil bilgilerinizi sabıka kaydınızdan ,devlet -şartları varsa, ki yukarıda var tekrar etmeyelim- kendiliğinden siler. hızlandırmak için başbakanlık bimer'e mail atmanız yeterlidir. ama arşivde saklar. sebebi ise gayet açıktır, gerektiğinde aleyhinize kullanabilmek. suçun mağduru sizi affetse bile devlet affetmez. fişleme esastır.

  adli sicil kanunu

  adlî sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi

  madde 12 - (1) arşiv bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine ve her halde kaydın girildiği tarihten itibaren seksen yılın geçmesiyle tamamen silinir.

  (2) fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.

  (3) kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.
 • yasal sürelerin bitip bitmemesine bakılmaksızın yedi sülalenize kadar uzandığı ve uzanacağı tecrübelerle sabit olduğundan mümkün olmayan eylem.

  sicil bir yerlerde bir şekilde kayıt altında tutulur. ota boka olmasa bile "derin" mevzular söz konusu olduğunda önünüze ya da gerekli makamlara servis edilir. hımm! zamanında büyük büyük dedeniz hiç de rahat durmamış, diye torunlarınıza yad ettirilirsiniz!
 • sabıkanızı sildirseniz dahi arşiv kaydında gözükme ihtimali yüksektir. mahkumiyet sonucunda her ne olursa olsun sildirdikten sonra sabıkalı olmayacaksınız fakat arşiv kaydınıza not düşülecektir.
 • tahminimce ekşi sözlük entry silme gerekçe bölümünün silinmesine benzemeyen silinme durumu.
 • arşiv kaydını sildirmek için derin devlet bağlantılarına sahip olmanız gerekir.

  dilekçe falan yazarsanız adli sicil genel müdürlüğündeki memurlar arasında taşak malzemesi olmanız muhtemeldir.

  edit: sanırım bu mevzuyu anlamayanlar var. sizin işe girerken verdiğiniz adli sicil kaydı, 5 sene sonra siliniyor. atıyorum kavgaya karışıp mahkemede ceza alırsanız, adli sicilde bu 5 sene sonra görünmüyor zaten, silinmemişse de dilekçe verip sildirebiliyorsunuz.

  ama "arşiv" kaydı başka bir kayıt. adli sicilden silinen şeyler arşive alınıyor. işte o arşivi sildirmek için iki okka taşak lazım.
 • adli sicil kaydı asla silinmez. şayet bir yerde silinmişse, o takdirde bilgiler bir başka yerdeki kayda aktarıldığı için silinmiştir. bu böyle biline.

  özal zamanında da 12 eylül dönemindeki kitlesel boyutlu fişleme uygulamasının kaldırılması gündeme gelmişti. artık darbe dönemi bitti, vatantaşın sicilini temizleyelim diyorlardı. adını şu anda hatırlamıyorum (ama cemil çiçek olabilir), anap'lı bir bakan şöyle demişti: "fişleme belgelerini mutlaka imha etmeliyiz. bu, ülkemizin demokratikleşme süreci açısından çok önemli bir adım. ama önce hepsinin birer fotokopisini almamız lazım. onca birikimi, onca emeği bir çırpıda çöpe atamayız. yazık."

  hele ki bir kez kayıtlara geçmişsen çıkış yok. kayıtların silinmesinin mümkünatı yok.

  yok.

  hiç mi yok?

  hiç yok.

  .

  niye yok? harvard hukuk profesörü arthur raphael miller'ın* ta 1971'de yazdığı, bakın bir daha söylüyorum sene 1971, ona göre okuyun, boru değil, ve bugün geçerliliğini dipdiri koruduğu için kehanet niteliğinde saymamız gereken "the assault on privacy: computers, data banks and dossiers" (kişisel gizliliğe saldırı: bilgisayarlar, veri bankaları ve dosyalar) adlı kitabında geçen ve artık bir alıntı klasiği haline gelmiş sözlerini adli sicil kaydının silinmesi bahsiyle de ilgisi olduğunu düşündüğüm için, bu vesileyle paylaşmak isterim. üstelik, aşağıdaki sözlerin 1971'de henüz dijital kayıt diye bir mefhum yokken yazıldığını dikkate alın lütfen.

  --- alıntı ---

  sizi uyarıyorum. ben tescilli bir kişisel gizlilik manyağıyım.

  [...]

  bu dünyada dosyanız sizden önce gideceğiniz yere ulaşmadan pek uzağa gidemezsiniz.

  uçuş rezervasyon sistemleri sizin var* olup olmadığınıza karar verir. eğer size ait bilgi veritabanlarında yoksa, o zaman hiçbir yere gitmiyorsunuz demektir.

  [...]

  insanlar, kendilerine ait verilerin üç boyutlu temsillerine indirgenmiştir.

  araba kullanmanıza avis oto kiralama'nın wizard sistemi karar verir. şayet bilgisayarları onay vermezse, sheraton oteli'nde başınız yastığa değmez.

  [...]

  bu bilgi bir kalıcı "dosya" oluşturur. bu artık onlara* ait bilgidir.

  adını, adresini, telefon numaranı, kredi kartı numaralarını, "sigorta işlemleri açısından" arabayı senden başka* kimlerin kullandığını ve sürücü belgesi numaranı biliyorlar. massachusetts eyaletinde, sürücü belgesinin numarası, şayet o amaçla da kullanılmasına itiraz etmezsen, aynı zamanda sosyal güvenlik numarasıyla aynıdır. o durumda, sana farklı bir numara tahsis edilir ve artık sonsuza kadar "massachusetts eyaletinde sosyal güvenlik numarasını ifşa etmek istemeyen tuhaf insanlar" listesinde ikamet edersin.

  [...]

  bu kayıtların bir kopyasını alamazsın. özel kurumlarının çoğu durumda bildiklerini sana söylemelerine zorlayan bir yasa yoktur.

  [...]

  veriler de insanlara oldukça benzer. doğarlar. gelişirler. başka verilerle evlenirler, boşanırlar. yaşlanırlar. yapmadıkları yegane şey, ölmektir. sadece [birisi tarafından öldürülürlerse] ölürler.

  [...]

  aynı zamanda veri, insanlıktan çıkarıcı bir nitelik taşır. örneğin bir bireyi ele alın, etiyle kemiğiyle yaşıyor, bir hukuk fakültesine girmek istiyor. altı sayfalık bir form dolduruluyor ve bir bilgisayar tarafından öğrenci belgesi ve üniversite giriş sınavı sonuçlarıyla birlikte "işleniyor."

  [...]

  nihayetinde diğer uçtan bir "endeks numarası" çıkıyor. bu numara, benzer birçoklarıyla birlikte "duvardaki büyük tablo"ya yerleştiriliyor.

  hayattaki tek suçu bir hukuk fakültesine gitmek olan bu kişi, değerlendirmeyi beklemek üzere duvarda bir "nokta"ya indirgenmiştir.

  [...]

  bütün bunlara ilişkin ne yapmalıyız? mevzuatı biraz düzeltmeliyiz.

  [...]

  sadece, o andaki iş için gerekli olan bilgi toplanmalıdır.

  insanlar kendilerine dair verilere erişebilmelidir. hatalara, tutarsızlıklara itiraz edebilecekleri bir mekanizma oluşturulmalıdır.

  o anda görülen iş için bildirilen ancak "talep üzerine" başka yerlere gönderilen verilerin nihai kullanımı konusunda daha fazla denetim olmalıdır.

  eskiyen veriler, yararlı oldukları ömür sona erince öldürülmelidir.

  veriler, istismar edebilecek kişilerden korunmalıdır.

  --- alıntı ---

  .

  yukarıdaki metnin bir tekrarı ile birlikte çeviride gözden kaçan hususlara itiraz etmek isteyenler için ingilizce orijinali şurada: (bkz: #17564727)

  .