şükela:  tümü | bugün
  • mahkemede işi olanların "adalet de tatil olur muymuş kardeşim cık cık" dediği, hakimlerin savcıların işi gücü bırakıp kendilerini denize vurduğu tatil. eylülde biter yanılmıyorsam temmuzda başlar.

bu yılki adli tatil seren serengilin evliliğini kurtardığı için bende ayrı bir iz bırakmıştır. çeşitli televolelere "adli tatil varmış, bitmesini bekliyorum, derhal boşanıcam" diyen seren serengil bu süre zarfında beyiyle barışmış ve eski mutlu günlere geri dönmüştür. yargıtay başkanının adli yıl açılış konuşmasında bu konuya değinmemesi tarafımdan ayıplanmıştır.
  • her yıl temmuz ayı'nın ikinci haftasının son iş günü ile eylül ayı'nın ikinci haftasının ilk iş günü arasında olan tatil.tatilin bitişi yargıtay başkanının adli yıl açılış konuşması ile ilan edilmiş olur.bu konuşma bir müddet ülke çapında ufak tefek çalkantılara vs. neden olur,sonra unutulur gider ve yine bilindik aynı hamam aynı tas uygulaması devam eder gider.
  • 20 temmuz-5 eylül arasında adliye personeli hakim ve savcıları kapsayan tatil. ancak adliye kapısına tabii ki kilit vurulmaz, nöbetçi mahkemeler olur ayrıca da bazı işler adli tatilde de görülmeye devam eder.
  • kanunlara konuluş sebebi ,hakim ve savcıların tatili değildir.çoğunluğu tarım ile geçimini sağlayan insanların "hasat zamanı" bu işleri bırakıp adliye kapılarında vakit geçirmemeleri için konulmuştur.
    çünkü 1920'li yıllarda köyden-mezradanilçe (kaza) merkezlerine gelebilmeleri de bir sorundu.yol yok,vasıta yok..şimdilerde kaldırılmış olan "müstakil sulh mahkemeleri" de her yerde kurulmazdı.önemli nahiye (bucak) merkezlerinde olurdu.
    halen dahi doğru dürüst kadastrosu yapılamıyan ülkemde ,sırf köylü işinden olmasın diye "gezici tapulama mahkemeleri" kurulmuştu.sonraları kaldırıldı. 90'lı yıllarda bile "tapulama mahkemeleri"nin ilk oturumları köyde yapılıyordu.köylü,delillerini ilk oturumda sunuyordu.
    böyle idi amma:
    1-bir takım yasalar çıkarıldı,bu yasalara tabi işler adli tatilde de görülür dendi.örnekleri uzun sürer
    sıralamayı anlamsız buluyorum.adli tatil ihdası amacından saptı.
    2-bazı yörelerde keşifancak 20 temmuz-6 eylül tarihleri arasında yapılabilirken,bu keşifler yapılamadı ve buna rağmen adli tatilde yapılan keşif nedeniyle -hakkı teslim eden- kararlar yargıtay tarafından bozuldu.( van'ın bahçesaray köyü (şimdi ilçe olup adliye kuruldu) yolları 6 ay kapalı olduğu için gevaş hakimleri ancak adli tatilde gidebiliyorlardı.yine borçka ilçesine bağlı,maçahel(camili) köyüne ancak yazın ve katırla keşfe gidilebiliyordu)
    3-bütün bunlara rağmen,köyle köylü ile duruşma yapmayan danıştay,yargıtay adli tatili bir hak olarak benimsedi.öyle ki 20 temmuzda başlaması gereken adli tatil,bu yüksek mahkeme üyeleri tarafından fiilen 1 temmuzda başlatıldı.
    4-bidayet (ilk derece) mahkemeleri (yani yüksek mahkemeler dışında kalanlar) ve hakim-savcıları adli tatilin gereksiz olduğunu,işleri zorlaştırdığını savunurken,yargıtay ve danıştay üyeleri -vazgeçilmez bir hak gibi-bu tatile dört elle sarıldılar.

bunları da vatandaşlarım bilsinler istedim.

nihayet,seneye(2005 te) bu adli tatil 45 gün değil 36 gün olacak.kanun değişti.zorlukla...
  • dava açmaya, icra takibi başlatmaya, dilekçe ibraz etmeye engel teşkil etmeyen tatildir. lâkin adliyede dilekçenizi havale ettirecek hakim bulamazsınız. buna keza kazara bir dosyanızı arşivden getirtmek icap etse, mübaşir yokluğundan adli tatilin sonunu beklemek zorunda kalırsınız. tedbir talepli davalardaki tedbir talebiniz reddolunur zira bu talebi inceleyecek mahkemenin hakimi tatildedir ve nöbetçi mahkeme hakimi de iş yoğunluğundan söz konusu talepleri incelemeye vakit bulamaz; "kendi hakimi baksın" der ve talebinizi reddeder. adliye koridorları boşalır. ancak bu koridorlarda -velev ki- bir sebeple dolaşan insanlar, orada daha fazla vakit harcamak zorunda kalırlar. hakim ve memur yokluğu sebebiyle, beş dakikada bitecek işleriniz yarım saat ya da kırk beş dakika içinde biter.

tüm bunların dışında; adli tatil -yasalaştırılırken kanun koyucunun amacı farklı olsa da- günümüzde hakim, savcı ve devlet memuru olarak kalemlerde çalışan adliye personelinin tatil yapması amacıyla vardır. süresi kısaltılsa bile uygulamada yaşanan zorlukların değişeceğini sanmamaktayım ne yazık ki.
  • bu sene, bugün itibariyle başlayacak olan ve 5 eylülde sona erecek olan tatildir.
  • 1 ağustos itibariyle başlayacak ve 5 eylülde bitecek olan adli tatil, adliyelerdeki işlerin durmasına sebebiyet verecek nitelikte değildir.işler zor da olsa yürür.ama herkes tatildeyken "nöbetçi avukat" misali adliyelerde dolaşmak pek zevkli değildir.
  • çocukken avukatların filan böyle cüppeleriyle gittikleri bir tatil yeri sanırdım ben burayı. hep annemin yüzünden:
    - anne adli tatil ne?
    - hukukçuların tatili işte. iyi karıştır keki, kabarmaz sonra.
    - peki tıbbi tatil de var mı?
    - ha ne? yok tıpçıların yemini var. tatil yapamaz onlar. karıştırsına? bak üzümler hala üstte yüzüyor. tıp bayramı var ama.
    - adli bayram yok ama?
    - yoookkk... karıştır dedim sana!
    - peki sen bu adli tatilinde ne yapacaksın?
    - soyunup dökünüp evde oturacağım, paramız yok ne yapayım.
    - siyah iç çamaşırlarınla mı?
    - yok cüppemle oturacağım! atlantis üzümlerrr!!!
    - anladım anne. ben doktor olcam büyüyünce. üzülme.
  • zaman aşımı ile birlikte adalet kavramına sekte vuran gereksiz, mantıksız saçma sapan bir olay.

hakimler, mübaşirler tatil yapmasın demiyorum ancak bunu sağlamak için bin tane alternatif varken her zamanki gibi en kolay yolun seçilmesini kabul edemiyorum.

(bkz: geciken adalet adalet değildir)
  • tüm adli personelin ve hakimlerin hep birlikte tatile çıkması (nöbetçiler hariç). tanımı bile komik, sanki hep beraber bir yerlere yetişmesi gerekiyormuş gibi hepsi birden gidiyorlar. mahkemede davası askıya alındığı için binlerce lira para kaybedecek olanların hiç ama hiç önemi yok ödesinler, hakimlerin canı sağolsun.

öyle ya da böyle amacından sapmış, saçma bir düzenleme olduğu aşikar. diğer devlet daireleri ve kurumlarda çalışanların canı can değil mi? yarın hastane çalışanları da sağlık tatili yapmak isterse ve sadece nöbetçi doktor bırakıp 40 gün boyunca çekip gitmek isterse , ya da havayolları çalışanları havayolu tatiline çıkıp günde tek sefer uçuşla idare etmemizi isteseler nolcak.