şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yığın peygamber devesi bir uçta sıralanır, ufak taze bir başka pembe peygamber devesi arenaya getirilir. yapılan tükürük düellosu neticesinde pembe ufaklık hakim peygamber devesi olmaya kararlıysa ve arkası da sağlamsa olur sınavı. (bkz: tıpta uzmanlık sınavı) gibi bir deneyimdir.
 • hakim ya da savcı olmak için hukuk fakültesi mezunlarının girdiği ve kasmasıyla ünlü sınavdır. halk arasında hakimlik savcılık sınavı olarak bilinir. ayrıca bu sınavı geçmeniz mülakatta elenmeyeceğiniz anlamına gelmez.
  şimdiye kadar çıkan soruların konulara göre dağılımı hakkında (bkz:http://www.memurlar.net/)
 • üç buçuk saat süren ve gözetmenler için akıllara zarar bir sınavdır.

  oh bir saat kaldı demenin ne kadar ezik bir yaklaşım olduğunu farkettiren sınavdır.

  sınavdııır
  doktordan bana ilaç yazdıır
  değil şarkı, yeri geldi çıldır, çıldır
  dır dır. dır dır, bıktım devamlı dır dııııır.

  (bkz: ajdar anik lyric generator)
 • kazanmak için themis hukuk soruları kitabının kutsal kaynak olduğu sınavdır.
 • adından da anlaşılacağı üzere, adli yargı hakim ve savcı adaylarını belirlemek için yapılan bir sınavdır. yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşur. yazılı sınav ösym tarafından yapılır, sözlü sınav ise adalet bakanlığı tarafından gerçekleştirilir( bu, sınavın tarafsızlığına en çok gölge düşüren uygulamadır). yazılı sınavdan 70 puan ve üzeri alan aday adaylarını adalet bakanlığı sözlü sınava davet eder. yazılı sınav ve mülakat ortalaması 70 puan ve üstü olan aday adayları, sınavda başarılı olmuş sayılırlar. ilgililer bu aşamadan sonra, adli yargı hakim-savci adayı olurlar. iki yıllık staj döneminin bitiminde bir sınava daha tabi tutulduktan sonra, memleketin çeşitli yerlerine hakim ve savcı olarak atanırlar.

  yazılı sınav, alan bilgisi(100 soru) ve genel yetenek- genel kültür(40 soru) kısımlarından oluşur. alan bilgisi soruları: anayasa hukuku, idare hukuku, idari yargı hukuku, aile hukuku, kişiler hukuku,miras hukuku, eşya hukuku, medeni hukukun temel kavramları, borçlar hukuku, ticaret hukuku, ceza hukuku, ceza usul hukuku, medeni usul hukuku, icra-iflas hukuku kısımlarından oluşur.
  genel yetenek-genel kültür bölümü ise türkçe, matematik,tarih ve vatandaşlık bilgisi kısımlarından oluşur.

  sözlü sınavda ise adayın genel görünümüne bakıldığı ve ifade gücünün ölçüldüğü iddia edilmektedir.

  adli yargı hakim-savcıları hukuk fakültesi mezunları arasından yukarıdaki esaslara göre belirlenmektedir.
 • türk hukuk sistemi'nin bozulmuşluklarından yalnızca biridir. sac ayağı denen fakat dengeden yoksun olan kavramın ikisibirarada'sını seçme sınavıdır.
 • 2009 yılı içerisinde iki kez yapılacak sınavdır. ilki 25 nisan, ikincisi ise 5 aralıktadır. 2009 yılı için 500 kişilik kadro ayrılmıştır. ülkemizdeki hakim-savcı sayısına bakıldığında bu alımların yeterli olmadığı aşikardır. 70 milyonluk bir ülkede hakim ve savcı sayısının 9 bin küsür olması(adli-idari-tüm yüksek mahkemeler de dahil) abesle iştigaldir. bizimle hemen hemen aynı nüfusa sahip fransa'da 31.000 hakim ve savcı vardır. böyle bir durumda adalet teşkilatı içinde çoğu şey ''mış gibi'' olur. savunma alınıyormuş, duruşma yapılıyormuş gibi görünür ve aslında prosedür yerine getirilir. şeklen süreç tamamlanır. gerisi de şu an devlet babanın pek umrunda değil.
 • hayatımın ağzına sıçan sınavdır.