şükela:  tümü | bugün
 • terörist adına sahip olmak, geçmişinde kirli işlere karışmak, yaygın isim veya soyada sahip olmak, bi şekilde technology alert list'teki işlere benzer bir işle meşgul olmak ve benzeri durumlarda başa gelebilen amerikan vizesi durumu.

  prosedür şöyle oluyor. abd vizesine başvuruyorsunuz. başvuru tamam, evraklar tamam, mülakatta vizeniz onaylandı diyorlar o tamam, mülakattan sonra konsolosluktan yeşil kağıdı elinize veriyorlar vizeniz onaylandı yazıyor o da tamam. sonra bu adrese bi giriverin.

  https://ceac.state.gov/ceacstattracker/status.aspx

  eğer administrative processing yazıyorsa minimum 4 hafta, maksimum 6 ay süreceği öngörülen o dipsiz bucaksız şeye denk geldiniz demektir. pasaportunuzu gönderecekler, üzerinde vize olmayacak.

  başvurunuzu aşağıdaki adresteki listeden kontrol edeceksiniz. istekleri takip edip belge isterlerse yollayacaksınız, pasaport isterlerse yollayacaksınız.

  http://istanbul.usconsulate.gov/admin_process.html

  neyse güzel bir haberim var. şahsen benim mülakat 21 ocakta idi. mülakattan çıktım sistemden baktım administrative processing yazıyordu. uçak biletlerimi falan iptal ettirdim. 25 ocakta pasaportumu yolladılar üzerinde vize yoktu. 26 ya da 27'sinde ise üstteki linkteki listede "send passport" yazıyordu. sanırım 1 şubat'ta yolladım, 4 şubat gibi de elime ulaştı. yani minimum 4 hafta dedi ama bende 2 gün falan sürdü administrative processing ya da her ne bok ise.

  bu arada vizenizin üzerinde "clearance received at 01.02.2016" gibi bir ibare oluyor, o da bir şeyleri etkiler mi bilmiyorum, çok da sikimde değil.
 • insanları verem etmeyin lan kötü kötü şeyler yazıp.

  administrative processing, adından anlaşılacağı üzere idari işlemlerin bütünü. başvurunuzu yapar yapmaz zaten sisteme bu şekilde geçiyorsunuz. o yüzden daha görüşmeden çıkar çıkmaz afacan gibi açıp kontrol ederseniz "administrative processing"i görüp kalp çarpıntısıyla götünüzü avuçlarsınız.

  bir bekleyin, 5 gün, 1 hafta sonra hala böyle yazıyorsa o zaman endişelenmeye başlarsınız.

  benim evcilim olacak mal da aynen çıkar çıkmaz kontrol etmiş. bir de araya haftasonu girdiği için hayattan nefret eden bir ergen gibi iki gün oturdu perdeleri çekip "bütün planlarım yattı" diye karanlıkta aşlkdjasldkf. pazartesi cart diye issued'a döndü. görüşmeden çıkmasıyla, vizenin onaylanması arasında geçen iş saati (gün'ler' değil bak) 27 saat.

  ayrıca tamam iş güç ayrı konu da, isimden falan kıllanacaksanız mantık yürütün amk türkiye'nin yarısının kullandığı 4 tane falan soyad var zaten. her soyad benzerliğinden administrative processing'e girilecek olsa o zaman buna takılmadan vize alan insan oranı zaten %90 olamaz. sırf sıkıntısız vize alan insan oranı zaten isim benzerliğinin parametre olmadığının kanıtı.
 • vizeli pasaportunuzun gecikmeli olarak elinize geçmesine ve plan yaptıysanız bu planların elinizde patlamasına sebep olan süreç.

  eşimle beraber amerika turist vizesine başvurduk, eşimin pasaportu onaydan 3 gün sonra geldi fakat daha önce amerika'da bir süre illegal kalmak durumunda kalan bendenizin vize onayı almama rağmen pasaportu bu sürece takıldı ve görüşmeden 1 hafta sonra geldi.

  yani öyle çok korkmaya gerek yok, adam vurmadıysanız ve bariz bir adli kaydınız yoksa geliyor eninde sonunda. yeter ki ön ödemeli plan yapmadan başvurun vizeye.
 • ilacı beklemek ve (varsa) istenilen evrakları zaman kaybetmeden konsolosluktaki ilgili birime aktarmak olan can sıkıcı durum.

  genelde olumlu sonuçlanır. eğer çok aceleniz yoksa canınızı sıkmayın. iki kere kendisiyle muhatap olduk. biri bir kaç ay diğeri ise 35 günde olumlu sonuçlandı.

  ilk deneyimimde (sene 2007) görüşme esnasında ap sürecine girdiğim söylenmiş ve pasaportumu koltuk altıma alıp kafam önde konsolosluktan ayrılmıştım. aylar sonra umudumu kesmişken sürecin tamamlandığını öğrendim, bir hafta sonrasında da new york'taydım. daha taze olanında ise (2017) görüşmede vizem onaylandı fakat ertesi gün pasaportlar boş ve ap kağıdı ile beraber geri gönderildi. net bir yargı değil ama genelde bir kere takıldığında daha sonraki başvurularında da büyük ihtimalle kendisine maruz kalıyorsunuz. dediğim gibi maalesef sabırla beklemekten başka yapacak çok bir şey yok ama sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım.
 • ilk ap takılma süreci iki ayda sonuçlanmışken ikinci ap 1 yıl 14 günü devirdi. umut yok ama insan aradı girip bir kontrol ediyor.
 • göçmen vizesi (green card) görüşmem olumlu geçmişti. görevli bana her şey olumlu gözüküyor. vizeniz onaylandı demişti. ancak görüşmeden çıkalı üç gün oldu. web den durumuma baktığımda ap de olduğumu görüyorum. haftaya da durum değişmezse konsolosluğu arayacağım.

  edit: nihayet pasaportumu gocmen vizesi basili olarak aldim.
 • zamanın ne kadar yavaş aktığının kanıtı olan süreç. mülakatta güleryüzlü bir kadının, bir sıkıntı görünmüyor ama idari işlem yapıcaz demesiyle başlayan, sonu belli olmayan, bazı kişilerde aylar geçmesine rağmen hala sonuçlanmayan süreç. çok can sıkıcıdır, allah düşmanımın başına vermesin’dir, çünkü belirsizdir ve hiçbir plan yaptırmaz size. bi an önce bu dip kuyudan çıkmak ümidiyle.

  edit: süreç 1 ay sürdü, sonunda vizelerimizi almıştık. bunu okuyan herkesin de en kısa zamanda bu süreçten çıkması dileğiyle.
 • batililarin klasik burokraside bogulmus pratiklikten uzak kullanissiz zaman kaybi sistematiklerinden bir digeridir.

  kardesim, ben terorist olsam teknoloji hirsizi olsam ajan olsam tecavuzcu olsam ya da her neyse, gider yasal yollardan vize basvurusu mu yaparim ? hadi yaptim diyelim, yasal yollardan vize basvurusu yapmis bir teroristi standart vatandastan ayirdetmeniz 4 ay suruyorsa afedersiniz ama sizin gibi dunya gucunun zuhiriyetini sikeyim ben. hem uzayda ucan goktasi benden sorulur diyeceksin hem de kendi ayaklariyla elinde belgeleriyle tipis tipis konsolosluguna gelmis basvuruda bulunmus vatandasi 4 ay boyunca terorist olabilir diye sorusturacak ve halen bir yanit bulamayacaksin.

  administrative processe kalmadan vizesini almis ve bir ton illegal is yapan abd deki gocmen adam sikini sallaya sallaya sucun kriminalin amina koyadursun biz hayallerimizle elimizde dosyalar aylarca kabul bekleyelim. cakma evliligi yapan 2 senede vatandaslik dogrultup pasaport alsin, hakkiyla vicdaniyla vizeye basvuran armuta baglasin belirsizliklerden belirsizlik begensin. anlamadim gitti.
 • 29 ağustosta yapmış olduğum vize başvurusu sonucu başlatılan idari işlem sürecidir.

  31 ağustosta mail yoluyla "supplemental question" adında bir dosya ile ilave bilgi talep edildi. talep edilen bilgiler şu şekilde; son 15 yılda seyahat etmiş olduğunuz ülkeler, seyahat sebepleri ve finansmanın kimin tarafından sağlandığı, 15 yıllık ikamet adresleriniz, aile bireylerinize ait bilgiler(anne,baba,kardeş,eş,çocuk), son 5 yıldır kullandığınız telefon numaraları, e-mail adresleri, sosyal medya hesaplarınız, son 15 yıldır çalıştığınız işyeri bilgileriniz.

  yukarda bahssetiğim dosyayı 3 eylülde gönderdim ve 12 eylülde idari işlem tamamlandı.

  ardından pasaportumu ptt aracılığıyla konsolosluğa gönderdim ve 5 gün içerisinde vizeli şekilde elime ulaştı.
 • valla arkadaşlar endişeli bir süreç. iş seyahati falan olmasını dinlemeden idari işleme düşebiliyorsunuz. ben de düştüm. burada yazılanları, forumları okumaktan heba oldum. biraz önemli bir geziydi çünkü benim için.

  17 şubatta vize mülakatına gittim, idari işleme takıldım. sonra meşhur formu gönderdiler, son 15 senede oturduğun adresler, çalıştığın yerler, gittiğin ülkeler falan...

  doldurup aynı gün gönderdim.

  12 martta pasaportunuzu gönderin dediler, sonra vize işi hızlı hızlı halloldu.

  greencard karmaşasının olmadığı bir dönem olduğu için hızlı hallolmuş olabilir. ama şunu bilin, "en az 3 ay sürmektedir" diye resmi bir ibare var ama öyle olmak zorunda değil.