şükela:  tümü | bugün soru sor
15 entry daha
 • proje 1143.5. sovyet donanmasının okyanus görev kuvveti yaratmak amacıyla uygulamaya koyduğu , rus donanmasının denizaşırı seferlerde hava desteği verebilmesi amacını taşıyan ve teoride kızıl donanmanın varyag ve admiral kuznetsov olmak üzere iki adet uçak gemisini envanterine katmasını kapsayan projedir. kuznetsov sovyetler dağılmadan 1980'lerin ortalarında hizmete girdiyse de kardeş gemi varyag tamamlanamamış sovyetler birliği dağılınca moskova tarafından maaşları bile ödeyemeyecek kadar batmış yeni kiev hükümetine hibe edilmiştir.

  rusya tarafından ağır uçak kruvazörü ( tyazholiy avianesushchiy kreyser ) olarak tanımlanan rfns admiral flota sovetskogo soyuza kuznetsov... kızıl donanmanın abd donanması gibi okyanus görev kuvvetleri kurma girişiminin bir ürünüdür. iki adet uçak gemisi inşa edilmesini kapsayan proje , proje 1143,5 sınıfından olan ilk gemi , 1982'de leonid brejnev adıyla kazığa konmuş , 1985'te tbilisi adıyla denize indirilmiş ve 1991'de bugünkü adıyla göreve alınmıştır. 300 metre uzunluğundaki ana pistte 12 derece açıya sahip bir de kızak bulunmaktadır. ayrıca gemide 220 metre uzunluğunda ikinci bir pist vardır. konvansiyonel iniş kalkışlı uçaklarla görev yapan admiral kuznetsov'un en ilginç özelliklerinden biri de katapult sistemine sahip olmamasıdır. 5400 metrekarelik hangar ile pist arasındaki bağlantı , iki adet 40 ton kapasiteli asansör ile sağlanmaktadır. aynı zamanda gerçek anlamda bir kruvazör olan bu geminin üzerinde çok çeşitli menzillerde ve tipte silah sistemleri bulunmaktadır. 550 kilometre menzile ve 2,5 mach hıza sahip p-700 granit ( nato kodu : ss-n-19 shipwreck bataryalarının pistin hemen ortasında olması bu geminin ilgi çeken özelliklerinden biridir.

  kuznetsov'un kardeş gemisi liaoning (bkz: varyag) uçak gemisinde ise bu rampalar daha fazla taşıma alanı için iptal edilmiştir. liaoning ise kuznetsovdan farklı olarak h/pj-14 ve fl3000n nokta savunma sistemleri ile donatılmıştır. . rusya , gemi üzerinde 14 adet su-33 ( nato kodu : flanker-d ) ve dört adet su-25utg ( nato kodu : frogfoot ) muharebe uçağı ile dsh ve erken ikaz görevli 17 adet helikopter konuşlandırmaktadır. ilerleyen süreçte su-33 ve su-25 utg'lerin 28 adet mig-29k fulcrum ile değiştirilmesi gündemdedir. liaoning ise 30 adet j-15 muharebe uçağı ve 24 adet helikopter taşımaktaktadır. 2016 senesinde liaoning ile birlikte akdenize cebelitarıktan giriş yapmış , özellikle türkmendağı ve çevredeki hedefleri vurarak suriye rejim güçlerine hava desteği sağlamıştır. rusya'nın aktif hizmetteki tek uçak gemisi olduğu için rus deniz kuvvetleri açısından önemi büyüktür. ismini ikinci dünya savaşında kızıl donanmanın komutanı ve efsane amiral nikolay gerasimoviç kuznetsov dan alır.

  liaoning

  aslında kardeş gemisi kuznetsov gibi kruvazör olarak yapımına başlanmış , ancak sonra iki geminin de uçak gemisine dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. sovyetler birliği dağılınca büyük oranda tamamlanmamış olan varyag yani şimdiki ismiyle liaoning , önce yeni kurulan rus hükümeti tarafından ukrayna donanmasına hibe edilmiş , ancak ukrayna hükümeti o dönemler maaşları dahi ödeyemeyecek eski bir sovyet cumhuriyeti olduğu için dönemin yetkilileri uçak gemisini çinli iş adamı xu zengping 'e 20 milyon amerikan dolarına satmıştır. ancak gemiyi satın alan çin montrö boğazlar sözleşmesine göre istanbul boğazından bir uçak gemisi geçiremeyeceği için gemimiz odessa deniz üssünde uzun bir süre tamamlanmadan ve bakımsız bir şekilde beklemiş çinin 3 sene boyunca türkiyeye gemiyi boğazlardan geçirmek için sarf ettikleri çaba sonuçsuz kalmıştır. nihayet 2001 yılında memleketin rutin ekonomik sorunlarını bir nebze olsun gevşetebilmek için çinli diplomatlar türkiyeyi ikna ederler. yaklaşık 1 milyon çinli turist göndereceklerinin de garantisini verirler. gemi istanbul boğazından geçer , akdenize açılır ve süveyşten geçerek hint okyanusu üzerinden dalian limanına varır. üstünde 9 sene çalışıldıktan sonra çin deniz kuvvetlerinde uçak gemisi olarak aktif hizmete girer. geminin karadenizden dalian'a çekilmesi için 30 milyon dolar daha harcanmıştır. turistler konusunda ise çinliler pek tabii bizi trollemiştir.

  çin liaoning'e kuznetsovdan farklı olarak 450 km menzilli s band tip 348 aesa hava radarı entegre etmiştir. ayrıca liaoning'de aynı anda 50 hedefi tespit edip bu hedeflerden 10 tanesine angaje olmaya olanak sağlayan tip 381 3d radarı mevcuttur.

  200 subay olmak üzere 1960 bahriyeli , 600 havacı olmak üzere 2560 kişilik mürettebata sahiptir. çağdaşları gibi kuznetsov-class uçak gemileride azami olarak 30 knot civarı hız yapabilmektedir. sekiz kazanlı , 4x200.000 bg buhar türbini ve dört şaft tahrik sistemine sahiptir. 30 uçak , 12 helikopter hava gücüne sahiptir. 6x30mm altı namlulu ak 630 , 8x30 altı namlulu iki adet toplu kashtan nokta savunma sistemi gibi namlulu silahlara sahiptir. 2x altılı dikine fırlatma sisteminde ateşlenen p-700 , granit gemisavar güdümlü mermileri , 4x3k95 kinzhal 3m87 hava savunma füzeleri 2xrbu 12000 dsh roket sistemi gibi füzelere sahiptir.

  3xtin man , 2xt tsunami , satcom , 2xlow ball , satnav , 2xbell crown silah kontrol sistemlerine , mars passat hava gözlem , fregat m2-em hava ve yüzey gözlem , 2xstrut pair yüzey gözlem , 3xmr-212 seyrüsefer , 4x3r95 , 8x3p97 kortik atış kontrol , 2xfly trap b uçak kontrol , rezistor-k4 tacan , 4xwatch guard ıff radarlarına sahiptir.

  liaoning'in istanbul boğazından geçişi

  rus savunma bakanlığının yayınladığı görüntüler , amiral kuznetsov suriyede