şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'nin şu an içinde bulunduğu duruma gelmesinin en büyük sorumlularından biri.

  turkiye cumhuriyeti tarihinin en buyuk hatalarindan biri, bu adama idam cezasi vererek yok yere kahraman haline getirmesi ve ayni ekolu surduren partilere tutunacak dal yaratmasidir.
 • aydin'i bastan sona gezen bulvara ismini veren kisi
 • aydin iline cok hizmeti bulundugundan dolayi umumi tuvaletlere bile menderes ismi vermek yore halki arasinda karizma arttirici unsur olarak gorulmektedir, adini verdigi bulvar ise 20 yil onceki aydin'i ba$tan ba$a dola$ir heralde..
 • amerikalilardan hayir olmadigini anlayip meshur havza mitinginde ruslara da goz kirpmasinin akabinde geliveren darbe hep merak uyandirmistir bir kisimda.kucuk amerika soylemiyle devam etse idi boynu bukuk kalmayacak bi insan.ayrica gavur illerinde turkiye ile biraz ilgili adamin, "siz bi baskaninizi asmistiniz kimdi o?" suallerine konu olan kisidir.dunya demokrasi tarihinde de bir ilktir kendisi bu acidan, bilmeyenler bilsin.
 • menderes'in hayatının en ilgi çekici noktalarından biri de 1959 yılında, içinde bulunduğu ve kıbrıs konferansı için londra'ya giden uçağın yaptığı kazadan sağ salim kurtulmasıydı. türk heyetini taşıyan bu uçak yoğun sis nedeniyle bir ormana mecburi iniş yapmak durumunda kalmış, ve aydınlatma da yetersiz olduğundan şiddetle ağaçlara çarpmıştı. menderes hafif yaralarla dışarı çıkmış, maamafih bundan birkaç dakika sonra uçak infilak etmiş ve iki bakan, onun dışında çeşitli bürokrat ve gazetecilerden oluşan on altı kişi hayatını kaybetmişti.
  anlatıyorlar ki, bu kaza o dönemlerde iyiden iyiye gözden düşmüş olan menderes'in çevresinde bir sevgi seli, bir popülarite yarattı. londra dönüşü havaalanında kendisini korkulu rüyası, ezeli muhalifi ismet inönü karşıladı, hararetle geçmiş olsun dileklerini belirtti hatta. sevgi selinin de ötesinde, suistimal edildi bu yarı mucizevi kurtuluş: menderes'in tanrı'nın elçisi, insanüstü, mistik bir varlık olduğu gibi sözler aldı yürüdü.
  sözler yürüdü, menderes kurtuldu, kurtuldu da ne oldu? yaklaşık iki buçuk yıl fazladan yaşadı, o kadar. şimdi sorulsa o kazada ölmüş olmayı tercih eder miydi, bunu merak ediyorum çok.
 • ne yapmış olursa olsun, insan haklarının kaale alınmadığı bir devirde kanlı bir devrime kurban olmuş başbakan
 • (bkz: 1960)
 • sovyetler birliğine yapacağı ziyarete yaklaşık 40 gün kalmışkan, yapılan darbe sonucunda görevden alınan başbakan.
 • anayasayi osmanlica'ya cevirdi, arapca ezan okunmasi yasagini kaldirdi, din derslerini ilkokullarda zorunlu kildi. 27 kasim 1954'te dini temel alan siyasetinin kaniti olan "siz anayasayi degi$tirip hilafeti bile getirebilirsiniz" sozunu sarfetti. ve menderes hukumeti, en buyuk aydinlanma hareketlerinden biri olan koy enstitulerini i$levsiz birakti.

  adnan menderes, turkiye cumhuriyeti'nin ba$ina gelen en buyuk belalardan biridir. 10 yillik demokrat parti iktidari, ulkemizi korkunc bir kaosa suruklemi$, halk uretime degil tuketime yoneltilmi$, di$a bagimlilik gun gectikce korkunc boyutlara ula$mi$ ve bu donemde tam bagimsizlik ilkesinin pacavraya donmesi hedeflenmi$tir. menderes yonetimi; ataturkculuge, kemalist devrime kar$i bilincli ve gerici bir harekettir.

  ilk demokrat parti kabusu, 27 mayis'ta, turk silahli kuvvetlerinin buyuk halk destegiyle gercekle$tirdigi kansiz darbeyle, bagimsizlik ve anayasa devrimiyle sona ermi$tir. ancak bilindigi gibi turkiye cumhuriyeti'nde tek vatan haini menderes olmami$tir.
hesabın var mı? giriş yap