şükela:  tümü | bugün
1411 entry daha
 • adnan menderes konusundan bağımsız olarak, olayın üzerinden 59 yıl geçmesine rağmen neredeyse her siyasi tıkanıklıkta adının haberlerde geçip darbe çığırtkanlığı yapılmasının tek sebebi insanımızın ve siyasetçilerimizin işin içinden çıkamayıp suçu başka bir olaya/kişiye atma sorunudur. bugün anılması tabiki yanlış değil ama bir yıl içerisinde kaç kez adnan menderes haberi okuduğumuzun farkında mısınız? bu hastalıktan kurtulur muyuz bilmiyorum.
 • asılarak bir kahraman bir efsane haline getirilmiş katıksız vatan haini. yaşasaydı ve sonu kenan evren gibi olsaydı daha iyi olurdu.

  adnan menderes

  27 mayıs darbesi
 • amerikan koleji mezunu olup amerikan hayranı bir herif(ti). memleketi amerika’ya peşkeş çektikten sonra elde avuçta bir şey kalmayınca tekrar amerika abisine yalvarmaya gitti ama amerika abisi sallamadı. sonra sovyet rusya’ya sırtını yaslamaya çalıştı. amerika abisi de en sonunda işini bitirdi..

  kör öldü badem gözlü oldu..
 • mahkeme kararında, şöyle bir suç işlediği görülmektedir;

  "kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırmak."
 • 2020 akp'siyle 1960 dp'si arasında mantalite olarak çok bir fark yoktur. bugün her açıdan dibi görmeyi basardiysak adnan menderes'in yasattiklarinin, yerleştirdiği mantalitenin ve yaptıklarının karşılığında yapılan darbenin çok büyük payı vardır.
  rahmetliye bizim bugünkü yasadiklarimiza dolaylı olarak sebep olduğu için hakkımı helal etmiyorum.
 • türk düşmanı, türk kültürü ve anadolu düşmanı bir adamdı. ülkeye, cumhuriyet değerlerine verdiği zararın haddi hesabı yok. üstelik kendinden sonraki dönemde yaşanacaklara sebep olduğu için adamı asmak da çare olmadı, ölüsü bile zarar hala bu topraklara. öbür tarafta ateşin bol olsun menderes.
 • bu adamı asanların eseridir bugünün türkiye'si.
 • üst edit: sevgili yazar ve çaylak arkadaşlarımın türkçe ezana saçmalık demem onların zoruna gitmiş. arapça olan ezanı türkçeye çevirmek, onu arapçaya tekrar çevirecek olan kişiyi kahramanlaştırır. bu olay menderes'e altın tepside sunulan fırsattı. kaldı ki bu uçkuruna düşkün meczup zamanında bir düzine evli kadınla düşüp kalkıp din iman hilafet tekerlemeleri söylemiştir.

  entry orijinali ;

  27 mayıs darbesinin ardından gelen yargılama süreci sonunda idam edilmiş başbakan.

  türkçe ezan saçmalığın daniskasıdır kabul. bunu orijinaline çevirmek yaptığı tek doğru işti menderes'in. gelelim yanlışlarına;

  ~ parlak ve kültürlü nesiller yetiştirmek amacıyla kurulan köy enstitülerini kapattı.

  ~ nato kisvesi altında amerika'ya marshall planı gerekçesiyle her türlü zemini hazırladı. bugün ortadoğu'da amerika eliyle dökülen kanlarda payı vardır. menderes hükümetinde incirlik üssü açıldı.

  ~ kendisine muhalif olan tüm medya, basın organlarını kapattırdı. gazeteci, yazar ve edebiyatçıları mahkemelerde yargıladı. nazım hikmet'i vatandaşlıktan çıkardı.

  ~ türkiye ve insanlık tarihinin kara lekelerinden biri olan 6-7 eylül olaylarının tertibi için emri bizzat kendisi verdi. aciz bir bakan olan fatin rüştü zorlu'nun dolduruluşuna gelerek gazetelerde atatürk'ün evini rumlar bombaladı diye sürmanşet emrini verdi. onbinlerce azınlık rumların evleri işyerleri yakıldı yıkıldı.

  ~ halifeliği tekrar getirmeyi seçim vaadi olarak gösterdi.

  ~ dp'ye oy vermedikleri gerekçesiyle kırşehir'i ilçe yaptı.

  ~ abdülaziz döneminde borçlanarak yapılan bozüyük-bursa-mudanya-balıkesir demiryolu hattını kapattı. zarar edilmesi gerekçe gösterildi.
 • natoya girmemizi sağlayan devrik başbakan. türkiye adnan mendres iktidarı boyunca dış politikada tek ses olmuştur. normaldir, senden boğazları ve kars ardahanı isteyen işgalle tehdit eden bir sovyet rejimi vardı.bu konuyu tartışmaya bile gerek yok.

  türk devleti'nin gelişmesinde önemli katkıları da vardır, büyük kusurları da olmuştu.

  darbeyi yapanlar bir grup cunta hem askerin içindeki disiplini bozmuş (emir komuta dışındaki bir darbedir) hem 80 darbesine fikir babalığı yapmış, ülkenin de altını üstüne getirmişlerdir.
  ali fuat başgilin kafasına silah dayayıp cumhurbaşkanı adayı olmamasını sağlayan bu cuntayı da demokratik görenlerin başına taş düşsün.
 • zaten secimlerde kaybedecekti. neden darbe yaptilar hic anlamam. turk demokrasisine cok buyuk kapanmaz bir yara actilar.
204 entry daha