şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: austal) firması tarafından yapılıp ocak 1998 yılında hizmete girmiştir. 86.60 metre uzunluğu ve 24.45 metre genişliği vardır. baş tarafın 3.30 metre kıç tarafın 5.5 metre draft derinliği vardır.

  gemide baş iter diğer adı ile (bkz: bow thruster) yoktur buna rağmen kamewa sistemli olduğu için olduğu yerde 360 derece dönebilmektedir. manevra kabiliyeti çok iyidir.

  gemiye güç veren 4 adet mtu marka ana makine vardır 2 iskele, 2 sancak olmak üzere. bu ana makineler toplam olarak 36.000 beygir güç üretir ve saatte ortalama 2 ton motorin yakar. 2 adet ana jeneratörü vardır bunlar gemiye elektrik gücünü sağlar.

  ana makineden çıkan güç direk kamewa sistemlerine aktarılmaz arada (bkz: reduction gear) vardır.

  42 knot seyir hızı vardır, ben zamanında 50 knot hızı görünce hafiften tırstım. katamaran tip olduğundan ve kamewa sistemi kullanıldığı için tam yolda giderken tornistan ivedi bir şekilde uygulanabilinir (makineleri zorlasa bile acil bir durumda önemli) bu da geminin durma mesafesini oldukça kısaltan bir etkendir.

  2 adet (bkz: arpa radar)'ı bulunmaktadır. o zamanın teknolojisine göre gayet iyi diyebiliriz.

  seyir ve haberleşme sistemleri gayet donanımlıdır. (bkz: otomatik pilot) (bkz: navtex) (bkz: inmarsat) uydu sistemleri (bkz: vhf)

  geminin orijinal halinde araçların alındığı alt bölge aslında ortadan tek şerit fakat işletmeci daha fazla araç alabilmek için burayı kendince bölüp iki şerit haline getirmiştir.

  gemiye yolcu alımları kıç taraftaki rampadan araçların girdiği yerden değil de geminin iskele ve sancakta bulunan orta bordadan yapılması gerekiyor. normal tasarımı ve kullanışı o şekildedir. detay için bkz

  4 aralık 2002 arife gününde demirli bir gemiye çarpıp yaralanan feribot (bkz: turgut özal feribotu)dur. fakat adnan menderes feribotunun da sabıkası vardır fener adaları mevkinde kayalıklara çarpıp batma tehlikesi geçirmiştir.