şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanın içini cız ettiren görüntülerdir.

  https://www.facebook.com/…/videos/10207545582989231
 • kendisi de bir toprak agasi olan adnan menderes'in "istanbul'u yeniden fethedecegiz" sozuyle ozetlenebilecek bir han-ı yağma vakasi.

  1956 yilinda bizzat adnan menderes tarafindan mujdelenen bu imar ve istimlak soleni sirasinda 400-500 yillik tarihi camiler, hanlar yikilmis toprak altina gomulmustur.

  projenin basinda danisilan prof. hans högg'un yaptigi ilk planlari 3,5 milyonluk bir ongorusel nufusa gore yaptigini belirtelim. bugun hala turkiye genelinde demografiye uygun yatirim ve projelerle neden tarimcilik, hayvancilik, bilisim, finans, ticaret merkezleri olusturulmaz da hali hazirda altyapisinin 5-6 kati insan tasiyan istanbula yatirim yapilir sorusunun cevabi elbette tektir: siyasal islam ranti sever.

  konuyla ilgili nispeten yanli baska bir yazi:
  http://haber.sol.org.tr/…-fethi-ruyasi-haberi-77732
 • ayasofya'yı da yıksaymışsınız sayın amına koduklarım dediğim katliam. lan bağcılar, esenler full tarla o zamam, kursana yeni istanbul'u oraya. tren otobüs millet gider gelir işte. eski şehri ne yıkıyorsunuz lan mallar.
 • *1465 tarihinde inşa edilmiş olan tarihi murat paşa camii (bir bölümü), vatan caddesi yapılırken 1957’de yıkıldı.

  *pertevniyal lisesi yakınlarında bulunan tarihi oruç gazi camii, 1956 yılında yol yapım çalışmaları sırasında yıktırıldı.

  * yenikapı yakınlarında 1479 tarihli çakır ağa camii, yol yapım çalışmaları nedeniyle 1958’de yıkıldı.

  * aksaray’da vatan caddesi’nin başlangıcındaki fatih döneminden kalma camcılar camii ve çeşmeleri, 1957 yılında yol yapım çalışmaları nedeniyle yıkıldı..

  * aksaray’da 1555 yapımı kazasker abdurrahman camii 1957’de yol yapım çalışmaları nedeniyle yıkıldı.

  * karaköy kabataş arasında bugünkü mimar sinan üniveristesi’nin tam karşısındaki salıpazarı süheyl bey camii 1957’de yol yapım çalışmaları sırasında yıkıldı.

  * karaköy kabataş arasındaki 1878-1879 yapımı, özgün mimariye sahip nadide bir eser olan karaköy mescidi, 1958’de yol yapım çalışmaları sırasında yıkıldı.

  * karaköy kabataş arasındaki 2.mahmud döneminden kalma, 1826 yapımı tarihi nusretiye camii ve sebili 1958’de yol yapımı sırasında tahrip edildi.

  * karaköy kabataş arasındaki mimar sinan eserlerinden, kılıç ali paşa camii ve müştemilatı 1958’de yol yapım çalışmaları sırasında tahrip edildi.

  * hoca sinan tarafından yaptırılan azepler mescidi fatih’li yıllardan kalmadır ama hamamı ile birlikte yola katılır.

  * kanuni devri hatırası tüfenkhane mescidi üç kuruşa satılır.

  * saraçhane mescidi’nin üzerinde ise şu an resmi daireler vardır.

  * zeytinciler mescidi 1957’de yok edilir..

  * unkapanı’ndaki voynuk şücaeddin camii’nin yıkım emrini kimin verdiği hiç anlaşılamaz. hazire bile darma duman edilir, istanbul’un ilk belediye başkanı hızır bey’in mezarı ortada kalır. arsalar tekrar camileştirilemesin diye hızla betonlaştırılır ki bu alanda imç blokları yayılır

  * mimar ayas mescidi (saraçhane mescidi) ise 1953’te toprak olur.

  *1953’teki yıkımdan karagöz mescidi de nasibini alır.

  * 2. abdülhamid çeşmesi; 1319 yılında italyan mimar raimondo d’aronco’ya yaptırıldı. mermerden oluşan bu çeşme, osmanlı mimarisinin barok usulü mimarisinin terk edildiği dönemde yaptırılmış olsa da önünde bulunan nusretiye cami’ne uyum sağlaması açısından bu üslupla tasarlandı.

  * sultan bayazıd devrinde inşa edilen karabaş hamamı ise, gayrimenkul eski eserler ve anıtlar yüksek kurulu’nun muhafaza kararına rağmen yıktırılır.

  * emin ağa sebili ve çeşmesi; dolmabahçe camii karşısında yer alan bu yapı da 1957 yılında yol yapım çalışmaları sonucu yıkıldı. 1964 yılında ise yerine monte edildiyse de eskisi gibi pek bir anlamı kalmadı.

  edit: @reddediyorum uyardı, nusretiye camii de yer alan çeşme 1901 ylında yapıldı.
 • bir ''menderes ve istanbul dedin, şimdi ilber ortaylı gelecek' durumu olan katliam. bu ergenlerin deyimiyle ''katliam gibi katliam.'' ilber ortaylı'nın okuyucusu ve dinleyicisi iyi bilecektir ki, hemen her sohbetinde hoca bu konuya değinir. önce menderes'e çatar, sonra menderes'in memurlarına çatar, mimarlara çatar, böyle gelen gideni süpürür geçer.

  görüntülere bakınca da hak vermemek imkansız. gitmiş güzelim bizans eserleri..
 • (bkz: #73741732)
 • sadece istanbulu katli ile ata yadigarı tarihi heba ettiği için bile idam edilirmiş.
  allah deyip en çok hemde tarihi camileri yıkan adamın eseridir bugünkü megaköy