şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemize maddi manevi kayıplar verdiren bu savaşın halka danışılmamasıdır. şimdi meclis falan diyecek olanları duyar gibiyim. hayır, bu savaşa meclise de danışılmadan bakanlar kurulu kararıyla girilmiştir. halbuki menderes neydi? menderes demokrasiydi di mi? hani atatürk ve ismet inönü dönemi baskıları falan filan. yaa yaa.

  üstelik bu savaşın meşruiyeti bile tartışmalıdır. amerikan çıkarları için girilmiştir. ne kadar da anti-empermiyö. hani demokrat parti falan ya.
 • kendi seçmiş olduğu hükümete darbe yapanlara ses çıkaramayan kuzu gibi kabullenen o zamanki halka danışmamakla iyi etmiştir. her işi halka danışacaksa devlet nasıl yönetilecek peki. tarihin neresinde var savaşa girileceği zaman halka danışmak. osmanlı devleti gireceği her savaşta halka danışsaydı imparatorluk değil beylik olarak kalırdı. bu sadece bizim için geçerli bir sav değil dünya tarihine de bakarsak bu böyledir.
 • dünyadan haberi olmayan denyoları göstermiştir.

  kore savaşına girmemizin sebebi amerikan çıkarlarını korumak değildir. türkiye'nin kendi çıkarlarını koruyabilmesi için nato'ya girmesi gerekiyordu ve nato'ya girmek için de kore'ye asker göndermesi gerekiyordu.

  edit: türkiye nato'ya girmeseydi olası bir sovyet işgalinden türkiye'yi koruyacak şeyi merak ediyorum aşağıdaki arkadaş.
 • adnan menderes, doğal olarak kendisini yönetime getiren abd istihbaratına danışmıştır. halkın bileceği işler değil o işler.

  amerika o yıllarda çok büyük bir komünizm karşıtı politika yürütüyordu. komünizmin yayılma tehlikesine karşı gereken yerlerde istihbarat operasyonları yürütüyordu. bunlardan biri kore, bir diğeri de tabii ki rusya'nın sınır komşusu türkiye. kore'de olay savaşa döndü, türkiye'yi de yanına çekti. bir taşla iki kuş vurdu. o yıllarda dünyadaki tüm kargaşalar aynı amerika-rus rekabetinden çıkmıştır. vietnam, kamboçya, çin, tümü. sonrasında yugoslavya. komünizm falan işin süsü, olay hakimiyet kurmak.

  yoksa menderes chp'den ayrılma, ilerici eğitimli modern bir kişiyken ne bilsin türkiye'yi en hassas karnından vuracak, nesiller boyu karıştıracak din istismarı siyasetiyle iktidara gelmeyi? eline raporlar, konuşacağı konular metin olarak verilmiş, süreç başlatılmıştır. sonuçta komünizmin en etkili panzehiri dindir. din değil de lego* olsaydı, menderes legocu olurdu. sonraki yıllarda milliyetçilik de panzehir olarak ortaya sürülmüş, ilerleyen yıllarda amerika'nın değişen ortadoğu siyaseti ile milliyetçilerin karşısına etnik bölücü milliyetçi bir terör örgütü olarak pkk yaratılmıştır.

  alın size türkiye'yi tam ortadan 4'e bölen ideolojik ayrımların nasıl oluştuğunun kısa tarihçesi. gönül rahatlığıyla saplanıp fanatikçe savunun. ama vatanseverim falan demeyin.