şükela:  tümü | bugün
 • bu adamı övüp duruyorlar. peki bu adam ne yaptı? gelmişinde geçmişinde yaptığı en büyük icraat neydi?
 • boynuna asılan ilmik yetmez mi? yine de yetmez dersen birkaç icraatı;

  1- avrupaya gönderilen hanedan üyelerinin bir kısmı affedildi.
  2- ezan tekrar arapça okunmaya başlandı.
  3- paralara tekrar atatürk resmi kondu.
  4- odtü ve ktü kuruldu.
  5- vakıflar bankası kuruldu.
  6- natoya girildi.
  7- devlet su işleri genel müdürlüğü kuruldu.

  edit: 6-7 eylül olayları için çok fazla yorum yapılmış. konu ile ilgili dönemin bakanı mükerrem sarol'un yazdığı kitaplar önerilir. işkembeden sallamakla olmaz. varsa kaynak paylaşmanız dileği ile :
  bilinmeyen menderes - 1

  edit 2: listeye destek olan arkadaşlara ayrıca teşekkürler.
 • bildigim kadariyla vatan hainligi.amerikayla siki baglar.hah bide donemin emniyet mudurunun karisina atlamasi.su da var rivayet gerci .menderes asilmaya yakin ve tutuklanacagini ogrenmesine istinaden arkasinda ac ve susuz kalacagini dusundugu icin metresine para gondermek istemis.sonra kapicisina birakmis bu parayi.o para metresine ulasmamis ama.kapicisi paranin ustune yatmis.rivayet odur ki bu kapici adnan polatin babasi...

  edit;donemin istanbul il emniyet muduru ferit beyin karisi suzan sozen hanima atlamistir.

  rahmetli agir orospu cocuguydu lutfen bunun icin bana mesaj atmayin.o marshall antlasmasi 6-7 eylul olaylari kore savasina gonderilen askerler hep bu orospu cocugunun bok yemesiydi vatan haini serefsiz irz dusmanligi da ekstrasi tabi.
 • menderes’i övenler bugün toplumun aydınlanmasını engellediği ve bu toplumu istediği gibi yönlendirmeye açık hâle getirdiği için över.

  icraat olarak ne yazık ki bugün iktidarın çekirdeğini oluşturmasıdır kanımca.
 • cami, medrese, tarihi eser, eski osmanlı evleri ne varsa buldozerle dümdüz edip, başka ülkelerin gözü gibi koruyacağı tarihi yarımada'yı transfer merkezi haline getirecek yolları yani vatan, millet ve ordu caddelerini açmasıdır. yolperestlere sorsan "cehapeliler uçah mı indirecekler diye sormuş ama bugün yetmiyor" dedikleri vatan caddesi istanbul'un tarihine atılmış büyük bir kazıktır. çok büyük icraattır çok. çok.
 • ülkeyi topal birakmistir. yikmak ve yok etmek en büyük icraati olmustur.
 • milliyetciler acisi'ndan, 6-7 eylül'ü tertipleyip son gayrimüslimler temizlenmis ve mallari yagmalanmistir. pek mütesekkirdirler kendisine. dinciler acisindan, istiklal mahkemeleri'nden beri sesi solugu cikmayan bu yavsaklar'in alayi'nin önünü acmistir. aydinlilar acisi'ndan, kusadasi'ni izmir'den alip onlara deniz götürmüstür.
  geri kalanlar acisindan, pek bi sik'e yaramamis üstüne bir ton da dert birakmistir, ölüsünü miktigimin köpegi.
 • arap kültürümüzü geri getirdi çok şükür. ötesi var mı?
 • kore'de amerika'ya yaranmak icin yüzlerce askerlerimizi sehit etmesi, ekonomiyi batirinca iktidarini uzatmak icin 6-7 eylül olaylarini organize etmesi vs.
 • yüzlerce vardır fakat köy enstitülerini kapatıp taşradaki halkı cahilliğe mahkum edip, ağa sınıfını ön plana atarak sınıf farkı oluşturması ile türkiye cumhuriyetini abd’nin yancısı haline getirip ardıllarının * da bu zeminde hareket etmesini başlatması en önemlileridir.

  ek olarak alınan marshall yardımı ve dış borçlarla ekonominin de ırzına geçilmiştir.

  t: çok partili dönemin ilk aşamalarında gelen ve ülkenin kaderini değiştiren icraatlardır.

  edit: düzeltme.