şükela:  tümü | bugün
 • deniz kuvvetleri komutani oldu bugun sanirim.
 • koramiral rütbesinde iken ve geçmişinde donanma komutanlığı yokken deniz kuvvetlerinin bir numaralı ismi olmuş paşa. enteresan, galiba ilk defa oramiral olmadan bir subayımız kuvvet komutanı oluyor.
 • yeni deniz kuvvetleri, eski sahil güvenlik komutanı koramiral.
 • hem donanma komutani olmadan hem de oramiral olmadan deniz kuvvetleri komutani yapilmistir.

  kuvvet komutani koramiral olarak donanma komutani oramirale emir verme gibi bir durum ortaya cikmis oldu. oramiraller de istifa etmek durumunda kaldi.
 • 57 yıldır, ilk kez koramiral rütbesiyle deniz kuvvetleri komutanlığı'na getirilmiş olan amiral.

  * kendisi 2015'ten beri koramiral'dir ve en erken 2018'de oramiralliğe terfi edebilecektir. şu an kendisinden kıdem veya terfi olarak üstte olan 4 amiral vardır:

  -- donanma komutanı oramiral veysel kösele (normal şartlarda, dz.k.k. olmasına kesin gözüyle bakılabilirdi.)

  -- güney deniz saha komutanı, koramiral hasan uşaklıoğlu (2013'ten beri koramiral. 2016 ve 2017'de oramiralliğe terfi edebilirdi. görev süresi doluyor)

  -- nato türk askeri temsil heyeti başkanı koramiral serdar dülger (2013'ten beri koramiral. 2016 ve 2017'de oramiralliğe terfi edebilirdi. görev süresi doluyor)

  -- kuzey deniz saha komutanı hasan şükrü korlu (2014'ten beri koramiral. bu yıl oramiralliğe terfi edebilirdi, onun yerine görevi uzatıldı)

  * kendisi harp filosu yerine hücumbot filosu komutanlığı'ndan gelmektedir. yani büyük tonajlı, hava savunma ve denizaltı savunma kabiliyetine sahip fırkateyn ile korvetlerin komutanlığı, komodorluğu, görev grup komutanlığı ve harp filosu komutanlıklarında bulunmamıştır. deniz saha komutanlığı da yapmamıştır. buna rağmen, donanma komutanlığı gibi bir görevi de atlayarak, dz.k.k'ne getirilmiştir.

  * protokolde daha geride olan hava kuvvetleri'nde iki orgeneral mevcutken, deniz kuvvetleri'nde oramiral kalmayacaktır (veysel kösele'nin istifa edeceğini varsayıyorum).

  * yaş 2017'de koramiralliğe terfi eden amiral da olmadı. bu durum koramiral sayısının da azalması anlamına gelebilir.

  bunları yazmamın amacı komutanı sorgulamak değildir. kendisi belki dz.k.k görevini en iyi yerine getirecek kişidir; ancak bu şartlarda bu göreve getirilmesinin, en başta kendisinde bir rahatsızlık yaratacağı açıktır.

  kuvvet'in teamül ve terfi sırasının bu kadar alt üst edilmesi sonucunda, bazı istifaların olması beklenebilir. umalım ki, lhd, destroyer ve modern fırkateyn projelerimizi yürüttüğumüz, kıbrıs doğalgaz sahası ve ege adaları mevzularının sıcaklığını koruduğu, rusya'nın ise karadeniz filosu'nu modernize ettiği kritik bir dönemde, zaafiyet yaşanmaz.
 • seneye oramiralliğe terfi ettirilerek deniz kuvvetleri komutanlığı'na devam edecektir...
 • 2018 yılı ağustos ayı yüksek askeri şura (yaş) kararı ile rütbesi, koramirallikten oramiralliğe yükseltilmiştir.
 • cumhuriyet tarihinin, koramiral rütbesiyle deniz kuvvetleri komutanlığına atanmış ikinci subayıdır.

  2017 yaş kararnamesiyle kuvvet komutanlığına atandıktan sonra 2018 yaş kararnamesiyle oramiral rütbesine terfi etmiştir.