• sabahattin ali nasıl yazar oldu adında bir inceleme eser çıkaran yazar.
  • özgürlük mutlaka paylaşılacak/ suç ortağı bir sevgiliyle

https://evrn.sl/btpjym?a=cd001
  • tüyap 38. uluslararası istanbul kitap fuarı onur yazarı.
  • tüm eserleri manos yayınları tarafından tekrar basılmakta olan yazar.
  • kemal özer ve erdal öz ile birbirlerine gönderdikleri mektupları kitaplaşan yazar.

(bkz: #97648603)
  • yeni e dergisi kasım sayısında incelenen yazarımız.
  • sait faik hikaye armağanı kazanan sur öyküsünü okudum ama çok fazla metaforlar yüklü olduğu aşikar. analizlerini okuyayım dedim öykünün amma velakin bir tanecik bile olsa analiz bulamadım. şimdi ben bu hikayedeki sembolleri nasıl ayırt edeceğim?
  • insanın yazar olma yolundaki ümitlerini kıracak kadar iyi bir kaleme sahip, elli kuşağı öykücülerinden bir isim. hadi eskiden ikinci yeni'nin edebi verimlerine bakıp "neyse ki şiirle uğraşmıyorum" diyebilirdim, fakat sizin sözümona "öyküleriniz", aslında çok açık ki mensur şiirleriniz çıtayı öyle bir yere taşıyor ki, insan artık kendi alelade anlatim kalıpları içinde ne kadar ilginç bir meseleyi de anlatsa sizinkine benzer bir üslup işçiliği olmadan nesir alanında da matah bir şey yapmış olmayacağını, edebiyatta tarihin eleğinden süzülmenin aslında ne kadar yüksek kriterlere bağlı olduğunu üzüntüyle fark ediyor. oysaki ben de bir istanbul erkek'li olarak sizinle benzer bir yazarlık hamuruna sahip olmayı ne çok isterdim. demek bu hayatta kısmet değilmiş...
  • s. cengiz gündoğdu: "ben yazarı canbaza benzetirim (...). yazarın teli, kelimelerle, tümcelerle kurduğu yazınsal üründür. yanlış kelime, yanlış tümce, yanlış söyleyiş, yanlış kurgu oldu mu yazar telden düşer. bu açıdan bakıldıkta adnan özyalçıner, öykü cambazıdır... telden hiç düşmedi. telden düşmeyen adnan özyalçıner, gerçekçi bir yazardır. (...)

gerçekçi yazar olabilmenin ilk koşulu çelişkileri görebilmektir. (...) adnan özyalçıner, çelişkileri gören gerçekçi yazardır."

-insancıl dergisi mart 2024, 404. sayı.
hesabın var mı? giriş yap