şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 70 li yillarda goztepe futbol takimina ligde ve uafa kupasinda buyuk basarilar kazandiran efsane takimin hocasi
 • 1926 aydin dogumludur. futbolculuga goztepe de baslamis ve daha sonra karsiyaka ve goztepe de antrenor ve teknik direktor olarak calismistir.
 • alışılmışın dışında bir futbol adamı. bir egeli, bir izmir sevdalısı.

  ilkokulu italyan mektebi'nde, ortaokulu saint joseph lisesi'nde, liseyi avusturya lisesi'nde okudu. ardından ticaret fakültesi'ni bitirdi. süvari gençlik yıllarında çok iyi basketbol oynardı. daha sonra futbola merak sardı. o dönemin iyi takımlarından pamuk mensucat'ta hem futbol oynadı, hem de antrenörlük yaptı. tekstil mühendisliği eğitimi almak için ingiltere’ye gitti. dönüşünde önce karşıyaka'yı çalıştırdı, ardından efsanevi göztepe takımının teknik direktörlüğünü yaptı

  ağabeyi sabahattin süvari göztepe'ye başkan olunca 1961 yılında göztepe'de teknik direktör olarak göreve başladı. efsane takımın ilk yıllarında göztepe 1961 ve 1962 yıllarında iki defa küme düşme tehlikesi yaşadı. sarı-kırmızılılar 1962 yılında son oynadıkları 15 lig maçının 12'sini kazanıp, 3'ünde de berabere kalarak ligde kalmayı başardı. artık büyük göztepe, doğuyordu. adnan süvari'yle başarının sırrı istikrardı. işte o istikrarı görev yaptığı sürede sağladı ve tarihe büyük başarılarla geçti. göztepe'de teknik direktörlük yaptığı dönemde ayrıca milli takım teknik direktörlüğü görevini de sürdürdü. milli takım'ın başındaki adnan süvari ise 1960'lı yıllarda 2000 yılların futbolunu oynattı. milli takım o dönemde büyük başarılara imza attı. ay-yıldızlı kadromuz o dönemin süper ekibi ve 21 yıldır yenilmeyen rusya'yı rusya'da yendi.

  göztepe’nin 1970-71 sezonunda 5 puan farkla (37 puan) lig üçüncüsü, 1964-65 yılında 16 puan farkla (31 puan) lig dördüncüsü, 1965-66 sezonunda yine 16 puan farkla (32 puan) lig beşinciliğini elde etmesi gibi başarıların yanında anadolu'ya ilk cumhurbaşkanlığı kupası'nı götüren anadolu takımı olan göztepe, ayrıca avrupa kupaları'nda yarı finale çıkan ilk takım olma özelliğini de onun döneminde kazandı
  l
  akabı sinyor süvari* idi. gittiği her ülkede o ülkenin dilini konuştuğu için ona arkadaşları bu lakabı takmıştı.
  günlerden bir gün göztepe marsilya maçı için yola çıkar. uçaktan indikten sonra yüzlerce gazeteci hava alanında göztepe'yi karşılar. futbolcular çok heyecanlanır. adnan süvari, gazetecilerin ısrarı üzerine toplantı salonuna geçer. bir gazeteci ingilizce soru sorar, ona cevap verir. ardından başka bir gazeteci almanca sorar o gazeteciye de almanca yanıt verir. bir diğeri ise fransızca soru sormak ister, fransızca karşılık alınca gazeteciler birbirlerine bakarlar. bir başka gazeteci bu defa italyanca soru sorar, süvari ona da italyanca cevap verir. süvari, rusça ve ispanyolca da bilirdi. ertesi gün çıkan gazetelerde ise hemen hemen her gazetenin başlığı aynıdır: "müthiş türk" süvari aynı zamanda türk futbolunun taçsız kralı metin oktay'ın da antrenörüdür. mensucat’ta futbolcu antrenörlük yaptığı dönemde metin oktay ile ilgilenen süvari, metin oktay'ı özel çalışmaya alırdı. fabrika duvarında sağ ve sol ayak duvar çalışması, gol vuruşu çalışması yaptırırdı. futbolcularının sadece antrenörlüğünü değil, onların öğretmenliğini de yaptı. gün geldi lisan dersi verdi, gün geldi adab ı muaşeret kurallarını öğretti. tam 6 dil biliyordu.

  manisa’ya kar görmeye giden izmirli manisa’ya süper lig karşılaşması görmeye gidiyor mudur acep? kısır çekişmeler ve birer birer düşen takımlarından sonra türkiye’nin üçüncü büyük şehrinin bir tane bile süper lig’de mücadele eden takımı olmaması üzücü. oysa adnan süvari onlar için çok iyi bir model. dileğimiz ona benzeyen futbol adamları yetişsin.
 • türk futbol tarihinin gelmiş gelmiş en entelektüel teknik adamlarından birisiydi. günümüzde yaşıyor olsaydı kesinlikle dünya çapında bir teknik adam olurdu.
 • efsane takımın efsane antrenörü. vefatının 23. yılında ruhu şad olsun.
 • ismi yeni tesislere verilecek olan efsane. ölümsüzlük böyle oluyor demek.

  http://www.yeniasir.com.tr/…13/goztepede-tarihi-gun
 • gör bizi bir yerlerden,geliyor şanlı göztepen...
 • bundan tam 26 sene önce aramızdan ayrılan gerçek göztepe efsanesi. gelmiş geçmiş en başarılı göztepe kadrosunun mimarı büyük futbol adamı. özellikle bu mutlu günlerde en çok hatırlanması gereken.

  belkide göztepemizi bu kadar çok sevmemizde en çok senin katkın var. ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun güzel insan.

  buda efsaneyi yakından tanımak isteyenlere.
 • 60’lı yılların sürekli hücumu düşünen, kendine güvenen, ilk yumruğu atan bir göztepe yarattı. o yumruğun sesi sadece istanbul’dan değil, tüm avrupa’dan duyuldu.

  şuradan