şükela:  tümü | bugün
 • adobe flex 3'e entegre edilmiş olarak mxml ve actionscript 3 ile rich internet application diye tabir edilen, platformdan bağımsız masaüstü yazılıma dönüştürme imkanı sunan program. bu da flex gibi ücretsiz sdk'e sahip.
  daha fazla bilgi ve indirmek için: http://labs.adobe.com/technologies/air/

  adobe zamanında apollo kod adıyla duyurduğu bu platforma beta sürümüyle adobe air ismini verdi. adobe labs'daki duyurudan anladığım kadarıyla bu işe fazlasıyla önem veriyorlar. adobe air developer derby adını verdikleri yarışmada 5 ayrı kategori üzerinden toplamı 100.000 dolar olan ödüller dağıtılacak ve bu ödüllerin içinde 1 adet mac pro 8core, 2 adet dell 27" widescreen monitor, 1 adet sony playstation 3, amazon.com'dan 200$'lık hediye çeki, 1 adetherman miller aeron koltuk, 1 adet bose quietcomfort 3 gürültü önleyici kulaklık, adobe flex builder v3 mac sürümü, adobe creative suite 3 master collection mac sürümü ve 1 adet stres topu var. kategoriler ise en iyi iş uygulaması ( html ve flash), en iyi topluluk uygulaması ( html ve flash), joker (diğer iki kategoriye uymayan uygulamalar) şeklinde. son başvuru tarihi olarak 5 eylül 11:59 olarak belirtilmiş.
  yarışma için:http://labs.adobe.com/showcase/special/airderby/

  ek olarak 90'dan fazla ücretsiz adobe air yazılımı için: http://airapps.pbwiki.com/frontpage
 • zibilyon dolarlık bilgisayarım olmadığı için öküz gibi kasan, aletin eline verip, beline dolayıp, kulaklarına şınav çektirip, iki seksen uzatan rich internet application aracı imiş*. ha nedir, bu zıkkımı kurunca masaüstünden zengin internet uygulamalarını, rahat rahat platform farkı olmadan kullanabiliyormuşuz.
  ama çözüm basit sudo apt-get purge adobeair * al sana zengin internet uygulaması.
  bir gün adobe kadar zengin olursam, sırf eğlence uğruna ben de yapacağım bir uygulama poor internet application*
 • ubuntu'ya yüklemek için gerekli rehber eksiksiz bir şekilde http://www.simplehelp.net/…all-adobe-air-in-ubuntu/ adresinde mevcutur.

  not: adobe'un sitesinden indirdiğiniz dosyanın adını kullanacaksınız, yönergede de bunu belirtiyor.

  1,5 yıl sonra ekleme: ubuntu'ya yüklemek için yukarıdaki yönteme gerek kalmamıştır; ubuntu yazılım merkezi'nden bulup tek tık le kurablirsiniz.
 • bununla yapılan programlar bildiğin hantal. mesela adobe'nin yaptığı bir video oynatıcısı var, izlemek istediğin video açılana kadar bilgisayarı hesaplamaya bırakıyorsun, odaya döndüğünde sıcaklık 4-5 derece artmış oluyor video da oynamaya başlamadıysa birazdan başlar.
 • 2.5 versiyonu çıkmıştır. socialsafe isimli minik yazılımda bu uygulama ile çalışmaktadır. adobe'nin üstünde baya bir uğraştığı kanaatindeyim. bu son 2.5 versiyonunda epey bir ekleme-güncelleme yapılmış.

  http://www.adobe.com/products/air/features/
 • bir diğer adobe abukluğu. en sade uygulamaları bile açarken, makinaya kafayı yedirtme yeteneğine sahip saçmalık. ulan bir de android'e falan port etmezler mi? az bile yapıyor steve jobs bunlara.
 • bugün itibarı ile 2.7 sürümü çıkmış, kendisi güzel ama adı oldukça mantıksız olan 'runtime'. madem;

  "air = adobe integrated runtime"

  bu durumda,

  "adobe air = adobe adobe integrated runtime"

  oluyor ki bu da biraz garip olmadı mı sevgili adobe'ciğim ?

  [not: 2.7 sürümüne ait detaylar şuradan görülebilir. ]
 • grooveshark client bununla yazılmış..

  her gün, herrrr gün, istisnasız her gün, belki günde bir kaç kere güncelleme yapıyorlar.. 32&64 bit 3 ayrı windows 7 makinede kurulu.. anladım ki air ile yazılmış bir uygulama kullanmak istiyorsanız, bu uygulamayı o gün önce açmak, sonra adobe air'in uyarısı ile kapatmak, air'i güncellemek sonra o uygulamayı tekrar açmak zorundasınız.

  bu nedir ya..
 • işletim sistemine native çalışan program olayı tam bir hikaye'ye dönecek gibi. belki de gerek yok bilemiyorum. en azından android için, bu böyle millet şimdi android uygulama geliştiriyor, adobe air kurman lazım ki çalışsın, e ben ne anladım aynen flash uygulama çalışıyor gibi bir şey. basit web içeriği gösterme, resimli menüler falanda benim galaxy s2 gibi bir aleti ırgalamaz da, konu adobe olunca bu işin sonu nereye varır bilemiyorum. ios için de adobe air var. apple buna nasıl razı oluyor?

  kısacası bilemiyorum ve anlamıyorum, adobe'un flashı bırakıp air ile yeniden dirilmesi geliştiriciler için iyi mi? son kullanıcı için iyi mi? işletim sistemi dalvik vm üzerinden, adobe air üzerinden kendine komut yollayan bir uygulamayla sorun yaşar mı bilenler işin içindekiler açıklasın.