şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adobe'un müthiş iphone app'i.

adından da anlaşılacağı üzere telefonla şekil ve pattern yakalamaya yarıyor.

mesela kağıda çizdiğinizi vektörel olarak yakalamaya da yarıyor: http://www.adobe.com/uk/products/capture.html
  • android versyonu da vardır. bu yüzden apple uygulaması değildir.
  • android versiyonu olması iphone uygulaması olmadığı anlamına gelmez, sadece aynı zamanda android uygulaması da olduğu anlamına gelir.

de. konu bu değil ki yahu. fandroid dostlarımız adeta akp'li gibi, her an bir mağduriyetten şikayetçi olabiliyorlar.

neyse efenim, sözlük geleneklerini yerle bir ederek faideli bir şey yazalım.

bakın şurada incelemesi var: https://www.youtube.com/watch?v=cfyeowsfsg8
  • tanımı yapılan daha ilk cümlenin içinde "adobe'un müthiş iphone app'i." yazan birinin gelip yok android değil ayfon cart curt demesi ne garip.
    sadece bir adobe uygulaması.
    bu arada tanımı yapan kişinin verdiği linkte bile android play simgesi olması da ilginç.
    yok yok android fan boy değilim. ama apple şeysinden de nefret ediyorum.
    bunun yanında uygulamayı kullanmak için sign in istemesi saçmaydı. ama girdik işte mevcut aydimizi.
    niyese gidip onu librarye de yükledi. sanki muhteşem sanatsal bişey. daha ileri kullanımı var mı henüz keşfedemedim ancak sıradan foto uygulalarına göre daha karmaşık filtre ve efekt uygulaması demek pek yanlış olmaz ilk kullanımım ve izlenimim açısından. grafiker değilim ancak grafik işler yapıyorum zaman zaman bu nedenle arada kullanabilirim sanırım. alttaki örnekteki fotomu da yaklaşık 1,5 dakikada renderladı. (qualcomm msm8939 snapdragon 615 telfeon ile) bana süre çok geldi ama sık sık yapılmayacağını varsayarsak fena sayılmaz.
    https://www.instagram.com/p/bf_1f0jy9zs/
    kendisi kedim gevrek.
    bi de telefon da lenovo vibe p1 merak eden olursa.
  • şimdi bakınız efenim, bu app bir filtre app'ı falan değil. yanivarlık amacı fotğraflarınıza filtre uygulayıp instagram'da paylaşmanız değil.

bu bir üretkenlik programı. yani sizin apple'dan nefret etmeniz zaten apple'ı anlamamanızdan kaynaklanıyor, tıpkı şu app'i de anlamadığınız gibi. ya apple'a karşı olan duygularınızdan kime ne de, şu app'i filtre programı diye bir de bilirmiş gibi yazmanız insanın sinirlerini geriyor.

bir de ben bu arladaşı daha önce bloklamışım notlara göre, hangi ara kaldırdıysam blok'u yine gereksiz bir tartışma içine girdim bakın.
  • entryleri, yazdığı entryde paylaştığı bilgilerde okuduğu gibi yarım yamalak olan bir yazarın iddiasına göre apple'a bok atmak için ve ne olduğunu anlamadığım için "filtre uygulaması" diyerek küçümsediğim uygulama(ymış).

efem (bkz: adobe capture cc/@ben smyrna) dan görüleceği üzere "bir filtre gibi çalışıyor" dedim sadece. ve fakat kullanabileceğimi belirtmenin ötesinde bir adet örnek de yapmışken...
    evet paylaşımım instagramdan olabilir. ancak bu, bu uygulamanın filtre için kullanıldığı anlamına gelmez. ben aynı görseli adobe id'm ile yayınlasam o zaman o görsel bir "iş" mi olurdu sizin için?
    yani böyle? http://adobe.ly/1nxtam0
    evet! şimdi daha `pro06 oldu değil mi?
    şimdi "instagram filtresi" olmadığını anladığıma inandınız mı?
    neymiş efem beni engellemiş. engelle tabi. engelle ki ben de sizin kışkırtılmış cehaletiniz ile uğraşmayım.
    apple'ı veya başka bir markayı savunmak için tartışacaksanız zaten size laf anlatmaya gerek bile yok. hayat sizin için sadece apple olmuş imaj olmuş para olmuş görgüsüzlük olmuş. adobe filan... sadece boş laf.
  • en basit anlatımla; gerçek hayatta gördüğünüz objeleri, fotoğrafını çeker gibi telefon kamerasıyla yakalayıp doğrudan vektörel formata dönüştürmeye yarayan bir başka sıradışı ve fonksiyonel adobe programı. (app)

kamera ile istediğiniz objenin / dokunun fotoğrafını çekerek; o grafikten vektörel formatta yani sınırsız şekilde kullanabileceğiniz bir şekil (shape) elde ediyorsunuz.

sadece vector shape oluşturma değil ayrıca çektiğiniz ya da yüklediğiniz dokuyu brush ' a dönüştürme,
    çektiğiniz ya da indirdiğiniz herhangi bir grafikteki renklerden bir renk paleti oluşturma,
    ve de video editing için looks yani ışık ve renk maskeleri (ya da efektleri diyelim) oluşturabiliyor.

gerçekten adobe' dan beklenilecek düzeyde yaratıcı ve verimli bir program. ancak vector shape oluşturma arayüzünde bazı ciddi eksikleri var. örneğin grafikteki çizgileri keep in / out olarak işaretleme sırasında sıkça hatalı dokunuş yapılabiliyor bunun için ufak bir undo butonu olsa eminim çok zaman kazandıracak. ayrıca bazı durumlarda çok fazla artefact çıkarıyor program. bildiğim kadarıyla benzeri herhangi bir app olmadığı için pek birşey de denmiyor kerataya. *

ayrıca bu program ile çektiğiniz grafikten elde ettiğiniz vektör şekli (bkz: vector shape) illustrator benzeri vektörel bir programda kullanmayacaksanız boşuna bununla uğraşmayın. aynı görünümü veren efekti 2 sn' de yapan yüzlerce foto editor var. zaten bu da bir photo editing programı değil.
  • başlığı altına aptalca yorumlar girilen bir uygulama.

oldukça kullanışlı bir uygulama. mesela yeni photoshop bitki fırçalarını beğenemiyor musunuz? hemen kendi bitkinizi bu program ile çekip brush yapıyorsunuz ve hayat size güzelleşiyor. yine aynı şekilde vektör haline getirip sınırsızca ve size özel kullanabiliyorsunuz.