şükela:  tümü | bugün
  • fotolia'nın isim değiştiren yeni yüzü. stock sektörüyle alakalı çok fazla şey duyuyorum. kolay para kazanabilirsiniz, hobilerinizden para kazanın v.s. yok hacı öyle birşey. her internetin olduğu sosyal mecrada çok yoğun derece görüldüğü gibi kolay para kazanmanın maddeleri arasında görülür stock işi. diğer internetten kolay para kazanma yolları gibi değildir bu iş. gerçekten başlı başına bir sektör. hem de temelleri 1920'lere kadar giden bir sektör. bakmayın siz öyle hobi olarak çektiğiniz fotoğrafları, çizdiğiniz vektörleri, 3d animasyonları satarak para kazanın dediklerine. her pazarlama cümlesinde olduğu gibi bir umut barındırır. yok abi öyle bir şey. işin içine girildiğinde kendi içerisinde fazlasıyla kuralları ve standartları olduğunu görüyorsunuz. takip edilmesi gereken trendler var. bu trendler satışlarınızı olumlu yönde etkiliyor. peki nedir bunlar; christmas, halloween, easter, valentine’s day, ramadan, eid mubarak, anneler günü, babalar günü, mardi gras, milli bayramlar, mevsim geçişleri (hello spring, hello summer v.b.) gibi. bunların dışında trend olmayan ama sürekli işlenen ve hiç belirginliğini kaybetmeyen bazı konular da var; teknoloji, sağlık, eğitim, finans v.b. bu konular hakkında gelişmeler bol ve hızlı olduğundan güncel içerik üretilmesi de kolay olan konular. bir de özel alanlar var ki gerçekten takdir ettiğim alanlardır. bu alanlar genelde sanat eğilimi yüksek kişilerin ürettikleri, hayal güçlerini maddi, satılabilir boyutlara çevirdikleri alanlardır. örneğin t-shirt tasarımı gibi. son derece hayal gücüne dayalı işlerdir. bilinmesi gereken temel nokta bu işin sanat ile çok fazla bir bağlantısının olmadığıdır. tamamen beklentiler üzerine hazırlanan içeriklerin oluşturulduğu bir sektördür. kendinizi ürün üreten bir şirket olarak düşünün. belli tür ürünler üreteceksiniz ve karşınızdaki kitlenin beklentilerini karşılamakla yükümlüsünüz. işin son noktasında bunu herkes yapabilir mi? bakın size şöyle bir örnek vereyim (umut taciri gibi gözükmem istemem); einstein’ın sözlerini zaten sosyal mecralarda bolca görüyorsunuz ancak şöyle yaşanmış bir durum var. kendini geliştirmek istediği bir alanda gitmek istediği üniversite’nin rektörü ile görüşür ve kendisine şöyle bir soru sorar ; “bana 5 dolarlık bir kütüphane kartının sağlayamayacağı hangi bilgiyi vermeyi garanti ediyorsunuz?” demek istediğim nokta, eğer bu alanda başarılı olmak ve gerçekten söylenildiği gibi çok para kazanmak istiyorsanız ve gerçekten böyle bir hedefiniz varsa yapabilirsiniz. emin olun ki gsf mezunlarından rahatlıkla daha iyi işler bile çıkarabilirsiniz. bununla ilgili çok fazla eğitim veren youtube kanalları, cgperisa gibi sürekli tutorial paylaşan içerik siteleri mevcut. olay istemenize bağlı. ilk başladığınızda çok bocalayacaksınız. çok fazla soru gelecek aklınıza, inanın türkiye’de bu işi yapan çok başarılı stockçular var ve kesinlikle sizinle bilgi paylaşmayacaklardır. tüm dünya yaparken türkiye’dekilerin öğretmemesi ayrı bir handikap. bu işle uğraşan bilgi paylaşan birkaç mecra var tabi. benim de yararlandığım bir ekip var. açıkçası işin başında onların yönlendirmesiyle bir başlangıç aşamalarını çok rahat atlattım. bilgi almak, aklındaki sorulara cevap bulmak isteyen varsa işte grubun linki gencolar