şükela:  tümü | bugün soru sor
  • layer paneli olmayan tasarim araci. bulan varsa yesillendirsin.
  • çıkacak adobe zaaaa versiyonunun habercisidir.
  • adobe'nin sketch'e cevabı.

sketch üzerinde 3. parti eklentilerle sağlanabilen prototipleme özelliğini bütünleşik sunarak gönüllerde taht kurmuştur. yıllardır sketch'e geçmeye direnen photoshop gönüllülerinin de desteğiyle yalnız sketch değil, invision ve marvel gibi prototipleme araçlarını da derinden sarsacağını düşünüyorum.
  • adobe nin götüme bir şaplak vurdum plugini program diye kakalıyorum programlarından bir yenisi daha. dünya çoh adaletsiz bi yer. birileri max için maya için bilmemne için götlerini yırtar anasının nikahı gibi kodlarla cebelleşip bi scriptçik yaparlar. üstelik mütevazidirler de allah rızası için abi donate bişeyler derler veya az bi para isterler dandrik web sitelerinde. bu dürzüler de utanmasalar photoshop un filter menüsünü parselleyip tek tek program diye kakalayacaklar. işte adobeden bir yenilik daha. glowing edge yapan program. artık edgeleriniz daha bi glowlu. üstelik creative cloud iş akışlı hep beraberli yaratıcılı. öğrenci indirimli. adobeden brightness contrast yapan cprogram. göt.
  • photoshop ve illustrator'un love-child'i, henuz preview (beta) asamasinda olan adobe yazilimi. oncelikle yazilim 2017 diye bagiriyor. tasarim ve prototipleme islemlerini inanilmaz hizlandirmis ve cok modern bir sekilde sunmus. normalde photoshop kullanan bir insanim, darlatan bir islemi adobe xd ile bir dakikadan kisa surede halletmek mumkun. arayuzu inanilmaz sade olmus. tutorial'indan, hazir ui kitlerine cok sirin bir yazilim.

eksikleri var mi? tabi var. henuz beta surecinde ve cizdiginiz dikdortgenin icerisine import ettiginiz gorseli oynatamiyorsunuz. en azindan ben oynatamadim. bunun disinda text editlerken text weight'i spesifik bir sekilde belli bir kelime uzerinden ayarlayamiyorsunuz. yani bir seyi bold yapacaksaniz, tum text blogu bold oluyor.

bunun disinda olcu gerektiren islemler inanilmaz rahatlamis, darisi photoshopun basina. ayrica photoshop'ta got catlatan koseleri yuvarlaklastirma muhabbetini de 1 adet ui trickiyle cok kolaylastirmislar.

son olarak mac ile windows surumleri arasinda fark var sanirim, mac'de daha cok ozelligi oldugu soyleniyor.

tldr: modern, potansiyeli yuksek, isleri cok kolaylastiran bir yazilim.
  • henüz beta sürümünde olan adobe uygulaması. ileride photoshop ve illustrator ile çok uyumlu bir uygulama olacaktır. photoshop'a göre avantajı -sketch'in de aynı zamanda avantajıdır- hızlı olmasıdır.
  • şuan için shape içine resim bırakınca oynatmıyor ancak, resmi shape içine değil de artboardin her hangi bir yerine bırakıp shape ile mask yapılabiliniyor. bu şekilde shape içinde resme konum rahatlıkla verilebilir.
  • mükemmel hızda, mükemmel tasarımlar yapmanıza olanak sağlayan, tasarım bittikten sonra yine mükemmel bir şekilde mal gibi ekrana bakmanıza neden olan adobe ürünü.

tam olarak şu tadı aldım (bkz: göster ama elletme)
  • sonu yakın olacak gibi görünen uygulama. bir yılı aşkın güncellemelerini takip ediyorum ve hala rakiplerinden çok gerideler. repeat grid dışında hiç bir özelliği yok. adobe son yıllarda başarısız olmak için elinden geleni yapıyor ve böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda büyük sıkıntılar yaşayacak.