şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde almanyada bu isme sahip olmak utanç kaynağıdır çünkü anne babanızın neonazi kılıklı kişiler olduğuna ve size bu damgayı yapıştırmak istediğine dair bir işarettir, kötüdür. zira ikinci dünya savaşına kadar türkiyedeki ahmet popülerliğinde olan bu alman ismi savaştan sonra nefretin hedefi bir sembol haline gelmiş ve birtakım acayip insanlar hariç kimse çocuğuna bu ismi vermemiştir.
 • duyduğum zaman bana bir tek hitler'i çağrıştıran alman ismi
 • alman yasalarina göre yeni dogan bir cocuga verilmesi yasak isimdir.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • adidas'ın kurucusunun adı. adolf (adi) dassler.
 • alman yasalarina gore yeni dogan bir cocuga verilmesi serbest isimlerden biridir.
  yasak olan ise hitler soyadidir.
  (bkz: yamulmuyorsam)
 • dokuzuncu nesil yazar.
 • eski germencedeki, "soylu kurt" manasina gelen adalwulf kelimesinden türetilmiş alman erkek ismi.
 • almanyada yasakli olmasiyla en gelismis gecinen kafalarda bile ne garip takintilar, sansur meraklari oldugunu, sacma sapan islerle ugrasildigini gostermis isimdir. cocugun ismi adolf olsa ne olur olmasa ne olur. adolf isimli cocuk olunca illa hitler gibi psikopat mi olacak? adolf isimli insan kalmayinca adolf hitler de hic var olmamis, o zulumler hic yapilmamis mi olacak? cocuguna adolf ismi veren illa ki nazi midir? hitlerin adi adolfdu diye dunya uzerindeki tum adolflar tiksinme sebebi, korkma sebebi, utanma sebebi midir? hitlerin adi hans olsaydi ne halt yiyecektiniz? ya da daha da guzeli baska ulkelerde de sik sik rastlanan michael mesela? michael ismini yasakladiginiz gibi adi michael olanlarin ulkeye girislerini de mi yasaklayacaktiniz acep?.

  ayrica madem adolf ismi yasak heinrich ismi de yasak olsun, joseph ismi de. sonucta heinrich himmler de, joseph goebbels de , cok afedersiniz, ayni soyun bokuydu. ne kolay, ne basit isi hitlere indirgemek...
 • walter moers adli alman karikatüristin meshur absürt üclemesinin ana karakteri ve antikahramani. 1998, 1999 ve 2006 da cikan kitaplarinin hikayesi temel olarak sunlardir:

  --- spoiler ---
  adolf (hitler) kendisine karsi acilan davalarin ve suclamalarin zaman asimina ugramasina kadar kanalizasyonlarda yasar. sonra sessiz sakin halkin icine döner ve basina gelen pismis tavugun basina gelmez. uzaylilar tarafindan kacirilir, lady di in ölümüne neden olan kazada arabasinin söförlügünü yapar, hatta en yakin kurmaylarindan herrman göring(ki kendisi amerikalilar tarafindan ameliyatla kadin yapilmistir) ile evlenir coluk-cocuga karisir, ücüncü dünya savasina neden olur, zaman yolculugu yapar(burda absürtlügün dibine vurulmustur:adolf evrime ve dördüncü dünya savasina neden olur;))...

  --- spoiler ---

  adolf seride biraz saf ve kendi halinde portrelenmistir. ne yazik ki sürekli birileri onun bu safligindan yararlanarak basina olmadik islerin gelmesini ayarlarlar. birinci kitapda lady di, ikinci kitapda dr.mengele gizli ve bas düsmanlaridir. ücüncüsü zaten "der untergang" filmi ile dalga gecme amacli yapilmistir.
  sonuc olarak absürtlügün tavan yaptigi, cizim ve hikaye olarak alman cizgi romanlari arasinda son yillarda cikanlar arasinda üst siralarda olan, fantastik serinin nedense tatli yansitilan figürüdür.