şükela:  tümü | bugün
 • alman satranç oyuncusudur.satranç dünyasının en büyük kombinezon oyuncularındandır. breslau'da doğup yine burda matematik öğretmenliği yapmıştır.
  ilk kez yapılan uluslararası londra satranç turnuvasında birincilik ödülünü kazanmıştır kendileri.
 • 1818 - 1879 yılları arasında yaşamıştır. matematik profesörü olan anderssen satranç tarihinin unutulmazları arasına girmyei başarmış bir büyük ustadır.
  (bkz: olmez parti)
  (bkz: her dem yesil)
 • oyunlarını inceledikten sonra hayran olmamanın mümkün olmadığı, şiir yazar gibi satranç oynamış oyuncu.
 • satranç tarihi boyunca pek çok oyun satranççıların hayranlığını kazanmıştır. tüm bunlar arasında haklı olarak "ölümsüz oyun" ismini alan aşağıdaki oyunun ayrı bir önemi vardır. modern satrancın temellerinin yeni yeni atıldığı bir dönemde anderssen o günün romantik anlayışına uygun bir stille aşağıdaki şaheseri çıkarmıştır. günümüzün bilgisayar destekli milimetrik analizlerinde iki tarafın da hatalı hamleleri kolayca farkedilebilir. ama kasparov'un da dediği gibi güzellikleriyle insanları etkileyen her oyunda mutlaka bir hata vardır.

  http://www.biltek.tubitak.gov.tr/…n-kieseritzky.htm
 • 19.yy romantik satranç ekolünün zirve ismidir. anderssen'in kombinezon gücüne ve imgelemine ulaşabilmiş bir satranççı nadir bulunur. ancak morphy'nin tempo önceliğini yeteri kadar kavrayamaması ve steinitz'in konumsal oyun stratejilerini küçümsemesi bu dehayı ,bu oyunculara karşı başarısız kılmıştır.
 • http://youtu.be/mrwc-h3r8zq
  şurada o ünlü "ölümsüz maçının" analizi izlenebilir. büyük keyiftir izlemek ve gerçekten ölümsüz bir maç olacak fedalarla rakibini mat etmeyi başarmıştır. oyunun sonunda, bir vezir, iki kale, ve bir fil geriye düşmüş olmasına rağmen mata ulaşmıştır ve bu yüzden "ölümsüz maç" tabirini satranç alemine hediye etmiştir.

  bir de tabi yine bir başka vezir fedalı ünlü evergreen partisi olarak da bilinen oyunu daha vardır. romantik dönemin simge isimlerindendir. o maç da burada
  http://www.youtube.com/watch?v=ctovv-scfiq
 • 1 fil, 2 kale ve vezirini feda edip kazandığı oyunun türkçe analizi.

  https://www.youtube.com/watch?v=fbccggvnpuk
hesabın var mı? giriş yap